Malowanie mebli: jak namalować wzór na komodzie KROK PO KROKU [WIDEO]

2016-07-22 16:16 Agnieszka Zawadzka
Malujemy wzór na komodzie
Autor: Redakcja

Pomysł na odmianę jednobarwnego mebla? Wzór od szablonu! Wybierz piękny motyw, przyłóż szablon i... maluj! Jak? Podejrzyj naszą realizację z malowania komody z motywem róży [WIDEO] razem z Pomaluj Mebel Redesign & Vintage

Delikatny wzór na komodzie potrafi zdziałać stylistyczne cuda! Kiedy znudzi nam się jednolity mebel, wystarczy go przemalować. Jeśli i to za mało - wymienić uchwyty na bardziewj dekoracyjne. A gdy efekt nadal nas nie zadowala, pora na przetestowanie wzoru z szablonu.

Malowanie wzoru z szablonu: KROK PO KROKU

KROK 1: Wybierz wzór. Tak na prawdę najważniejszym (i najtrudniejszym) zadaniem będzie wybór odpowiedniego wzoru. Warto wcześniej obejrzeć różne szablony i gotowe inspiracje wzorów wykonanych na meblach, by dopasować wzór do funkcjonalności mebla. Jeśli malować będziemy wzór na komodzie, uwzględnić musimy podziały mebla (szuflady i półki). Jeśli malujemy drzwi szafy, rozważyć warto czy lepiej prezentować się będzie wzór na styku drzwi, czy tylko na jednym ze skrzydeł. Im więcej czasu poświęcimy na ten etap przygotowań, tym bardziej zadowalający (i przemyślany) efekt osiągniemy.

Czytaj też: Malowanie mebli bez tajemnic!

KROK 2: Przygotuj mebel. Zanim przystąpisz do malowania wzoru na meblu, przygotuj go. Odkręć uchwyty, wytrzyj z kurzu, odtłuść (jeśli jest taka potrzeba) i poczekaj, aż mebel dokładnie przeschnie.

KROK 3: Przygotuj materiały. Czego na pewno będziesz potrzebować do wykonania wzoru na meblu? Szablonu. Ale zanim przejdziemy do meritum, przygotujmy stanowisko pracy. A zatem potrzebować będziemy:

  • folię i taśmę malarską,
  • śrubokręt (lub wkrętarko-wiertarkę),
  • gąbkę / zmywak,
  • okrągły pędzel (do nakładania wosku),
  • talerz (do rozrobienia farby),
  • mały wałek malarski,
  • farbę kredową w wybranym kolorze (my wybraliśmy kolor Capuccino),
  • wosk dekoracyjny (dopasowany kolorem do farby, np. miedziany).

Czytaj też: Metamorfoza komody z IKEA

KROK 4: Maluj wzór na meblu. Mając pod ręką wszystkie niezbędne materiały, zacznuj od przytwierdzenia szablonu z wzorem w wybranym miejscu mebla. Może być to część centralna (symetryczna) lub jedynie fragment mebla. Pamiętaj, że wzorem z szablonu można się dowolnie bawić - korzystać z niego w całości, lub tylko w części - użyć motywu gałązki, listka, samego kwiatu itd. Dostosujmy wzór z szablonu do mebla, nie odwrotnie. Gdy szablon jest już przymocowany taśmą malarską, pora nanieść farbę. Do wykonania wzoru na meblu potrzebować będziemy na prawdę małej jej ilości, dlatego przelejmy niewielką ilośc farby kredowej na talerzyk. Z niego będziemy nanosić farbę za pomocą gąbki (zmywaka) bezpośrednio na szablon. Farbę na mebel najlepiej nakładać metodą tapowania (dociskania gąbki z niewielką ilością farby do powierzchni mebla), pamiętając by dociskać szablon do podłoża. Zanim oderwiesz swzablon poczekaj, aż farba dokładnie wyschnie (ok. 1h).

KROK 5: Efekty specjalne. Aby nasz wzór byłtrwały, kiedy farba kredowa wyschnie nałóż na motyw dekoracyjny cienką warstwę wosku bezbarwny. Jak nakładać wosk na wzór na komodzie? Okrągłym pędzlem nabierz niewielką ilość wosku i delikatnie stęplując, nanoś wosk na wzór. Chcąc uzyskać bardziej spektakularny efekt wzoru na komodzie, możemy wykończyć naszą pracę woskami dekoracyjnymi w delikatnej poświacie miedzi, złota lub srebra (w zależności od koloru farby kredowej, jakiej użyliśmy do pomalowania wzoru). My postawiliśmy na delikatny efekt miedziany, który uwypuklił nam motyw roślinny i finalnie dał efekt 3D. Jak nakładać wosk dekoracyjny na wzór na komodzie? Gąbką nabierz niewielką ilość wosku i delikatnie stęplując, nanoś wosk na obrzeża motywu szablonu. Nieregularnie i niejednorodnie, podkreślając woskiem dekoracyjnym jedynie fragmenty wzoru. Voila! Odczekaj kilkanaście minut i delikatnie oderwij szablon od powierzchni mebla. Prawda, że zupełnie inny?

ZOBACZ TEŻ: Jak przemalować mebel farbą kredową [WIDEO]

Więcej inspiracji:

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021