Jak złożyć koszulę? 3 skuteczne sposoby na koszulę bez zagnieceń

2021-01-18 8:40 Barbara Ruppel
Jak złożyć koszulę
Autor: Unsplash.com @nimblemade

Koszula to elegancki element garderoby, który niestety ma jedną wadę: bardzo łatwo się mnie. To może okazać się dużym wyzwaniem, zwłaszcza podczas podróży biznesowych, kiedy to musimy spakować koszulę do ciasnej walizki, ryzykując, że dojdzie do zagniecenia i wymięcia ubrania. Sprawdziliśmy, jak złożyć koszulę do walizki, by skutecznie zminimalizować zagniecenia i fałdy. Mamy też 3 skuteczne sposoby na składanie koszuli – w tym jeden niezawodny prosto z eleganckich butików!

Jak przechowywać koszulę w szafie?

Idealnym sposobem, by przechowywać koszulę w szafie jest po uprzednim wyprasowaniu, powieszenie jej na drewnianym wieszaku o szerokiej średnicy (wtedy nie pojawią się zagniecenia w okolicy ramion). Tak przechowywana koszula będzie miała najmniej zagnieceń i nie będziemy musieli martwić się o jej prasowanie przed założeniem. Trzymając koszule na wieszaku w szafie warto zostawić między nimi trochę miejsca – jeśli koszule za bardzo ściśniemy, dużo szybciej pojawią się zagniecenia. Dobrym sposobem może być również przykrycie wiszących koszul folią (lub włożenie ich do pokrowca), która zminimalizuje otarcia między ubraniami i powstawanie ewentualnych fałd.

Jeśli nie mamy w szafie dużo miejsca i musimy złożyć koszule, by ułożyć je jedna na drugiej na półkach, warto zapoznać się z kilkoma sposobami składania koszul, które pomogą nam zminimalizować zagniecenia. Sprawdźmy, jak najlepiej złożyć koszulę do walizki i do szafy!

Jak złożyć koszulę, żeby się nie gniotła? 3 proste sposoby

1) Klasyczny sposób składania koszuli #1

 • Wyprasowaną koszulę ułóż na sztywnej powierzchni, na stole, podłodze lub łóżku.
 • Zapnij co drugi guzik aż do kołnierzyka, a następnie odwróć koszulę plecami do góry.
 • Dokładnie wygładź koszulę i złóż jej boki do środka.
 • Rękawy zegnij tak, by biegły prosto wzdłuż boków koszuli.
 • Wygładź koszulę delikatnie – musi być maksymalnie gładka, bez fałdek i zagnieceń.
 • Złóż koszulę od dołu dwa, trzy razy.
 • Odwróć koszulę kołnierzykiem do góry i wygładź ewentualne fałdki.

2) Klasyczny sposób składania koszuli #2

 • Wyprasowaną koszulę ułóż na sztywnej powierzchni, na stole, podłodze lub łóżku.
 • Zapnij co drugi guzik aż do kołnierzyka, a następnie odwróć koszulę plecami do góry.
 • Złóż jeden rękaw do środka, a następnie zagnij go w łokciu tak, by leżał pionowo, dotykając tyłu kołnierza.
 • To samo zrób z drugim rękawem.
 • Potem złóż boki koszuli do środka i wygładź koszulę.
 • Na koniec złóż całą koszulę dwa, trzy razy, odwróć i wygładź ewentualne fałdki.

3) Sposób składania koszuli przy użyciu sztywnej podkładki

Ten sposób jest stosowany przez sklepy z koszulami. Pozwala utrzymać nienaganny wygląd koszul i zminimalizować zagniecenia. Wymaga użycia prostokątnej tektury a rozmiarze A4, ale z powodzeniem możemy wykorzystać również magazyn lub teczkę. Jak złożyć koszulę przy pomocy tekturowej podkładki?

 • Rozłóż wyprasowaną koszulę na stole lub łóżku i zapnij co drugi guzik.
 • Następnie odwróć ją na drugą stronę, kołnierzykiem do dołu i dokładnie wygładź.
 • Na środku koszuli umieść tekturową podkładkę, która usztywni plecy. To ważne, by podkładka znajdowała się na samym środku koszuli.
 • Złóż boki koszuli z rękawami do środka – krawędzie podkładki powinny wyznaczać linię zgięcia koszuli.
 • Rękawy zagnij tak, by biegły prosto, wzdłuż boku koszuli.
 • Następnie zagnij dolną część koszuli na około 1/4 jej wysokości.
 • Złóż koszulę na pół tak, by przybrała kształt prostokątnej podkładki.
 • Na koniec odwróć koszulę kołnierzykiem do góry i wygładź drobne zagniecenia.
Jak złożyć koszule do walizki
Autor: Unsplash.com @nimblemade

Jak złożyć koszulę do walizki? Pakujemy koszule na wyjazd

Podróże nie sprzyjają koszulom. Jednym z najlepszych sposobów na transportowanie koszul i eleganckiej odzieży jest pokrowiec. Wyprasowaną koszulę zawieszamy na wieszaku, na nią nakładamy garnitur i całość chowamy do zamkniętego pokrowca. W ten sposób unikniemy powstania dużych zagnieceń, a koszulę najprawdopodobniej będzie można założyć od razu po podróży.

Niestety, nie zawsze mamy możliwość schowania koszuli do pokrowca. Pakując ubrania do walizki, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Ubrania, które łatwo się mną, a więc koszule, najlepiej ułożyć na samej górze, w kieszeni oddzielonej od reszty walizki siatką. Dlaczego? W walizkach ubrania naciskają na siebie, co powoduje powstawanie zagnieceń. Z drugiej strony, gdy w walizce jest zbyt luźno, ubrania się przemieszczają i powstają na nich fałdy.

Jak złożyć ubrania do walizki, by zminimalizować zagniecenia? Wykorzystajmy jeden z powyższych sposobów – na przykład z tekturową podkładką, która dodatkowo usztywni koszulę. Możemy koszulę włożyć również do worka strunowego lub plastikowego, by uniknąć ocierania się ubrań o siebie. Po skończeniu podróży warto natychmiast wyjąć koszulę z walizki i powiesić na wieszaku. By wygładzić zagniecenia, użyjmy podręcznej parownicy (zmieści się nawet w małej walizce) lub jeśli zatrzymaliśmy się w hotelu, poprośmy w recepcji o żelazko.

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021