Zrób to sam: cementowy świecznik w stylu industrialnym

2014-10-23 16:12 Sonia Łukomska

Cementowy świecznik? Tak! Odlew z cementu to łatwy, szybki i niedrogi sposób na wykonanie oryginalnej dekoracji wnętrz, która doskonale wpisze się w nowoczesną aranżację lub wnętrze w stylu industrialnym. Nasz poradnik zrób to sam KROK PO KROKU pokaże ci, jak w 5 minut zrobić nietuzinkowy świecznik własnego projektu!

Cementowy świecznik
Autor: Konrad Kalbarczyk Odlew z cementu to bardzo łatwy, szybki i niedrogi sposób na wykonanie oryginalnej dekoracji wnętrz, która doskonale wpisze się w nowoczesną aranżację lub wnętrze w stylu industrialnym.

W naszym cyklu zrób to sam chyba jeden z najszybszych pomysłów na dekorację: cementowy świecznik. Jego wykonanie zajmie naprawdę tylko kilka minut. Do wykonania oryginalnej dekoracji wnętrz, jaką jest cementowy świecznik w stylu industrialnym, potrzebne ci będą: formy do odlewu (na przykład forma do pieczenia i jednorazowe kubeczki), falista tektura, gips budowlany (ok. 6 zł/4 kg), beton (ok. 5 zł/5 kg), miska do wymieszania masy, szpachelka, taśma malarska, świeczki i podgrzewacze, woda i ewentualnie papier ścierny.

Cementowy świecznik: instrukcja zrób to sam KROK PO KROKU

1. Tym razem w zrób to sam pokazujemy wam bardzo prosty pomysł na świecznik. Na początku przygotowujemy formę. Ponieważ metal łatwo reaguje z cementem, formę należy wyłożyć tekturą, której faktura odbije się na odlewie. Można też użyć folii bąbelkowej czy tkaniny.

2. Dół świeczek i podgrzewacze owijamy dwukrotnie taśmą malarską, żeby otwory były nieco większe niż same świeczki (ułatwi to ich wkładanie i wyciąganie ze świecznika).

3. Do miski wsypujemy niewielką ilość betonu – służy on do zabarwienia cementu, który, bez tej domieszki, ma jednolity, kremowobiały kolor.

4. Wlewamy do miski odmierzoną ilość wody (według instrukcji na opakowaniu), a następnie dosypujemy do niej cement i szybko mieszamy do osiągnięcia jednolitej masy o konsystencji budyniu.

5. Cement bardzo szybko zastyga, więc po połączeniu go z wodą mamy zaledwie 5 minut, by wlać masę do formy, wyrównać ją szpachelką i wsadzić w nią świeczki. Świeczki powinny zostać zanurzone w masie na głębokość ok. 2 cm, a podgrzewacze – na całą swoją wysokość.

6. Gdy tylko masa zastygnie, wyjmujemy świeczki – tężejący cement rozgrzewa się, co sprawi, że świeczki zaczną się topić, brudząc świecznik.

7. Gotowy świecznik możesz wyjąć z formy już po kilku minutach. Jeśli chcesz wyszlifować nierówne powierzchnie, poczekaj ok. 2 dni, aż cement całkowicie wyschnie.

Gotowe!

SPRAWDŹ też: zrób to sam świeczniki z gipsu instrukcja

 

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021