Fotel gamingowy. Jak wybrać dobry fotel dla gracza?

2019-09-17 19:26

Źle dobrany fotel dla gracza znacznie pogarsza komfort siedzenia, a co za tym idzie – psuje przyjemność z gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie dobrego fotela gamingowego, aby doznania z rozgrywki były w pełni zadowalające.

Fotel gamingowy - fotel dla gracza
Autor: GettyImages

Spis treści

 1. Czy warto inwestować w fotele gamingowe?
 2. Czym fotele dla graczy różnią się od zwykłych foteli?
 3. Jaki fotel gamingowy wybrać?
 4. Fotel gamingowy – obrotowy czy z podnóżkiem?
 5. Fotel biurowy gamingowy – do grania i pracy przy biurku
 6. Fotel dla graczy – cena

Czy warto inwestować w fotele gamingowe?

Każdy, kto spędza długie godziny z myszką i klawiaturą lub padem w dłoni, zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma wygoda siedzenia. Przy czym nie chodzi tylko o komfort – ważne jest także prawidłowe ułożenie kręgosłupa.

Producenci dobrych foteli dla graczy potrafią zaprojektować siedzisko, które jest wygodne i zarazem obniża ryzyko negatywnych skutków spędzania długich godzin w pozycji siedzącej. Długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji skutkuje nie tylko bólem karku i pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, lecz także może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa i zwyrodnienia stawów. Warto kupić dobry fotel dla gracza choćby ze względu na zdrowie.

..  Jak wybrać dobre biurko dla gracza? >>>

Czym fotele dla graczy różnią się od zwykłych foteli?

Tym, którzy nigdy nie spędzili długich godzin przy komputerze lub telewizorze, mogłoby się wydawać, że właściwie nie ma większych różnic między dobrym krzesłem biurowym a fotelem dla graczy. Faktycznie, mają one podobny wygląd, ale różnica tkwi w ich budowie.

Profesjonalne sesje gamingowe potrafią trwać kilkadziesiąt godzin – nie jest łatwo wytrzymać tyle w niewygodnej pozycji. Dlatego fotele gamingowe różnią się od zwykłych konstrukcją. Przede wszystkim dobre fotele dla graczy mają:

 • budowę kubełkową,
 • podłokietniki,
 • możliwość regulacji w kilku osiach,
 • wysoki zagłówek,
 • podnóżek.

Te elementy poprawiają ergonomię i pozwalają na prowadzenie gry przez długie godziny bez zmęczenia.

..  Głośniki do komputera – na co zwrócić uwagę? >>>

Jaki fotel gamingowy wybrać?

Współczesny rynek oferuje szeroką gamę foteli dla graczy. Nie wszystkie z nich są jednakowo dobre. Różnią się materiałami, wyglądem oraz udogodnieniami, dzięki którym możliwości psychofizyczne gracza znacznie się poprawiają.

Jaki fotel dla gracza będzie optymalnym wyborem? Najlepiej, jeśli:

 • konstrukcja szkieletu wykonana jest ze stali bądź innego mocnego materiału;
 • siedzisko jest kubełkowe – ten typ siedzenia zapewnia prawidłowe utrzymanie sylwetki,
 • pokrycie foteli może być wykonane ze skóry ekologicznej, naturalnej lub z materiału tekstylnego – elementy, które narażone są na największy kontakt z ciałem, powinny być dodatkowo wzmocnione, aby się nie przecierały.

Fotel gamingowy – obrotowy czy z podnóżkiem?

Wysokość fotela powinno się dobierać indywidualnie, zwłaszcza jeśli poszukujemy fotela dla wysokiego gracza. Warto sprawdzić, czy fotel ma poduszkę podpierającą lędźwie. Zagłówek również ma znaczenie – dobrym rozwiązaniem są zagłówki wyposażone w regulację. Podobnie podłokietniki – one także powinny dać się ustawić i dostosować indywidualnie do sylwetki gracza.

Fotel obrotowy gamingowy znacznie ułatwia korzystanie z większej liczby monitorów. Można też zastanowić się nad zakupem fotela gamingowego z podnóżkiem. Ten element fotela również przyczyni się do poprawy ergonomii i podniesie tym samym komfort gry.

Fotel biurowy gamingowy – do grania i pracy przy biurku

Dla osób, które grają przez długie dni, dobrym rozwiązaniem są fotele biurowe gamingowe. W swoim wyglądzie różnią się nieco od typowych foteli dla graczy. Charakteryzują się mniej „agresywnym” wyglądem i bardziej przypominają typowe krzesło obrotowe. Wyposażone są jednak w elementy, których nie mają standardowe krzesła biurowe. Siedzisko ma nieco inny profil, jego konstrukcja jest zwykle kubełkowa, a podłokietniki mają dodatkowe podparcia.

Tego typu fotel jest pośrednim rozwiązaniem i zarazem kompromisem dla obu produktów. Jego wyposażenie jest jednak uboższe od profesjonalnego fotela gamingowego, dlatego też nie jest on polecany zawodowym graczom. Świetnie sprawdzi się natomiast w przypadku amatorów, którzy lubią relaksować się po pracy przy ulubionej grze, lub osób, które zamierzają korzystać z fotela podczas kilkugodzinnej pracy przy komputerze.

..  Meble gabinetowe: klasyczne i nowoczesne >>>

Fotel dla graczy – cena

Fotel gamingowy można nabyć już za kilkaset złotych. Nie powinniśmy się jednak decydować na siedziska z najniższej półki. Zwykle są to fotele wyprodukowane ze słabej jakości materiałów przez firmy, które nie mają doświadczenia w branży gamingowej. Za dobry fotel dla graczy trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych. Taka inwestycja z pewnością się opłaci – zyskamy przyjemność z gry i na dłużej zachowamy zdrowy kręgosłup.