Nowoczesne stroiki na cmentarz ze sztucznych kwiatów. Jak zrobić prosty stroik na cmentarz?

2023-12-28 12:43

Stroik na cmentarz to dekoracja, która jest bardzo łatwa do zrobienia. Co więcej, sprawdzi się o wiele lepiej niż gotowa, kupiona wiązanka na Wszystkich Świętych. Jak zrobić wiązankę na cmentarz? Czym wypełnić doniczkę ze sztucznymi kwiatami? Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku. Zobacz, jak zrobić nowoczesne stroiki na cmentarz.

Spis treści

 1. Nowoczesne stroiki na cmentarz ze sztucznych kwiatów
 2. Stroik na cmentarz DIY
 3. Jak zrobić prosty stroik na cmentarz? Instrukcja krok po kroku
 4. Jak zrobić stroik na cmentarz w doniczce?
 5. Zobacz, jak czyścić nagrobki z lastryka, granitu, piaskowca

Proponowany przez nas stroik na cmentarz to wiązanka na Wszystkich Świętych wykonana ze sztucznych kwiatów. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla żywych kwiatów, które mają niestety ograniczoną żywotność – zwłaszcza w listopadzie, który potrafi zaskoczyć nawet zimową aurą.

Stroik ze sztucznych kwiatów przetrwa w dobrym stanie o wiele dłużej. Nie straci swojej świeżości i wciąż będzie pięknie wyglądał jeszcze podczas Bożego Narodzenia. Jak zrobić stroik na cmentarz? Poniżej przygotowaliśmy listę potrzebnych rzeczy i instrukcję krok po kroku, jak wykonać stroik na Wszystkich Świętych.

Nowoczesne stroiki na cmentarz ze sztucznych kwiatów

Sztuczne kwiaty długo kojarzyły się z mało efektownym plastikiem i materiałami niskiej jakości. Na szczęście w ostatnich latach wiele się zmieniło w tym zakresie. W wielu wnętrzach zresztą królują bukiety ze sztucznych kwiatów, które łudząco przypominają te żywe.

Co więcej, nie tracą swojej urody w miarę upływu czasu. Dlatego jeśli chcemy wykonać solidny, trwały i piękny stroik na cmentarz, wybierzmy kwiaty jak najbardziej zbliżone do tych prawdziwych.

Przeczytaj także: Jak usunąć wosk z nagrobka? 4 bezkonkurencyjne sposoby na plamy na pomniku

Stroik na cmentarz
Autor: Getty Images Stroik na cmentarz ze sztucznych kwiatów.

Stroik na cmentarz DIY

Bazą stroika na Wszystkich Świętych jest konar drzewa. Potrzebne będą też:

 • pędów krzewów (np. rdestu);
 • kory kokosowej wybielanej;
 • sztucznych elementów dekoracyjnych: winogron, kwiatów peonii, ozdobnych owoców;
 • gąbki do suchych kwiatów, na której zamocujemy kompozycje;
 • włókien rattanu;
 • kory brzozowej;
 • sznurka, drucików ozdobnych, nożyczek, sekatora, obcęgów i gorącego kleju.

Jak zrobić prosty stroik na cmentarz? Instrukcja krok po kroku

Dekorację na grób ze sztucznych kwiatów na Wszystkich Świętych rozpoczynamy od konara drzewa, który stanowi podstawę kompozycji. Do niego przymocujemy gorącym klejem gąbkę do suchych kwiatów. Klej nanosimy zarówno na gąbkę, jak i na konar.

Gdy klej zaschnie, a gąbka będzie stabilna, dekorujemy ją pędami krzewów (np. rdestu, który wysuszony ma barwę śliwkową albo bordową). Następnie mocujemy na gąbce rattan, który nada wiązance ażurowy charakter. Teraz możemy zacząć zdobić wiązankę kwiatami i listkami, które wcześniej przygotowaliśmy.

Aby zasłonić widoczne fragmenty, wykorzystujemy korę kokosową, którą mocujemy do gąbki za pomocą dekoracyjnych drucików. Następnie dodajemy grona sztucznych winogron, a zamiast tradycyjnej wstążki – sznurek. Na sam koniec dekorujemy wszystko korą brzozową. Gotowe!

Jak zrobić stroik na cmentarz w doniczce?

By udekorować grób na Wszystkich Świętych, możemy również przygotować stroik w doniczce lub bukiet ze sztucznych kwiatów i umieścić go w doniczce czy plastikowym (lub kamiennym) wazonie. Tworząc wiązankę, postępjemy tak samo jak w przypadku stroika z pieńkiem.

Możemy wykorzystać sztuczne kwiaty, druciki, gałązki, ozdobne wstążki, ususzone gałązki pomalowane np. sprayem na srebrny czy złoty kolor. Wiązankę wkładamy do wysokiego wazonu lub — jeśli jest szeroki i niski — wykładamy gąbką i wbijamy w nią kwiaty.

Zobacz, jak czyścić nagrobki z lastryka, granitu, piaskowca

Wiązanka z chryzantemami na grób na Dzień Wszystkich Świętych