Jak zrobić pompon? 32 pomysły na pompony - modny dodatek do dekoracji wnętrz

2018-06-26 18:23

Jak zrobić pompon? Kolorowe pompony są modną i uniwersalną ozdobą, któą możesz szybko zrobić własnoręcznie. Tradycyjnymi, zrobionymi z włóczki pomponami udekorujesz obrusy, serwetki, pledy oraz poduszki. Z pomponów z barwnej bibuły możesz natomiast wykonać modną i wesołą ozdobę stołu, kieliszków, a nawet ścian.

Spis treści

  1. Jak zrobić pompon z włóczki? 
  2. Jak zrobić pompon z bibuły?
  3. Dekoracyjne pompony. Jak je wykorzystać w domu?
  4. Dodatki do domu DIY - pomysły w galeriach zdjęć

Pomysłów na wykorzystanie pomponów w dekoracji domu jest bardzo wiele. Włóczkowe pompony mogą być znakomitymi dodatkami do domu: świetnie ozdobią poduszki, pledy, nawet naczynia na słodycze czy pudła do przechowywania drobiazgów. Możesz też metodą ZRÓB TO SAM wykonać lekkie pompony z bibuły. Oznaczone nimi kieliszki, dzięki różnym kolorom, nie pomylą się gościom podczas przyjęcia koktajlowego. Takie ozdoby są niedrogie, możemy traktować je jako jednorazowe i bez żalu po przyjęciu wyrzucić.

Jak zrobić pompon z włóczki? 

Zrobienie dekoracyjnego pompona z włóczki jest bardzo proste. Będą potrzebne tylko: kolorowa włóczka, karton, gruba igła (tzw. groszówka) i nożyczki.

1.    Wytnij ze sztywnego kartonu dwa identyczne krążki z otworami w środku (jak opony) – średnica zależy od tego, jak duży ma być pompon.2.    Złóż oba krążki razem. Nawlecz włóczkę na grubą igłę i owijaj nią krążki do całkowitego wypełnienia formy w środku. Im więcej użyjesz włóczki, tym pompon będzie bardziej puszysty. 3.    Bardzo ostrożnie przetnij nawiniętą włóczkę wzdłuż zewnętrznej krawędzi kartonowych krążków – jedno ostrze nożyczek powinno znajdować się pomiędzy złożonymi  kartonikami. 4.    Wsuń ucięty kawałek włóczki pomiędzy krążki i zwiąż pompon jak najmocniej.5.    Wyjmij kartonowe krążki i uformuj puszysty pompon.

Jak zrobić pompon z bibuły?

Jak zrobić ozdobny i lekki pompon z bibuły? Taki pompon będzie świetną dekoracją w pokoju dziecka. Co będzie potrzebne? Przygotujmy: 10 arkuszy bibuły (niekoniecznie w tym samym kolorze), nożyczki, cienki drut lub sznurek florystyczny.  

1.    Zrób stabilny stosik z 10 arkusików bibuły. 2.    Przecinając wszystkie warstwy, wytnij prostokąty o bokach 10 x 15 cm. Zwiń w harmonijkę szerokości około 1 cm. 3.    Utnij 45-centymetrowe kawałki drutu lub sznurka florystycznego, złóż na pół i przeciągnij  przez środek bibułek, mocno zwiąż. 4.    Przytnij brzegi bibułek, formując okrągły kształt. 5.    Rozdzielaj warstwy bibuły, zaczynając od środka, tak by uformować pompon przypominające dalię – możesz lekko zaginać poszczególne „płatki”. Bibułkowy pompon kwiat będzie bardziej gęsty.

Dekoracyjne pompony. Jak je wykorzystać w domu?

Pomysłów na wykorzystanie pomponów w dekoracji  domu jest mnóstwo. Te wykonane z włóczki sprawią, że gładki obrus straci swoją powagę i sprawdzi się np. podczas przyjęcia urodzinowego dziecka. Ozdobne pompony mają tę zaletę, że zawsze możesz wymienić je na inne, na przykład jednokolorowe, lub w ogóle z nich zrezygnować.

Pompony włóczkowe możesz także przyszyć do ulubionego pledu lub udekorować nimi zakładkę do książki dla zaprzyjaźnionego wielbiciela książek. Pompon z włóczki będzie modnym dodatkiem do torebki i kosmetyczki.

Natomiast pompony z bibuły są bardzo lekkie, możesz więc wykorzystać je podczas przyjęcia jako dekorację stołu czy słomek do drinków - każdy gość będzie miał oznaczoną swoją szklankę lub kieliszek. Więcej inspiracji na dekoracje z pomponów, wykonanych według instrukcji  ZRÓB TO SAM, znajdziesz w GALERII ZDJĘĆ >>>.

Zobacz też: Jak zrobić wiszący stolik z plastra drewna?

Dodatki do domu DIY - pomysły w galeriach zdjęć

DIY, czyli zrób to sam, jest nie tylko gorącym trendem, lecz także świetnym sposobem na wykorzystanie niepotrzebnych już drobiazgów. W ten sposób nie wydajemy pieniędzy na nowinki, a środowisko przyrodniczne może odetchnąć z ulgą, bo mniej odpadów do niego trafi. Jeśli szukasz pomysłów na dodatki domowe i dekoracje DIY, zajrzyj do naszych galerii zdjęć!

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE