Antena pokojowa – telewizja bez zbędnych kabli

2022-03-11 19:13

Chcesz oglądać telewizję, ale nie masz zamiaru kuć ścian i przeciągać po pokojach kabli, by zamontować antenę? Nie masz możliwości montażu anteny do telewizji naziemnej lub satelitarnej na zewnątrz? Z pomocą przyjdą antena pokojowa oraz nowe technologie. Sprawdzamy jaką antenę pokojową wybrać.

Antena pokojowa – telewizja bez zbędnych kabli
Autor: materiały prasowe LG

Spis treści

  1. Czym jest DVB-T i dlaczego warto z niej korzystać?
  2. Jaką antenę pokojową wybrać?
  3. Nowe rozwiązania, które pozwalają pozbyć się przewodów i cieszyć telewizją
  4. Współczesna telewizja i telewizory

Czym jest DVB-T i dlaczego warto z niej korzystać?

Antena pokojowa służy do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, czyli właśnie DVB-T. To angielski skrót określający technologię nadawania. Antenę pokojową podłączamy do telewizora z tunerem lub odpowiednio dopasowanego tunera, jeśli posiadamy telewizor starszego typu (modele zakupione przed 2010 rokiem mogą być niekompatybilne). Dzięki takiej antenie zyskujemy dostęp do darmowych kanałów telewizyjnych (nie licząc obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego). To łącznie 27 ogólnopolskich kanałów (TVP, TVN i Polsat znajdziemy tam inne, bardzo różnorodne kanały np. popularno-naukowy kanał Fokus TV albo Nowa TV z bogatym programem różnorodnych serii, dokumentów i filmów). Wybór jest więc całkiem spory, a nie wiążemy się umową z żadnym operatorem. Ponadto jesteśmy praktycznie wolni od kabli.

Jaką antenę pokojową wybrać?

Antena pokojowa jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga zaawansowanej instalacji, prowadzenia przewodów i naruszania elewacji budynku. Antenę wystarczy podłączyć do telewizora oraz do gniazdka zasilającego (by działał wbudowany w nią wzmacniacz). Dostępne na rynku anteny są estetycznie zaprojektowane, dzięki czemu możemy wybrać model najbardziej pasujący do naszego salonu. Podstawowa antena pokojowa (z pełnym okablowaniem w zestawie) to wydatek ok. 60 zł (np. Signal, Delta, Opticum AX700). Bardzo ładna antena Philips SDV6222/12 to już wydatek 169 zł. W podobnej cenie kupimy też anteny Thomson i Maliconi.

.. Jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie? >>>

Główną przeszkodą w korzystaniu z anteny pokojowej są możliwe problemy z zasięgiem. Anetna pokojowa działa bez problemu, gdy odległość od nadajnika jest niewielka. Warto wejść na stronę Emitel z mapą (emimaps.emitel.pl) i sprawdzić nadajniki. Gdy każdy z multipleksów DVB-T wysyła sygnał z innego nadajnika, może być konieczne przenoszenie anteny z miejsca na miejsce by „złapać” część kanałów. Dlatego antena pokojowa jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy nie mamy możliwości zainstalować anteny zewnętrznej. A jeśli antena pokojowa się nie sprawdza, możemy skorzystać z jeszcze innych rozwiązań.

Antena pokojowa – telewizja bez zbędnych kabli
Autor: mat. pras. Samsung

Nowe rozwiązania, które pozwalają pozbyć się przewodów i cieszyć telewizją

Warto pamiętać, że obecna oferta operatorów telewizyjnych jest bardzo różnorodna. Obok tradycyjnych dostawców kablówki mamy też telewizję światłowodową. Światłowód to cienki przewód, za pomocą którego do naszego domu może być dostarczany zarówno Internet, jak i telewizja. Tam, gdzie nie ma takiej możliwości, możemy sięgnąć po antenę satelitarną. Technologia satelitarna również uległa zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie, dzięki konwerterom Unicable nie musimy już podłączać dwóch przewodów do dekodera, aby jeden program nagrywać, a drugi oglądać. Wystarczy jeden przewód, który odpowiada dawnym czterem przewodom.

.. Gdzie postawić telewizor? Wybieramy najlepsze miejsce w salonie >>>

Prawdziwą zmianą są też telewizory ze Smart TV. Dzięki aplikacjom mamy dostęp do licznych programów wideo. To serwisy VOD, ale także dostęp do kanałów na żywo za pośrednictwem takich aplikacji jak player.pl i Ipla. W obu przypadkach nie wiążemy się stałą długoterminową opłatą. Player wypuścił niedawno dekoder player+BOX, dzięki któremu każdy telewizor z HDMI może korzystać z licznych kanałów telewizyjnych w tym canal+. Przez pierwsze 90 dni usługa jest darmowa. Wystarczy, że taki dekoder będzie w zasięgu naszego Wi-Fi, nie potrzebuje już żadnych innych przewodów.

Współczesna telewizja i telewizory

Antena pokojowa to tylko jeden z prostych i tanich sposobów na dostęp do telewizji we współczesnym świecie. Warto spojrzeć na to co, oferuje dzisiaj telewizja zarówno tradycyjna, jak i serwisy, takie jak Netflix, ShowMax, Amazon, czy HBO GO. Możemy być zdziwieni, ile ciekawych treści tam znajdziemy, i to dla osób w każdym wieku. W dodatku telewizory też przestają być jedynie czarnymi skrzynkami – ich design jest coraz ciekawszy.

Z jakiego filmu znasz te domy?

Pytanie 1 z 6
W tym domu mieszkali bohaterowie
Wielkie kłamstewka
Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?