Nie wyrzucaj fusów po kawie. Zrób z nich zapachową świeczkę - i to w pół godziny

2023-01-18 14:56

Masz w domu kilka niedopalonych świeczek? Wspaniale! Możesz je wykorzystać, by stworzyć całkiem nową świeczkę zapachową, np. o kawowym aromacie. W artykule opisujemy krok po kroku jak to zrobić.

świeczka
Autor: getty images

Świeczka o zapachu kawy – co jest potrzebne?

Zamiast kupować drogie i sztucznie aromatyzowane świeczki, możesz przygotować je samodzielnie i to w duchu zero waste, a więc wykorzystując składniki, które masz w domu.

Załóżmy, że uwielbiasz zapach kawy. Jak zrobić taką świeczkę? To proste! W pierwszej kolejności zbierz wszystko, co będzie ci potrzebne, by taką świeczkę przygotować:

  • fusy z kawy
  • szklany słoiczek dowolnej wielkości (należy go wcześniej wyparzyć)
  • pozostałości wosku ze starych świeczek (możesz też kupić zwykłą białą świeczkę, jeśli nie masz niedopalonych, bezzapachowych świeczek w domu)
  • knot
  • wstążeczka lub jutowy sznurek do ozdoby

Jak zrobić świeczkę o zapachu kawy – instrukcja

Na początku musisz rozpuścić wosk, by móc później wymieszać go z kawowymi fusami. By rozpuścić wosk, trzeba mu zafundować tzw. kąpiel wodną.

Do metalowej miski wrzuć pocięte na kawałki świeczki. Im będą mniejsze, tym szybciej się roztopią.

Następnie wlej wodę do garnka i zagotuj. Gdy woda jest gotowa, na garnek połóż miskę z woskiem – możesz też miskę trzymać bezpośrednio nad garnkiem, jeśli ci wygodniej. Para wodna unosząc się do góry, będzie ogrzewać ścianki miski i topić znajdujący się w niej wosk.

Gdy wosk całkowicie się roztopi należy dodać do niego odrobinę fusów z kawy i dobrze wymieszać. Powstałą miksturę przelej do słoiczka i włóż w jej środek knot.

Warto na koniec świeczkę wstawić na 15 minut do lodówki (można zakręcić słoiczek), by wosk szybciej zastygł.

Słoiczek udekoruj wstążką lub jutowym sznurkiem. Możesz go również ozdobić w inny sposób – wedle uznania.

I gotowe!

Jaki wosk jest najzdrowszy?

W sklepach możemy znaleźć mnóstwo świeczek zapachowych i bezwonnych wykonanych z różnych rodzajów wosku. Który z nich jest najzdrowszy? Wosk pszczeli uznawany jest za jeden z najlepszych rodzajów wosku - nie tylko jest w pełni naturalny, ale również wykazuje właściwości lecznicze. Drugie miejsce na podium zajmuje wosk sojowy, który jest wegański i nie zawiera szkodliwych substancji (jeśli jest dobrej jakości).

Specjaliści odradzają natomiast kupowania i palenia świeczek parafinowych, które często zawierają w sobie toksyczne związki i rakotwórcze substancje. Świeczki parafinowe są dużo tańsze niż te wykonane z wosku pszczelego czy sojowego.

Inspiracja: za garneczki.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE