DIY: kolorowe świeczniki z gipsu. Pomysłowe Zrób to sam

2013-11-20 10:50
świeczniki diy
Autor: materiały prasowe

Przedstawiamy pomysł na DIY - gipsowe świeczniki w różnych kolorach. To proste Zrób to sam zachwyciło naszą redakcję, a efekt końcowy może być doskonałą dekoracją domu lub prezentem. Zobacz instruktaż DIY - gipsowe świeczniki.

Pomysł na gipsowe świeczniki pochodzi od autorki bloga Homelovin, a sam projekt zdobył jedną z głównych nagród podczas tegorocznego konkursu na blogowe DIY organizowanego w ramach Łódź Design Festwal.

Świeczniki DIY: składniki

1.    Gips ceramiczny
2.    Kubeczki jednorazowe lub inne formy pozwalające na łatwe wyjęcie stwardniałego gipsu
3.    Świeczki typu tealight
4.    Farby akrylowe do malowania

DIY: świeczniki z gipsu - instruktaż wykonania

1. Sproszkowany gips przesyp do małego pojemnika i dodaj wody zgodnie z proporcją producenta gipsu (ja na 3 porcje gipsu dodałam 1 porcję wody).
2. Mieszaninę wymieszaj do gładkiej konsystencji, powinna być podobna do ciasta naleśnikowego. Mieszanina dość szybko wiąże, więc trzeba pracować szybko i najlepiej przygotować gips na maksymalnie 4 świeczniki


3.  Przelej mieszaninę do formy.
4.  Osadź metalowe osłonki tealightów w gipsie, obciążaj stopniowo osłonki monetami do momentu zatopienia się osłonki w gipsie – to najtrudniejszy krok.
5. Pozostaw gips do wyschnięcia i stwardnienia zgodnie z instrukcją producenta gipsu. Ja rekomenduję odczekać około 12 godzin.
6. Ostrożniej wyjmij gipsowy odlew z formy.
7. Gips po wyjęciu będzie sprawiał wrażenie lekko wilgotnego, będzie gotowy po około 2 godzinach do  malowania i ozdabiania.

DIY : świeczniki z betonu

W podobny sposób możemy wykonać świecznki z betonu.  Jednak troche więcej problemu dostarcza wymieszanie betonu (proporcje mieszaniny są analogiczne jak przy gipsie). Do produkcji świeczników betonowych zamiast gipsu można użyć szybkoschnącej zaprawy betonowej dostępnej w każdym markecie budowlanym. Aby nadać świecznikom bardziej wyrazistego szarego koloru do gotowej mieszaniny betonu dodajmy szary barwnik do farb, szpachli i tynków.

Więcej świetnych pomysłów na blogu:


homelovin.blogspot.com