Własnoręczny prezent na Walentynki: zakładka do książki ZRÓB TO SAM!

2015-02-02 14:18 Patrycja Malitka

W dniu Świętego Walentego (14 lutego) miło jest obdarować ukochane osoby drobnym upominkiem. Pokazujemy jak własnoręcznie wykonać walentynkową zakładkę do książek! To niezwykle urokliwy drobiazg sam w sobie lub dodatek do podarowanej książki!

Walentynkowy prezent wykonany własnoręcznie świadczyć może bardziej niż prezent kupny, o naszym szczególnym zaangażowaniu. Poświęcony na wykonanie prezentu czas oraz wzór czy dekoracja, jakie wybraliśmy na własnoręczny prezent dla naszej sympatii, może powiedzieć więcej o naszych uczuciach niż najdroższy prezent świata. Jak własnoręcznie wykonać walentynkową zakładkę do książki?

Zakładka walentynkowa: potrzebne materiały


Do wykonania walentynkowej zakładki do książki potrzebować będziesz następujących materiałów:

1. zakładka drewniana lub z płyty MDF,
2. farba akrylowa biała,
3. pędzelki miękkie,
4. serwetka z motywem walentynkowym,
5. nożyczki,
6. klej do decoupage,
7. lakier ochronny błyszczący,
8. wstążeczka,
9. igła.

Zakładka walentynkowa: KROK 1

Krokiem pierwszym jest zakup surowej zakładki drewnianej lub z płyty MDF. Będzie ona trwalsza od tekturowej i posłuży obdarowanej osobie latami w nienaruszonym stanie. Każdy sklep rękodzielnika posiada w swojej ofercie taki produkt. Koszt zakładki to ok. 2 zł. Dostępne są różne kształty zakładek, a jej wybór może być zsynchronizowany z wzorem wybranej serwetki dekoracyjnej. W naszym przykładzie wybór padł na zakładkę prostokątną z wyciętym elementem motyla w dolnej części. Po wyborze kształtu i wielkości zakładki przystąpcie do pomalowania zakładki dwoma warstwami farby akrylowej.

Zakładka walentynkowa: KROK 2

W drugim etapie prac nad zakładką do książki, wybieramy wzór serwetki, którym udekorujemy nasz walentynkowy prezent. Tu możliwości jest niezliczona ilość. Po dokonaniu wyboru wzoru, wytnijcie obrys motywu dopasowując go do wielkości zakładki. Wycięty motyw składa się z trzech warstw, dlatego oddzielcie dwie spodnie części i do dalszych prac zostawcie tylko tą z nadrukiem.

Zakładka walentynkowa: KROK 3

Wzór wybrany, dopasowany, więc czas na przyklejenie wzoru do zakładki. Tu pamiętajcie, żeby posłużyć się pędzelkiem z miękkiego włosia. Najlepsze do takich prac są pędzelki nylonowe, również dostępne w każdym sklepie rękodzielnictwa. Delikatnymi ruchami nakładajcie klej do decoupage'u na przyłożony do zakładki wycięty motyw z serwetki. Jeśli podczas pracy powstaną na serwetce delikatne zagniecenia i nierówności, nie rozprasowujcie ich na siłę. Pamiętajcie o tym, że to praca rękodzielnicza, a nie maszynowa i ma prawo nie być idealna. Dla obdarowanej nią osoby i tak będzie wyjątkowa (bo od nas).

Zakładka walentynkowa KROK: 4

Po wyschnięciu kleju, zabezpieczcie zakładkę lakierem błyszczącym, dostępnym w każdym sklepie rękodzielnictwa pod nazwą werniks. Całość udekorujcie materiałową wstążeczką. Każda zakładka posiada na górze małą dziurkę, przez którą grubsza igła przechodzi bez problemu. I gotowe!

Walentynkowa zakładka do książki
Autor: Patrycja Malitka Sprawdź koniecznie w naszej GALERII jak samodzielnie wykonać walentynkową zakładkę do książki!

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021