Jak odnowić stare drewniane biurko: pomysł na designerskie biurko ZRÓB TO SAM!

2014-10-01 15:08 Agnieszka Zawadzka

Jak efektownie odnowić stare, drewniane biurko i sprawić by dalej spełniało swoją funkcję przy jednocześnie miłej dla oka nowej, odświeżonej aparycji? Pokazujemy jak efektownie odmienić stare biurko, aby służyło nam przez kolejne lata!

Dobry mebel to sprawdzony mebel. Jeśli któryś z meblowych sprzętów odpowiada nam i gabarytami i materiałem, nie pozbywajmy się go tylko dlatego, że ma już swoje lata. Drewniane meble, w tym również biurka, mają tą piękną, ponadczasową cechę, że z praktycznie każdej powłoki malarskiej czy lakierniczej da się je wydobyć. Dzięki temu możemy finalnie pomalować mebel na dowolny kolor czy wręcz przywrócić mu naturalny, drewniany look. Jak oryginalnie odnowić stare, drewniane biurko? Wykorzystaj nasz sposób i KROK PO KROKU odnów swoje biurko!

Jak odnowić stare biurko: zbierz potrzebne materiały

Aby w trakcie prac renowacyjnych nie zaskoczył nas nagle brak odpowiednich narzędzi czy akcesoriów pomocniczych, warto uprzednio właściwie przygotować się do podjęcia prac odnowy starego biurka. Czego potrzebować będziesz na pewno?

-    folii malarskiej (do przykrycia podłoża, na którym będziemy odnawiać biurko),
-    taśmy malarskiej,
-    opalarki (jeśli biurko pomalowane jest tłustą farbą olejną lub wieloma warstwami różnego rodzaju powłok malarskich, trudnych do zdarcia skrobakiem),
-    skrobaka i papierów ściernych (różnej gradacji),
-    pędzla do malowania drewna,
-    nowych gałek / uchwytów do szuflad czy szafek w biurku,
-    bawełnianej szmatki,
-    starych gazet,
-    podkładu do drewna (ewentualnie),
-    bejcy lub lakierobejcy do drewna (o wybranym zabarwieniu),
-    białej farby  do drewna,
-    masy szpachlowej do drewna.

Zobacz koniecznie: najciekawsze biurka do domowych gabinetów GALERIA INSPIRACJI!

Jak odnowić stare biurko
Autor: Konrad Kalbarczyk Niewielki, nowy detal - jak np. gałki szuflady w kształcie sowy, dodadzą staremu meblowi współczesnego charakteru i odświeżą jego styl.

Jak odnowić stare biurko: KROK PO KROKU

Uzbrojeni w arsenał narzędzi i akcesoriów koniecznych do prawidłowego odnowienia starego biurka, możemy przystąpić do działań.

KROK 1: oczyszczanie

Krok pierwszy jest zarazem najtrudniejszym, najmniej przyjemnym i najbardziej czasochłonnym. Pomyślmy sobie jednak, że to lepiej mieć go szybko za sobą, by po chwili zająć się przyjemniejszymi etapami renowacji starego biurka. Zatem oczyszczamy stare biurko ze wszystkich warstw malarskich tak, aby „dokopać” się do surowego drewna do dalszej obróbki. W zależności od tego, czy mebel pokryto tłustą farbą olejną czy tylko kilkoma warstwami farb do drewna, wybieramy narzędzie do oczyszczania. Najskuteczniej i najszybciej mebel z warstw malarskich oczyścimy za pomocą opalarki. Urządzenie to szybko „odparzy” nagromadzone warstwy farby, spulchniając powłokę czyniąc ją łatwą do podważenia i zdarcia skrobakiem. Większe połaci farby spulchniamy więc opalarką, doczyszczając drobniejsze fragmenty za pomocą skrobaka. Na koniec wygładzamy powierzchnię mebla papierem ściernym – najpierw o niższej gradacji, stopniowo wymieniając papier na drobnoziarnisty. Jeśli biurko pokryte jest tylko jedną warstwą farby do drewna, do jej zdarcia wystarczy nam skrobak i papier ścierny. Po wygładzeniu mebla papierem ściernym, odpylamy biurko przecierając je kilkukrotnie zwilżoną delikatnie bawełnianą szmatką.

Zobacz WIDEO: Jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla

KROK 2: uzupełnianie ubytków

Jeśli nasze biurko ma pewne ubytki (głębokie zadrapania, uszczerbki na blacie i nogach, wżery po owadach), na tym etapie uzupełniamy je specjalną masą szpachlową do drewna. Ważnym jest, aby dobrać ją kolorystycznie do koloru drewna (np. sosna, orzech, jesion itp.). Masę szpachlową do drewna nakładamy obficie płaskim nożykiem bądź stalową blaszką w uszczerbione miejsce, by następnie tą samą blaszką zebrać nadmiar masy, równając wypełnienie do powierzchni biurka. Czynność powtarzamy we wszystkich najbardziej widocznych miejscach z ubytkiem.

Zobacz WIDEO: Woskowanie starych mebli drewnianych

KROK 3: malowanie

Wreszcie najprzyjemniejsza część prac odnowy starego biurka, którego efekty najbardziej cieszą: malowanie! Jeśli chcesz zabezpieczyć surową powierzchnię drewnianego mebla, najpierw nałóż na całą jego powierzchnię dedykowany podkład do drewna. Zabezpieczy on drewno przed kolejnymi warstwami powłok malarskich, jednocześnie gwarantując ich lepszą przyczepność. Po położeniu podkładu podziel biurko taśmą malarską na nierówne dwie części (na szerokości ok. 2/3 blatu) – jedną z nich pomaluj następnie białą farbą do drewna, a drugą – wodnistą bejcą w wybranym kolorze naturalnego drewna. Ten prosty zabieg przemieni zwykłe, stare biurko w prawdziwie designerski mebel i odświeży jego aparycję. Na koniec dokręcamy do szuflad lub szafek nowe gałki bądź uchwyty. Voila! Nasze stare-nowe biurko odnowione!

Zobacz WIDEO jak szlifować meble drewniane:

 

Więcej inspiracji: