Kolor niebieski we wnętrzach. 10 pomysłów DIY na niebieskie dekoracje i akcesoria

2018-09-05 12:07

Kolor niebieski kojarzy się z czystym niebem, morzem, piękną pogodą, czyli po prostu z latem. Świetnie sprawdza się we wnętrzach, ma właściwości uspokajające, zmniejsza nadmierny apetyt. Przedstawiamy dziesięć pomysłów DIY na wprowadzenie koloru niebieskiego do swojego otoczenia.

Niebieski barwnik – indygo wywodzi się z Indii (stąd jego nazwa). Naturalny barwnik indygo miał pochodzenie roślinne, był robiony z liści tropikalnej rośliny – indygowca barwierskiego, był bardzo cenny i trudny do zdobycia. Dziś jego chemiczny odpowiednik jest stosowany na masową skalę, zwłaszcza w przemyśle włókienniczym, na przykład do barwienia dżinsu. Zobacz dziesięć sposobów, jak przy pomocy niebieskiego barwnika wyczarować piękne dekoracje do swojego domu i nie tylko.

1. Obrus z efektem ombre
Zaproś do stołu niebo i ocean… Na białym obrusie rozprowadź barwnik indygo tak, aby kolory płynnie przechodziły jeden w drugi, tworząc tzw. efekt ombre. Bez względu na porę roku tak pięknie nakryty stół będzie przypominał ci wakacje nad morzem.

2. Nakrapiany talerz
Zamocz pędzelek z włosia w rozwodnionym barwniku i energicznie nim potrząsaj, aby pokryć biały talerz lub drewnianą tacę pomalowaną na biało kolorowymi kroplami. Gdy barwnik wyschnie zabezpiecz naczynie bezbarwnym lakierem. Im większy talerz lub taca, tym lepszy efekt.

3. Zakładki do książek
Zaznacz ulubiony fragment w książce lub stronę, na której skończyłeś czytać za pomocą pięknej zakładki. Z cienkiego, najlepiej czerpanego, papieru wytnij paski o wym. 6 x 20 cm i namaluj na nich wzory wodnistym barwnikiem lub farbą akwarelową. Na końcu każdego paska zrób dziurkę, przewlecz przez nią kawałek skórzanego rzemyka. Oryginalne, niepowtarzalne zakładki gotowe. Świetnie nadają się na prezent.

4. Batikowe poduszki
Ręcznie farbowane poduszki we wzory w stylu etno dodadzą uroku stonowanej sypialni. Wzorzyste niebieskie poszewki najlepiej będą prezentować się na tle białej pościeli. Powtarzalne desenie na tkaninie uzyskasz techniką batiku, czyli farbowania tkanin z użyciem wosku.

5. Pudełko do przechowywania
Kartonowe duże pudełko do przechowywania pościeli, ściereczek itp. nie będzie musiało stać w ukryciu, jeśli odpowiednio je ozdobisz. Możesz okleić je tkaniną farbowaną techniką batiku.

.. Niebieski: różne odcienie koloru niebieskiego we wnętrzach. PORADY i ZDJĘCIA >>>

6. Stylowa mydelniczka
Do porcelanowej lub ceramicznej miseczki wlej niewielką ilość niebieskiego barwnika do porcelany, poruszaj naczyniem tak, aby pokrył całe dno i brzegi do wysokości kilku milimetrów. Efekt jest niesamowity, przypominający głębię oceanu.

7. Ściereczki kuchenne
Za pomocą niebieskiego barwnika zamień zwykłe białe ściereczki kuchenne w małe dzieła sztuki. Aby uzyskać efekt ombre zanurz kawałek tkaniny w misce z barwnikiem. Jeśli chcesz stworzyć inne wzory skorzystaj z japońskiej techniki farbowania tkanin shibori, polegającej na zanurzaniu w barwniku odpowiednio złożonych tkanin. Uwaga: możesz mieć problem, którą ściereczkę powiesić w kuchni!

8. Serwetki na stół
Ufarbuj bawełniane serwetki na różne odcienie koloru niebieskiego – im dłużej będą zanurzone w barwniku, tym ciemniejszy odcień uzyskasz. Dekoracyjny pasek lub inne wzory stworzysz za pomocą wosku do batiku.

9. Koszyczek na kosmetyki
Wełniany koszyczek pomoże utrzymać porządek w łazience. Połącz ze sobą trzy włóczki – białą i dwie w różnych odcieniach niebieskiego koloru. Taki koszyczek możesz zrobić szydełkiem lub na drutach.

10. Dwustronna torba
Zewnętrzną warstwę białej płóciennej torby ufarbuj barwnikiem do tkanin wykorzystując technikę batiku. Podszewkę zostaw gładką. To praktyczna i piękna ozdoba, którą zawsze możesz mieć przy sobie.

Zobacz wnętrza z kolorem niebieskim: