Wieniec adwentowy z gwiazdą betlejemską. DIY krok po kroku. ZDJĘCIA

2021-12-03 13:33

Okres Bożego Narodzenia od wielu lat nieodłącznie kojarzy się z gwiazdą betlejemską, czyli poinsecją, którą spotkać można w niemal każdym domu w grudniu. Równie często w tym czasie nasze domy zdobią wieńce adwentowe. Dlaczego więc nie połączyć uroku tych dwóch bożonarodzeniowych dekoracji? Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji stroików DIY z wykorzystaniem poinsecji w różnych stylach – tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Spis treści

  1. Wiszące ozdoby w naturalnym stylu
  2. Kompozycje adwentowe w stylu vintage – KROK PO KROKU
  3. Kompozycje w misach bez wykorzystania choiny
  4. Kolorowe gwiazdy betlejemskie i zielone gałązki sosny
  5. Wiszący drewniany pierścień z poinsecji – KROK PO KROKU
  6. Kreatywne pomysły na kalendarz adwentowy:

Wiszące ozdoby w naturalnym stylu

Stylową alternatywą dla klasycznego wieńca bożonarodzeniowego jest wisząca kompozycja w stylu green living. Zalety? Zajmuje mało miejsca i wbrew pozorom nie jest trudna do wykonania – można ją zrobić nawet w domu.

[Patrz: galeria zdjęć] Kompozycja, której podstawą jest słomiany wieniec, pokryta jest mchem i owocami ligustru. Poinsecje są włożone do probówek z wodą, a do wieńca dołączone są porośnięte gałązki (m.in. sosny).

[Patrz: galeria zdjęć] Jodła szlachetna jest fantastyczną bazą dla stroika adwentowego. Wieniec zdobią cztery świece na podstawkach, szyszki i gałązki modrzewia. Dopełnieniem całości są cięte przylistki poinsecji umieszczone w probówkach z wodą, które zostały wplecione w wieniec.

[Patrz: galeria zdjęć] Wieńce adwentowe tradycyjnie mają cztery świece. Czasem jednak warto przełamać konwenanse – jak w tym wiszącym stroiku z ośmioma świecami. Taki nietypowy wieniec bez wątpienia spodoba się entuzjastom mniej tradycyjnych koncepcji. Świecznik ozdobiony bombkami, gałązkami oraz miniaturowymi gwiazdami betlejemskimi jest interesującym detalem bożonarodzeniowej dekoracji.

WSKAZÓWKA: aby gwiazda betlejemska dłużej zachowała świeżość, należy podlewać ją regularnie małą ilością wody, nie przelewając jej.

Kompozycje adwentowe w stylu vintage – KROK PO KROKU

Ten stroik bożonarodzeniowy, który powstał na bazie starej metalowej tacy, bez trudu nabierze charakteru country. Przytulna kompozycja bez gałązek jodły czy sosny? Czemu nie!

Do wykonania takiego stroika potrzebujemy starą okrągłą tacę, miskę, piankowe kule, gwiazdy betlejemskie, szyszki, mech, cztery świece, wodę oraz nożyce ogrodowe.

KROK 1: Wkładamy piankową kulkę do wody. Czekamy, aż całkiem nasiąknie.

KROK 2: Przycinamy przylistki poinsecji. Zanurzamy końcówki w ciepłej wodzie o temperaturze 60°C, po czym wkładamy je do zimnej wody – dzięki temu przylistki zachowają świeżość nawet do dwóch tygodni. Wbijamy je ciasno w piankową kulkę.

KROK 3: Rozkładamy na tacy kulki z przylistkami gwiazdy betlejemskiej, świece oraz szyszki. Pozostałą wolną przestrzeń uzupełniamy mchem.

Kompozycje w misach bez wykorzystania choiny

Kreatywny wieniec adwentowy może też powstać na bazie misy i wcale nie musimy użyć do niego gałązek świerka czy sosny. Poniżej przedstawiamy trzy inspirujące pomysły na kompozycje adwentowe w misach.

Wykonanie świątecznego stroika w stylu romantycznym jest nieskomplikowane i nie zajmuje dużo czasu. Nasączoną gąbkę florystyczną z kwiatami ustawiamy w misie lub na tacy i ozdabiamy ją ciętymi poinsecjami, hortensjami, różami i gałązkami jagód oraz świecami.

Misy są wspaniałą bazą dla kreatywnych wieńców adwentowych. Przykładem są trzy poniższe kompozycje, wykonane bez użycia tak popularnych w stroikach gałęzi świerka czy sosny.

Wykonanie tego świątecznego stroika w stylu romantycznym nie jest trudne i czasochłonne. Nasączoną gąbkę florystyczną z kwiatami umieszczamy na tacy lub w odpowiedniej misie i dekorujemy ją ciętymi gwiazdami betlejemskimi, różami, hortensjami, gałązkami jagód i świecami. Aby poinsecje dłużej zachowały świeżość, należy postąpić z nimi podobnie jak w przypadku stroika w stylu vintage – zanurzyć łodygi na kilka sekund w ciepłej wodzie o temperaturze ok. 60°C, a następnie przełożyć do zimnej wody.

[Patrz: galeria zdjęć] Stroik adwentowy w industrialnym stylu i ciepłej, pastelowej kolorystyce to kolejna elegancka propozycja dekoracji bożonarodzeniowej. W betonowej misie sadzimy miniaturowe poinsecje i sukulenty. Na metalowej obręczy ustawiamy wysokie świece i dekorujemy ją szyszkami sosny oraz powojnikami.

[Patrz: galeria zdjęć] Małe kompozycje adwentowe nie tylko zmieszczą się na najmniejszym nawet stole, ale mogą być też wspaniałym podarunkiem. Do stworzenia takiej dekoracji potrzebujemy małe gwiazdy betlejemskie i eszewerie. Rośliny wsadzamy do małej ceramicznej misy i wkomponowujemy w nie cztery podstawki na świeczki ze szpikulcami. Luki wypełniamy świeżym, zielonym mchem, nabijamy świece na świeczniki i gotowe!

Kolorowe gwiazdy betlejemskie i zielone gałązki sosny

Gwiazdy betlejemskie są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Największy wybór mamy spośród poinsecji ciętych oraz tych miniaturowych, co daje wiele możliwości skomponowania przeróżnych dekoracji świątecznych. Już samo połączenie gwiazdy betlejemskiej z gałązkami sosny daje możliwość stworzenia pięknego wieńca adwentowego.

Kompozycja ta łączy różne odcienie ognistej czerwieni poinsecji i kojące leśne elementy – szyszki, gałązki świerka, sosny oraz jałowca. Wykonanie takiego wieńca jest naprawdę szybkie i łatwe. Na talerzu umieszczamy nasączone wodą kulki piankowe z kwiatami i dodajemy pasujące świece.

Innym prostym i efektywnym pomysłem na bożonarodzeniowy stroik jest ciasne ułożenie małych gwiazd betlejemskich na tacy lub talerzu i otoczenie ich sosnową girlandą. Dodatkowo wokół kompozycji można ułożyć cztery świece adwentowe. Szybki i łatwy sposób na piękną dekorację.

Wiszący drewniany pierścień z poinsecji – KROK PO KROKU

Tę efektowną świąteczną kompozycję tworzy wieniec usytuowany na zawieszonych deskach. Przy odrobinie zdolności i czasu i możemy ją stworzyć sami. Do jej wykonania potrzebujemy pięć drewnianych desek tej samej długości, cztery gwiazdy betlejemskie z doniczkami, cztery podstawki do świec ze szpikulcami, cztery świece, masę mocującą, gruby, wełniany sznurek, wstążki, sznurek jutowy, gałązki ostrokrzewu i sosny oraz gwiazdy do dekoracji. Przydadzą się też wkrętarka akumulatorowa, wkręty, wiertarka oraz pistolet do kleju i sztyfty.

KROK 1: Zaczynamy od zbudowania drewnianej ramy. Łączymy pięć drewnianych desek w kształt pięcioboku – układamy dwie deski w literę V, tak aby ich końce rozchodziły się. Nakładamy na nie trzecią deskę i w taki sam sposób układamy dwie pozostałe deski. Kładziemy je na uprzednio połączone deski w przeciwnym kierunku. Skręcamy deski w miejscach, gdzie na siebie zachodzą.

KROK 2: Następnym krokiem jest wywiercenie czterech otworów na podstawki do świec ze szpikulcem. Najpierw wywiercamy dwa otwory w drewnianej desce, która była położona jako pierwsza na deskach ułożonych w kształcie litery V znajdujących się na dole. Kolejne dwa otwory wywiercamy na środku każdej z dwóch przeciwległych desek.

KROK 3: W wywierconych otworach umieszczamy podstawki do świec. Dla utrzymania stabilności, przytwierdzamy je przy użyciu masy mocującej.

KROK 4: Kolejną czynnością jest przyklejenie doniczek do desek. Tutaj postępujemy analogicznie jak przy podstawkach do świec – dwie doniczki przymocowujemy do jednej deski, a dwie następne do przeciwległych desek.

KROK 5: Deski owijamy sznurkiem w pięciu miejscach zawieszenia. Robimy węzeł, pozostawiając w każdym rogu jeden długi koniec, który będzie zwisał. Wiszące końce zbieramy i robimy pętlę o dogodnej dla nas długości. Już prawie koniec! Odcinamy takie same kawałki wełnianego sznurka i wstążki i zawiązujemy pętlę. Wieniec jest gotowy do zawieszenia.

KROK 6: Zawieszamy wieniec i przystępujemy do dekoracji: ozdabiamy go ostrokrzewem i gałązkami, używając do tego sznurek lub klej. Na podstawkach umieszczamy świece, które również przyklejamy.

KROK 7: Do doniczek wkładamy gwiazdy betlejemskie. Gotowe!

Kreatywne pomysły na kalendarz adwentowy: