Odnawiamy komodę: zrób to sam - malowane ptaki na prostej komodzie

Odnowienie starej lub zwykłej komody np. sosnowej może dostarczyć prawdziwie artystycznych wrażeń. Jak odnowić komodę lub ją zmienić, by zachwyciła swoim nowym obliczem? Jak dodać nieco artyzmu przeciętnemu meblowi? W "ZRÓB TO SAM" pokazujemy pomysł na przemalowanie sosnowej komody z IKEA - zainspiruj się naszą komodą w malowane ptaki i odnów swój mebel na wiosnę!

Odnawiamy komodę: malowane ptaki na prostej komodzie
Odnawiamy komodę: malowane ptaki na prostej komodzie
Odnawiamy komodę: malowane ptaki na prostej komodzie
Odnawiamy komodę: malowane ptaki na prostej komodzie
Odnawiamy komodę: malowane ptaki na prostej komodzie

W dobie masowej typizacji mebli w taśmowej produkcji, warto czasem nadać im dozy niepowtarzalności. Najlepiej własnoręcznie. Wykorzystaj wszystkie swoje zdolności i nasze porady, znajdź starą komodę w czeluściach piwnicy i przystąp do dzieła odnowienia komody!

Odnawiamy komodę: niezbędne materiały

Aby odnowić komodę i nadać jej niepowtarzalny look, potrzebować będziemy:

 • farby do drewna - różne kolory (np. Annie Sloan Chalk Paint Original i Country Grey),
 • wosk do drewna,
 • tkaninę (uwzględniamy wymiar szuflady plus 3 cm z każdej strony na zakładkę),
 • pędzel (szeroki, okrągły),
 • pędzelek (wąziutki malarski, do aplikacji motywu),
 • zszywacz tapicerski,
 • klej do tkanin,
 • papierowe listwy usztywniające,
 • ołówek,
 • bawełniana szmatka,
 • gąbka ścierna (grubość 180),

WARIANT alternatywny: jeśli nie czujesz się na siłach, by własnoręcznie namalować motyw dekoracyjny, zastosuj w tym celu naklejki (np. Slätthult, IKEA 39,99 zł) lub nanieś wybrany motyw z papierowych serwetek lub papieru ryżowego metodą decoupage.

Odnawiamy komodę: KROK 1

Lekko wilgotną szmatką usuń kurz z komody. Następnie pokryj drewno cienką warstwą farby w wybranym kolorze (np. białym - tu: Annie Sloan Chalk Paint Original). Gdy pierwsza warstwa dokładnie wyschnie, nałóż kolejną.

Odnawiamy komodę: KROK 2

Dokładnie odkurz wnętrze szuflad. Trzy dolne szuflady pomaluj od wewnątrz wybranym kolorem farby do drewna (tu: Country Grey).

Odnawiamy komodę: KROK 3

Po dokładnym wyschnięciu farby, zajmij się wnętrzem komody. Wnętrza pierwszej i drugiej szuflady wyłóż wybraną tkaniną. Materiał przyczep do krawędzi boków i frontu, podwijając brzegi. Przyklej papierowymi listwami, które usztywnią te miejsca. Materiał po lewej stronie spryskaj klejem i wyklej dno, zaczynając od przodu i kierując się ku tyłowi. Na koniec przyczep tkaninę do brzegu tyłu i analogicznie do poprzednich brzegów przyklej drewnianą listwę.

Odnawiamy komodę: KROK 4

Na froncie szuflad odnawianej komody naszkicuj ołówkiem motyw dekoracyjny, np. gałązki i ptaszki. Następnie pokoloruj szkic wąskim pędzelkiem farbami do drewna.

Odnawiamy komodę: KROK 5

Gąbką ścierną przetrzyj delikatnie brzegi i ranty drewnianych gałek. Przetarte miejsca przeciągnij cieniutkim pędzelkiem z ciemniejszą farbą do drewna. Gdy mebel dokładnie wyschnie, przetrzyj go szmatką zwilżoną woskiem do drewna. Po upływie ok. godziny od aplikacji wosku - delikatnie wypoleruj komodę bawełnianą szmatką.

Gotowe!

 Odnawiamy komodę: malowane ptaki na prostej komodzie

Jak odnowić starą komodę lub przemalować nową, ale zwykłą, by zachwyciła swoim nowym obliczem? Wiemy jak to zrobić w zaledwie 5 krokach! Zobacz jak pomalowaliśmy komodę z IKEA.

Fot. Marcin Czechowicz

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Tekst: Dorota Jaworska Opracowanie: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Marcin Czechowicz Źródło: Moje Mieszkanie

POLECANE ARTYKUŁY