Ikea oświetlenie: oświetlenie LED oszczędzające energię w małej kuchni

2016-02-03 15:26 Monika Czerwińska-Konarska

IMała kuchnia też może być urządzona z duchem ekologii. Jednym z elementów eko kuchni jest dobrze zaprojektowane oświetlenie IKEA. A dobrze zaprojektowane oświetlenie to takie, które jest podzielone na trzy strefy i jest energooszczędne. Projekt oświetlenia w małej kuchni właściwie nie różni się od tego w dużej. Warto też pamiętać o właściwej barwie światła, tak żeby przygotowywane potrawy wyglądały naturalnie i smakowicie.

Mała kuchnia musi być przede wszystkim wygodna. A żeby taka była powinna być dobrze zaprojektowana. Jednym z ważnych elementów projektu kuchni jest oświetlenie. Różnorodność źródeł światła i opraw oświetleniowych dostępnych w IKEA umożliwia estetyczne i zarazem efektywne oświetlenie wnętrza kuchni. Dobry projekt oświetlenia małej kuchni powinien uwzględniać 3 strefy:

  • oświetlenie główne - jedna lub kilka mniejszych opraw sufitowych, których zadaniem jest doświetlenie całej powierzchni kuchni,
  • oświetlenie zadaniowe - oprawy i punkty oświetlające blaty robocze, które umieszcza się zazwyczaj pod górnymi szafkami kuchennymi,
  • oświetlenie nastrojowe - czasem nazywane oświetleniem dekoracyjnym, np. montowane w szafkach z przeszklonymi witrynami.

Następną kwestią jest wybór źródeł światła. Warto korzystać z najnowszych technologii i wybierać energooszczędne żarówki LED dostępne w IKEA. Nawet wielbiciele klasyki znajdą nowoczesne żarówki LED w tradycyjnym kształcie. Będzie nam za to wdzięczne i środowisko naturalne i nasz portfel!

Ikea oświetlenie: oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe w małej kuchni to oświetlenie blatów roboczych z płytą do gotowania i zlewem włącznie. Praca w kuchni jest wtedy nie tylko dużo łatwiejsza, ale także zdecydowanie bardziej przyjemna. Oświetlenie zadaniowe zazwyczaj umieszczone jest pod szafkami górnymi. Może być w formie pojedynczych lamp albo listwowe. Listwy oświetleniowe z IKEA są często zintegrowane z gniazdami elektrycznymi i USB – praktycznie niewidocznymi. Dzięki temu rozwiązaniu możemy uniknąć montowania gniazd w ścianie nad blatem kuchennym. Pojedyncze oprawki z diodami LED rozmieszczone na całej długości pod szafkami również równomiernie oświetlą cały blat kuchenny.

Ikea oświetlenie: oświetlenie główne w kuchni i nad stołem

Oświetlenie główne małej kuchni to lampy sufitowe doświetlające całe pomieszczenie kuchni. Przydaje się podczas sprzątania. Oświetleniem głównym może być jedna lampa lub kilka mniejszych, ważne jednak żeby doświetlały całą kuchnię. Jeśli w małej kuchni znajduje się także jadalnia, warto wtedy powiesić nad stołem jedną dużą oprawę lub dwie, trzy mniejsze. Do oświetlenia głównego przydaje się ściemniacz. Możemy wtedy w zależności od potrzeby regulować natężenie światłem – ustawić maksymalne podczas sprzątania, odrabiania lekcji albo szycia, a kolację zjeść w nastrojowej, miłej atmosferze.

 

Mała kuchnia: dodatkowe oświetlenie nastrojowe

Oświetlenie nastrojowe w małej kuchni jest oświetleniem dodatkowym, montowanym w szklanych witrynach, dzięki czemu kuchnia staje się miejscem, w którym chce się przebywać. Oświetlenie nastrojowe przydaje się wieczorem, kiedy domowe życie spowalnia swoje tempo, powoli wybieramy się spać. Delikatne oświetlenie LED można także zamontować w szufladach. Działa tylko wtedy, kiedy szuflada jest otwarta (zupełnie jak w lodówce). Sięgając po drobiazg do szuflady, nie ma potrzeby zapalania światła w kuchni.

Ikea oświetlenie w małej kuchni: inspiracje

Jeśli nie wiesz, na jakie oświetlenie się zdecydować, zobacz nasze galerie. Znajdziesz w nich przykłady różnych rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w kuchni.