Jak zrobić kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok? Instrukcja krok po kroku

2022-12-02 15:37

Gdzie te czasy, kiedy zawsze przed świętami w skrzynce znajdowaliśmy kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok, a w nich miłe życzenia? Chociaż zwyczaj wysyłania pocztówek to pieśń przeszłości, warto byłoby ją przywrócić do życia. W tym roku zaskocz swoich znajomych i rodzinę i wyślij im kartkę. Podpowiadamy, jak zrobić kartki na Boże Narodzenie!

kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Autor: Getty Images/InspirationGP

Kartki na Boże Narodzenie. Ręcznie robione sprawią najwięcej radości!

Czy spodziewasz się w tym roku jakichś pocztówek? Ja nie, ale byłoby mi naprawdę miło, gdyby ktoś, z kim wciąż utrzymuję kontakt, ale ze względu na dzielącą nas odległość nie mam okazji zbyt często się spotkać, wysłałby mi kartki na Boże Narodzenie. Od razu zrobiłoby mi się cieplej na sercu!

kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Autor: Materiały prasowe / Três Paper Co

Jeśli jest ktoś, o kim często myślisz, a życzenia planowałeś złożyć mu przez telefon za pomocą komunikatora, poświęć chwilę, by zrobić to w inny sposób. Według mnie życzenia składane na Messengerze czy Whatsappie nie mają żadnego uroku, kojarzą mi się po prostu z masowym przesyłaniem wiadomości dalej i automatycznym odpisywaniem: “Dzięki, wzajemnie”.

kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Autor: Materiały prasowe / Empik

Kartki na Boże Narodzenie. Dla dzieci tworzenie ich to prawdziwa frajda!

Tradycyjne kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok mają zazwyczaj format ¼ A4. Wystarczy zatem, że zaopatrzysz się w blok techniczny o wysokiej gramaturze papieru, a następnie wytniesz z niego odpowiedni rozmiar kartki.

Co dalej? Tutaj możesz już puścić wodze fantazji! Wszystko zależy jednak również od twoich zdolności plastycznych. Jeśli boisz się, że wykonane przez ciebie kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok będą przypominały prace dziecka… zaangażuj w ich tworzenie dzieci! Będziesz miał wymówkę!

kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Autor: Materiały prasowe / decoprint.pl

Moim ulubionym sposobem na tworzenie kartek, jeśli sama akurat nie mam pomysłu, jest przerysowywanie gotowych wzorów. Spójrz na zdjęcia gotowych kartek na Boże Narodzenie, które znalazły się w tym tekście i spróbuj je odtworzyć. Spróbujmy wykonać poniższą pocztówkę.

kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Autor: Materiały prasowe/ Zara Home

Jak zrobić kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok?

Aby wykonać kartkę na Boże Narodzenie, przygotuj:

 • blok techniczny o gramaturze min. 190g/m2
 • czarny, brązowy i czerwony cienkopis
 • klej w brokacie
 • klej w sztyfcie
 • farby akwarelowe i pędzelek

Jak zrobić kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok? Instrukcja

 1. Jedną kartkę z bloku technicznego złóż na pół. Odrysuj na niej kształt bałwanka i wytnij go nożyczkami. Pamiętaj, że jego lewy bok musi znajdować się blisko krawędzi, tak aby jedną część tej wycinanki można było przykleić na właściwej kartce.
 2. Całego bałwanka pomaluj bardzo rozcieńczoną brązową farbą, tak aby uzyskać kolor zbliżony do sepi.
 3. Kiedy bałwanek wyschnie (możesz przyspieszyć ten proces suszarką), namaluj cienkopisem wszystkie pomocnicze linie. Następnie pokoloruj szalik na czerwono, a kapelusz na brązowo. Za pomocą różowej farby dorysuj bałwankowi rumieńce. Pamiętaj również o pokolorowaniu prezentu. 
 4. Kiedy farby wyschną, dorysuj bałwankowi za pomocą brokatu złote guziczki i złoty pasek na kapeluszu.
 5. Brązowym cienkopisem narysuj twarz bałwanka.
 6. Kolejną kartkę z bloku technicznego przetnij na pół. Jeśli bałwanek jest suchy, przyklej go za pomocą kleju w sztyfcie pod odpowiednim kątem na kartkę na Boże Narodzenie i Nowy Rok.
 7. Czerwonym cienkopisem napisz w środku bałwanka życzenia. Możesz również ozdobić dodatkowo front kartki, rysując na nim czerwone kropeczki oraz dodając napis “Wesołych Świąt!”.
 8. Nie przejmuj się, jeśli twój bałwanek nie będzie idealny.

Powyższa kartka jest tylko inspiracją! Stworzona przez ciebie kartka świąteczna jest dosyć duża, większa od standardowej. Radzimy ją zatem wysłać w kopercie.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE