Jak zrobić kopertę? Pomysły DIY

2019-10-15 17:49 Dominik Olszewski
Jak zrobić kopertę
Autor: GettyImages Koperty w wersji zrób to sam

Ręcznie wykonane przedmioty, takie jak koperty, mogą być bardzo efektowne. Co więcej, ich realizacji możemy podjąć się we własnym zakresie. Sprawdźmy więc, jak zrobić kopertę!

Kiedy przyda się koperta DIY?

Tradycyjne koperty są estetyczne, ale trudno nazwać je efektownymi. Białe, o równych krawędziach, po prostu zwykłe. Czasami taka stylistyka jest zdecydowanie niewystarczająca – chociażby wtedy, gdy chcemy podarować komuś w kopercie prezent w postaci biletów na wymarzone wydarzenie, podzielić się zdjęciami z wakacji czy też wręczyć komuś zaproszenie na ważną uroczystość. Wtedy z pomocą przychodzą koperty DIY, które możemy dowolnie modyfikować, personalizować i dopasowywać do konkretnych sytuacji. Jak zrobić kopertę? Oto odpowiedź!

Standardowa koperta – jak zrobić krok po kroku

Do wykonania standardowej koperty potrzebujemy tylko kartki, kleju, nożyczek, ołówka i linijki. Jak zrobić kopertę krok po kroku?

  1. Zacznijmy od narysowania koperty na kartce. Jeśli chcemy, by miała ona taki rozmiar jak koperty kupowany na poczcie, jej boki powinny mierzyć 114 x 162 mm.
  2. Następnie u góry koperty narysujmy jej zamknięcie – może mieć kształt prostokąta lub trójkąta, w zależności od tego, na jakiej stylistyce nam zależy.
  3. Po bokach rysujemy zakładki o szerokości ok. 1-2 cm.
  4. U dołu natomiast robimy część stanowiącą tył koperty, nieco niższą niż jej przód.
  5. Wycinamy kopertę – pierwszą sztukę możemy zostawić jako szablon dla kolejnych.
  6. Zaginamy poszczególne boki koperty i nakładamy klej na dwie wąskie zakładki po bokach.
  7. Do posmarowanych klejem boków przykładamy tył koperty i dociskamy – tak by wszystkie elementy trwale się połączyły.

Do wykonania koperty możemy wykorzystać białą kartkę papieru albo skorzystać z kolorowych bloków. Jako materiał na kopertę sprawdzą się także sztywniejsze plakaty we wzory, papier do pakowania prezentów i wiele innych artykułów papierniczych.

..  Jak zrobić kartkę świąteczną? >>>

Minikoperta – jak zrobić?

Czasami koperta o standardowych wymiarach jest za duża, by spełniła nasze oczekiwania. Szczególnie wtedy, gdy chcemy dołączyć liścik do kwiatów czy prezentu, a zależy nam na tym, by był dyskretny i efektownie opakowany. Jak zrobić kopertę w rozmiarze mini? Zasada składania i sklejania takiej wersji jest identyczna jak w przypadku zwykłej koperty, jednak musimy na etapie projektowania pamiętać o odpowiednio pomniejszonych bokach szablonu.

Jak zrobić kopertę z kółek?

Ciekawym pomysłem na zrobienie oryginalnej koperty jest wykorzystanie czterech kółek o tych samych rozmiarach. Do jej wykonania warto użyć nieco sztywniejszego materiału od zwykłej kartki i narysować na nim takie same kółka – posłuży nam do tego cyrkiel. Następnie wszystkie elementy składamy na pół, rozkładamy i łączymy tak, by miejsca zgięć tworzyły boki koperty. Części stanowiące tył sklejamy ze sobą, te z przodu wykorzystujemy zaś w roli zamknięcia – wystarczy złożyć je w taki sposób, by każdy z boków nachodził na kolejny.

Taka koperta DIY nie nadaje się co prawda do wysłania pocztą, ponieważ nie jest trwale zamknięta i zaklejona, jednak świetnie sprawdza się w roli opakowania na prezent.

Jak zrobić kopertę z serca?

Koperty można wykonać nie tylko od serca, lecz także… z serca! Jak to zrobić?

Z dowolnego papieru – kolorowego, białego, kartoniku czy nawet gazety – wycinamy serce. Postarajmy się, by było w miarę symetryczne, dzięki czemu koperta będzie bardziej estetyczna. Jeśli nasze zdolności artystyczne nam na to nie pozwalają, najłatwiej wydrukować kontur serca, posiłkując się grafikami z internetu.

Serce wycinamy. Chwytamy górną część serca po obu stronach boków i zaginamy je do środka – w ten sposób na dole tworzy się trójkąt, który posłuży nam jako zamknięcie koperty. Teraz kopertę składamy na pół, wzdłuż krawędzi bocznych, i sklejamy. Zaginamy róg, zyskując zamknięcie – koperta jest gotowa.

Pamiętajmy, że samo złożenie koperty to dopiero początek – jak zrobić kopertę, by była wyjątkowa? Korzystajmy z nożyczek pozwalających wycinać wzorki, używajmy wstążek i naklejek, a także rysujmy i malujmy na kopertach, by jak najpiękniej je przyozdobić!