Fotel do biurka. Wybieramy praktyczne i wygodne fotele do biurka

2024-05-08 13:31

Fotele do biurka to ergonomiczne siedziska do pracy. Aby zapewniały komfort, muszą spełniać określone wymagania. Dowiedz się, jak wybrać praktyczny fotel do biurka, by zyskać solidne podparcie dla kręgosłupa oraz sprzymierzeńca zdrowej pracy.

Spis treści

  1. Dlaczego wybór odpowiedniego fotela do biurka jest tak ważny?
  2. Czym wyróżnia się fotel do biurka?
  3. Najważniejsze w fotelu do biurka: oparcie i siedzisko

Dlaczego wybór odpowiedniego fotela do biurka jest tak ważny?

Wybór fotela należy dobrze przemyśleć, gdyż mebel ten ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ponadto dobrze wiemy, że wygoda w trakcie pracy przekłada się na lepszą efektywność oraz skrócenie czasu poświęconego na wykonanie danego zadania. Gdy odczuwasz ból kręgosłupa lub dyskomfort spowodowany siedzeniem na źle dopasowanym fotelu, zaczynasz się irytować, denerwować i nie możesz skupić się na ważnych obowiązkach służbowych. Ponieważ na siedząco spędzamy mnóstwo czasu, warto zadbać o właściwy mebel – w zamian zyskamy więcej komfortu, a przede wszystkim zdrowia.

Czym wyróżnia się fotel do biurka?

Fotele do biurka mają specyficzną konstrukcję, gdyż muszą zapewniać maksimum wygody. Wiele z nich wyposażonych jest w podstawę na kółkach, które umożliwiają komfortowe przemieszczanie się w strefie pracy (bez wstawania). Fotele mają też podłokietniki, które powinny zapewnić podparcie dla obu rąk, oraz wysokie oparcie – często z zagłówkiem dla przyjemnego ułożenia głowy. Zależnie od designu, poszczególnych udogodnień oraz jakości wykonania i materiałów fotele do biurka znacznie różnią się cenami między sobą. Zwykle koszt to od 200-300 do nawet ponad 1500 zł.

..  Fotel gamingowy – jak wybrać fotel dla gracza? >>>

Najważniejsze w fotelu do biurka: oparcie i siedzisko

Najistotniejsze w fotelu do biurka bądź krześle są dwa elementy: oparcie i siedzisko. To pierwsze powinno być wyprofilowane w taki sposób, by zapewnić wygodne ułożenie pleców oraz ich podparcie. Kluczowe jest też specyficzne „wybrzuszenie” odpowiadające naturalnej krzywiźnie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Na rynku spotkamy fotele, które pozwalają na regulację oparcia również w tym miejscu.

Ważną opcją jest możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia. Regulacja wysokości pomaga dostosować fotel do wyższej osoby, a odchylenie pozwala np. na odpoczynek i relaks.

Siedzisko to drugi niezwykle istotny element fotela do biurka. Najlepiej, jeśli jest obszerne, delikatnie wyprofilowane, nie uciska w żadnym punkcie. Warto zwrócić uwagę na jego przednią część, która powinna lekko „opadać” – siedzisko nie będzie wówczas uciskać ud. W każdym krześle i fotelu biurowym siedzisko musi mieć regulowaną wysokość (jest to nawet zapisane w polskim prawie). Coraz więcej modeli ma również regulację głębokości oraz nachylenia siedziska. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ taki fotel do biurka można dostosować zarówno do osoby wysokiej, która może usiąść głębiej, jak i niskiej.

Materiał siedziska powinien być przewiewny, elastyczny, łatwy do utrzymania w czystości, odporny na uszkodzenia i przyjemny w dotyku. Siedzisko wypełnione wyprofilowaną pianką i pokryte tkaniną jest miękkie, komfortowe i idealnie nadaje się do wielogodzinnej pracy biurowej.

..  Jak ustawić biurko względem okna? >>>