Jak zrobić pompon? 32 pomysły na pompony - modny dodatek do dekoracji wnętrz

2018-06-26 18:23

Jak zrobić pompon? Kolorowe pompony są modną i uniwersalną ozdobą, któą możesz szybko zrobić własnoręcznie. Tradycyjnymi, zrobionymi z włóczki pomponami udekorujesz obrusy, serwetki, pledy oraz poduszki. Z pomponów z barwnej bibuły możesz natomiast wykonać modną i wesołą ozdobę stołu, kieliszków, a nawet ścian.

Spis treści

  1. Jak zrobić pompon z włóczki? 
  2. Jak zrobić pompon z bibuły?
  3. Dekoracyjne pompony. Jak je wykorzystać w domu?
  4. Dodatki do domu DIY - pomysły w galeriach zdjęć

Pomysłów na wykorzystanie pomponów w dekoracji domu jest bardzo wiele. Włóczkowe pompony mogą być znakomitymi dodatkami do domu: świetnie ozdobią poduszki, pledy, nawet naczynia na słodycze czy pudła do przechowywania drobiazgów. Możesz też metodą ZRÓB TO SAM wykonać lekkie pompony z bibuły. Oznaczone nimi kieliszki, dzięki różnym kolorom, nie pomylą się gościom podczas przyjęcia koktajlowego. Takie ozdoby są niedrogie, możemy traktować je jako jednorazowe i bez żalu po przyjęciu wyrzucić.

Jak zrobić pompon z włóczki? 

Zrobienie dekoracyjnego pompona z włóczki jest bardzo proste. Będą potrzebne tylko: kolorowa włóczka, karton, gruba igła (tzw. groszówka) i nożyczki.

1.    Wytnij ze sztywnego kartonu dwa identyczne krążki z otworami w środku (jak opony) – średnica zależy od tego, jak duży ma być pompon.2.    Złóż oba krążki razem. Nawlecz włóczkę na grubą igłę i owijaj nią krążki do całkowitego wypełnienia formy w środku. Im więcej użyjesz włóczki, tym pompon będzie bardziej puszysty. 3.    Bardzo ostrożnie przetnij nawiniętą włóczkę wzdłuż zewnętrznej krawędzi kartonowych krążków – jedno ostrze nożyczek powinno znajdować się pomiędzy złożonymi  kartonikami. 4.    Wsuń ucięty kawałek włóczki pomiędzy krążki i zwiąż pompon jak najmocniej.5.    Wyjmij kartonowe krążki i uformuj puszysty pompon.

Jak zrobić pompon z bibuły?

Jak zrobić ozdobny i lekki pompon z bibuły? Taki pompon będzie świetną dekoracją w pokoju dziecka. Co będzie potrzebne? Przygotujmy: 10 arkuszy bibuły (niekoniecznie w tym samym kolorze), nożyczki, cienki drut lub sznurek florystyczny.  

1.    Zrób stabilny stosik z 10 arkusików bibuły. 2.    Przecinając wszystkie warstwy, wytnij prostokąty o bokach 10 x 15 cm. Zwiń w harmonijkę szerokości około 1 cm. 3.    Utnij 45-centymetrowe kawałki drutu lub sznurka florystycznego, złóż na pół i przeciągnij  przez środek bibułek, mocno zwiąż. 4.    Przytnij brzegi bibułek, formując okrągły kształt. 5.    Rozdzielaj warstwy bibuły, zaczynając od środka, tak by uformować pompon przypominające dalię – możesz lekko zaginać poszczególne „płatki”. Bibułkowy pompon kwiat będzie bardziej gęsty.

Dekoracyjne pompony. Jak je wykorzystać w domu?

Pomysłów na wykorzystanie pomponów w dekoracji  domu jest mnóstwo. Te wykonane z włóczki sprawią, że gładki obrus straci swoją powagę i sprawdzi się np. podczas przyjęcia urodzinowego dziecka. Ozdobne pompony mają tę zaletę, że zawsze możesz wymienić je na inne, na przykład jednokolorowe, lub w ogóle z nich zrezygnować.

Pompony włóczkowe możesz także przyszyć do ulubionego pledu lub udekorować nimi zakładkę do książki dla zaprzyjaźnionego wielbiciela książek. Pompon z włóczki będzie modnym dodatkiem do torebki i kosmetyczki.

Natomiast pompony z bibuły są bardzo lekkie, możesz więc wykorzystać je podczas przyjęcia jako dekorację stołu czy słomek do drinków - każdy gość będzie miał oznaczoną swoją szklankę lub kieliszek. Więcej inspiracji na dekoracje z pomponów, wykonanych według instrukcji  ZRÓB TO SAM, znajdziesz w GALERII ZDJĘĆ >>>.

Zobacz też: Jak zrobić wiszący stolik z plastra drewna?

Dodatki do domu DIY - pomysły w galeriach zdjęć

DIY, czyli zrób to sam, jest nie tylko gorącym trendem, lecz także świetnym sposobem na wykorzystanie niepotrzebnych już drobiazgów. W ten sposób nie wydajemy pieniędzy na nowinki, a środowisko przyrodniczne może odetchnąć z ulgą, bo mniej odpadów do niego trafi. Jeśli szukasz pomysłów na dodatki domowe i dekoracje DIY, zajrzyj do naszych galerii zdjęć!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany