Farba do porcelany: co wybrać? Malowanie porcelany w praktyce

2020-09-11 17:30
Farba do porcelany
Autor: GettyImages Porcelana i - szerzej - ceramika stanowią wdzięczny materiał do samodzielnego malowania

Rękodzieło jest w modzie. Coraz częściej doceniamy przedmioty, które są wyjątkowe i niepowtarzalne, a do ich wykonania została włożona dusza i kreatywność. Teraz możemy takie elementy wykonać samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w farby do porcelany!

Malowanie na porcelanie – dlaczego warto?

Ręcznie malowana porcelana cieszy się ogromną popularnością od bardzo dawna. Takie kubki, talerze i inne elementy zastawy prezentują się bardzo elegancko oraz stylowo i pięknie uzupełniają wystrój. Jednocześnie malowanie porcelany czyni ją towarem luksusowym, a co za tym idzie – kosztującym całkiem sporo. Czas więc wziąć sprawy w swoje ręce i kupić farby do porcelany!

Czy malowanie porcelany jest trudne? Na pewno wymaga pewnego poczucia estetyki, ale nie jest tu konieczny wielki talent malarski, szczególnie jeśli będziemy się decydowali na proste wzory – pamiętajmy, że czasami siła tkwi w minimalizmie, a sam pomysł bywa ważniejszy od sposobu jego realizacji. Nie szukajmy więc wymówek i spróbujmy się w ręcznym malowaniu porcelany – taka zastawa ozdobi nasz dom albo stanie się świetnym osobistym prezentem dla naszych bliskich.

..  Farba do drewna: rodzaje farb i ich właściwości >>>

Farby do porcelany i inne akcesoria – co będzie nam potrzebne?

Zanim przystąpimy do tworzenia fantazyjnych wzorów na kubkach, zastanówmy się, co będzie nam potrzebne do malowania porcelany:

  • Farby do porcelany – liczba wybranych kolorów zależy od naszych projektów. Jeśli jednak chcemy zająć się tym hobby w pełniejszym wymiarze, zdecydujemy się od razu na zakup całego zestawu farb do malowania porcelany w różnych barwach.
  • Konturówki – czyli coś, czym będziemy w stanie stworzyć kontury wzorów, a to ułatwi nam estetyczne wykończenie kubków. W tej roli sprawdzi się gęstsza, czarna farba do porcelany lub specjalne pisaki przystosowane do malowania szkła lub porcelany.
  • Pędzelki, kubek, woda – czyli wszystkie akcesoria niezbędne do malowania porcelany. Kupując pędzelki, zadbajmy o ich zróżnicowanie. Na pewno będą nam potrzebne bardzo cienkie akcesoria, ale również i dla grubszych znajdziemy zastosowanie. Kubek z wodą posłużą nam do ich czyszczenia w czasie pracy – warto je także wycierać w papierowy ręcznik w celu wysuszenia przed nabraniem kolejnej porcji farby.
  • Taśma malarska – to akcesorium docenimy podczas malowania porcelany w geometryczne wzory. Dzięki niej nie wyjedziemy za linie, zachowamy natomiast perfekcyjną estetykę.

Utrwalanie farb do malowania porcelany

Kiedy już zakończymy proces nakładania farb na porcelanę, musimy zaczekać, aż stworzone wzory wyschną – tutaj posiłkujmy się informacjami zawartymi przez producenta na opakowaniu po farbach do malowania porcelany. Czasami wystarczy odczekać kilka godzin, a innym razem konieczna jest nawet doba.

Po tym czasie wkładamy pomalowaną porcelanę do zimnego piekarnika, nastawiamy urządzenie na 150°C i pieczemy zastawę przez 35 minut. Wyłączamy piekarnik, ale nie wyciągamy porcelany – niech wystygnie razem z urządzeniem.

Po takim zabiegu będziemy mieć pewność, że namalowane farbami do porcelany wzory zachowają swoją trwałość nawet w czasie mycia w zmywarce.

Czym jeszcze malować porcelanę?

Jak jeszcze można malować porcelanę? Niektórzy obawiają się ostatniego etapu ozdabiania naczyń, czyli utrwalania w piekarniku. To właśnie dla nich stworzone zostały specjalne farby do porcelany na zimno. Wystarczy je nałożyć i pozostawić do wyschnięcia, a potem można z nich normalnie korzystać – ich trwałość będzie wystarczająca do ręcznego mycia, nie zaleca się natomiast umieszczania ich w zmywarce.

Czym malować porcelanę? Świetnie sprawdzają się także specjalne pisaki – szczególnie przypadną do gustu tym, którzy lepiej radzą sobie z operowaniem artykułami piśmienniczymi niż z obsługą pędzla. Taka metoda jest łatwiejsza, więc warto wybrać ją także na zajęcia z dziećmi.

Kreatywne kobiety jeszcze inaczej odpowiedziały sobie na pytanie, jak malować porcelanę, wykorzystując do tego produkty, których używają na co dzień, a mianowicie lakiery do paznokci. Za ich pomocą można tworzyć niezwykłe wzory, ciekawe faktury, a nawet malunki połyskujące brokatem. Możliwości jest bardzo wiele – na jaki sposób malowania porcelany się zdecydujemy, zależy jedynie od nas!

..  Farba miniowa: zastosowanie i właściwości >>>

Malowanie ceramiki - jak i czym malować ceramikę
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Letnie leniuchowanie - w numerze podpowiedzi, jak urządzić i wyposażyć salon pod chmurką. W ABC stylu angielska łazienka - podobną możesz mieć u siebie.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Lipiec 2022