Brak miejsca to nie problem. Te 4 meble do spania sprawdzą się nawet w kawalerce

2023-03-09 14:52

W małych mieszkaniach i kawalerkach każdy centymetr jest na wagę złota. O ile rezygnacja z dodatkowej szafki czy komody nie wpłynie zbytnio na nasz komfort, o tyle brak odpowiedniego mebla do spania już tak. Sprawdź, jakie łóżko sprawdzi się najlepiej na małym metrażu.

salon
Autor: getty images

Sofa, wersalka i rozkładany fotel

Na dwudziestu czy trzydziestu metrach trudno zmieścić łóżko małżeńskie – chyba że kosztem innych mebli i cennej przestrzeni. Możemy jednak dobrze się wysypiać bez konieczności kupowania ogromnego materaca i zajmującego pół kawalerki stelaża.

Świetnym meblem do spania, który sprawdzi się w naprawdę małych mieszkaniach jest rozkładana sofa lub wersalka. Zaletą tych mebli jest ich wielofunkcyjność i kompaktowy wygląd.

Sofę czy wersalkę za dnia możemy złożyć i wykorzystać jako miejsce do siedzenia i relaksu. Nocą, po rozłożeniu posłuży jako wygodne miejsce do spania.

Wybierając sofę lub wersalkę warto zadbać o swój komfort – najlepsze będą więc meble o jednolitym materacu o średnim poziomie twardości, które zadbają nie tylko o naszą wygodę podczas snu, ale również zapewnią stabilne podparcie dla kręgosłupa.

Jeśli zdarzy się, że sofa lub wersalka są niewygodne, ale nie mamy możliwości wymiany mebla na nowy model lub pełnowymiarowe łóżko, dobrym pomysłem będzie zakup topmateraca, czyli specjalnej nakładki o kilkucentymetrowej grubości, która imituje tradycyjny materac.

Jeśli mieszkamy sami i dysponujemy naprawdę mikroskopijną przestrzenią, alternatywą dla sofy lub wersalki będzie rozkładany fotel.

Sofa NOLA
Autor: materiały prasowe livingroom Sofa NOLA marki livingroom

Półkotapczan, czyli łóżko chowane w szafie

Ciekawą opcją do małych mieszkań i kawalerek są półkotapczany, czyli łóżka chowane w szafie. Mebel popularny w PRL powoli wraca do łask i to w wygodniejszej, stabilniejszej formie. Współczesne półkotapczany są lekkie, poręczne i łatwe w użytkowaniu. Są też estetyczne i łatwo można je wkomponować w styl wnętrza.

Współczesne półkotapczany możemy dostać w dwóch wersjach: pionowej i poziomej. Półkotapczan otwierany pionowo wyglądem przypomina klasyczną szafę, natomiast poziomy – komodę.

Kupując półkotapczan, warto wybrać model z dodatkowym schowkiem na pościel. Wygodną opcją są też półkotapczany sterowane pilotem – do ich rozkładania i składania nie musimy używać siły. Elektryczny mechanizm nas w tym wyręczy.

Bez wyrzeczeń. Półkotapczan BED CONCEPT marki Lenart
Autor: mat. pras. Lenart