Aranżacja domowego biura: wybieramy idealny fotel biurowy

2015-01-29 15:04 Sonia Łukomska

Jeśli jesteś w trakcie aranżacji domowego miejsca do pracy, koniecznie przyłóż szczególną uwagę do wyboru odpowiedniego fotela. Jak wynika z badań, w trakcie każdego dnia spędzamy przy biurku – a więc w fotelu – średnio 10 godzin, a jeśli nasza pozycja jest w tym czasie nieodpowiednia, możemy nabawić się wielu problemów zdrowotnych. Odpowiednio dobrany fotel biurowy pozwala zminimalizować dolegliwości towarzyszące wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Podpowiadamy, jaki powinien być idealny fotel do domowego biura!

Wielogodzinna praca przy biurku, w źle dobranym fotelu może doprowadzić do bólu pleców, karku, szyi i barków, bólów głowy i problemów z koncentracją, a nawet do poważnych problemów z kręgosłupem. Dlatego też, jeśli urządzamy kącik do pracy w domu, warto zdecydować się na kupno jak najbardziej ergonomicznego fotela, nawet jeśli miałoby wiązać się to ze sporą inwestycją. Pamiętaj, inwestycja w fotel biurowy to inwestycja we własne zdrowie!

Idealny fotel biurowy: ergonomia przede wszystkim!

Idealny fotel do naszego domowego miejsca do pracy powinien być stabilny – wyposażony w co najmniej pięcioramienną podstawę z kółkami jezdnymi. Kolejnymi wymogami są pneumatyczna regulacja wysokości oraz regulacja głębokości siedziska. Dzięki tym opcjom idealnie dostosujesz fotel do swojej sylwetki, bez względu na to, czy jesteś osobą średniego wzrostu, niską, czy wysoką. Ważnym elementem jest również elastyczna regulacja oparcia (w trzech płaszczyznach – wysokość, głębokość i kąt nachylenia), która sprawi, że twój kręgosłup będzie cały czas przylegał do fotela, nawet jeśli będziesz się ruszać lub zmienisz pozycję. Oparcie fotela do gabinetu powinno być wyprofilowane tak, by stanowiło stabilne wsparcie dla łopatek i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto idealny fotel to taki, który wyposażony jest w podłokietniki i zagłówek z możliwością ich regulacji. Siedzisko fotela biurowego powinno być płaskie, o zaokrąglonych przednich krawędzich. Istotną kwestią jest również twardość fotela. Zbyt miękkie siedzisko może wywoływać w nas poczucie senności, z kolei zbyt twarde – ból. Wybierając fotel do domowego biura, zwróć także uwagę na materiał, którym jest on obity. Najmniej przyjazny jest materiał skóropodobny – co prawda jest tani i łatwo jest utrzymać go w czystości, ale przy długim siedzeniu mocno się nagrzewa i klei do ciała. Dużo lepszym wyjściem jest kupno fotela obitego naturalną skórą lub miękkim materiałem z elastycznej siateczki, który zapewnia wysoki komfort siedzenia i właściwą cyrkulację powietrza.