Zrób to sam: jak uszyć firankę? Ozdobny panel na okno KROK po KROKU

2018-01-29 15:02

Jak uszyć firankę, której nie znajdziesz w sklepie? W cyklu zrób to sam pokazujemy, jak uszyć firany, czyli ozdobny panel na okno. Zaprezentowana dekoracja jest lekka i elegancka! Sprawdzi się przede wszystkim w aranżacjach z klasyczną nutą.

Jak uszyć
Autor: Marcin Czechowicz Dekoracja okna: jak uszyć panel na okno

Spis treści

 1. Szycie firan: potrzebne materiały i przybory krawieckie
 2. Jak uszyć firany: warto wiedzieć
 3. Galeria zdjęć: instrukcja szycia widocznych na zdjęciu firan [krok po kroku]
 4. Firanki do salonu z jadalnią - GALERIE ZDJĘĆ
 5. 10 inspiracji na firany do salonu

Uszyć firany może nawet początkująca fanka szycia. Zaprezentowana poniżej dekoracja okna jest pomysłowa i elegancka. I co najważniejsze - możesz zrobić ją samodzielnie. Pokazujemy w cyklu zrób to sam, jak uszyć firany nietypowe, w kształcie rolety czy panelu na okno.

Sprawdź też: Jak prać firany >>>

Ozdobny panel jest nietypowy, bo zasłania okno od góry do połowy i w dodatku tylko jedną jego część. Elżbieta, dla której szycie to hobby i pasja, pokazuje, jak uszyć pomysłowy panel zamiast tradycyjnej firany na okno.

Szycie firan: potrzebne materiały i przybory krawieckie

Na panel o szer. 0,6 m i dł. 1,4 m potrzebne będą:

 • tkanina o szer. 0,7 m i dł. 1,5 m,
 • 3 m ozdobnej lamówki,
 • 1,3 m sztywnej przezroczystej taśmy do firan,
 • 0,65 m ozdobnych koralików,
 • rurka karniszowa z końcówkami o szer. 0,65 m,
 • nici,
 • nożyczki.

Jak uszyć firany: warto wiedzieć

Szycie firan: materiał na firany należy ciąć wzdłuż włókien, starając się zachować idealnie równy brzeg. Dolne i boczne lamówki należy obszyć tak samo, jak robi się to w zasłonach. Lekkie firany układają się lepiej, gdy obciążymy je na dole ciężką eleastyczną taśmą. Gdy kupujesz materiał na firany, weź dodatkowy metr na szwy i zakładki.

Bezprzewodowy napęd do zasłon
Somfy Movelite White Star

Autor: Somfy, materiały prasowe

Somfy Movelite White Star

Bezprzewodowy napęd Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy pozwala sterować zasłonami w wygodny sposób: za pomocą pilota, nadajnika naściennego czy po połączeniu z centralą smart home TaHoma również z aplikacji w smartfonie lub głosowo. Pojedynczy napęd może obsługiwać karnisz elektryczny prosty o długości do sześciu metrów i tkaninę o wadze do 35 kg. Zasłony mogą być odsuwane na sposób boczny lub teatralny. Rozwiązanie Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy to gwarancja całkowitego zasłonięcia okna bez prześwitów oraz perfekcyjnego wyglądu zasłony w każdym momencie. Sam karnisz można zamontować do ściany lub do sufitu. W zależności od zastosowanych akcesoriów zasłony można upiąć na różne sposoby – np. plisowane lub harmonijkowe. Napęd zasilany jest z akumulatora, więc przy montażu nie ma potrzeby doprowadzenia zasilania czy kucia ścian. W zależności od częstotliwości użytkowania pojemność akumulatora pozwala sterować zasłonami nawet do sześciu miesięcy bez ładowania.

Galeria zdjęć: instrukcja szycia widocznych na zdjęciu firan [krok po kroku]

Krok 1. Wycinamy z materiału na firany prostokąt o wymiarach 0,6x1,42 m.

Krok 2. Dłuższe boki tkaniny na firany obszywamy lamówką.

Krok 3. W krótsze boki wszywamy taśmę firanową, tworząc tunele, w które potem wsuniemy rurki karniszowe.

Krok 4. Do krótszego boku, stanowiącego dół panela, przyfastrygowujemy ozdobne koraliki.

Krok 5. Przyszywamy taśmę z koralikami.

Krok 6. Panel wieszamy na oknie, wciągając w górny tunel rurkę karniszową. Drugą wsuwamy w dolny tunel, ozdobiony koralikami.

Krok 7. Zakładamy końcówki karnisza. Dekoracja okna gotowa!

Firanki do salonu z jadalnią - GALERIE ZDJĘĆ

Szukasz pomysłu na ciekawy wystrój okna? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć. Pokazujemy, jak wieszać i upinać firanki w strefie dziennej.

10 inspiracji na firany do salonu

Jak ozdobić stare zasłony? Dekoracja metodą stemplowania
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE