DIY: Lampka z puszki na biurko lub stolik nocny. Zrób to sam – krok po kroku. ZDJĘCIA

2019-07-02 14:31

Lampka nocna lub stołowa z puszki to prosty pomysł na DIY w duchu ekologicznej zasady reduce, reuse, recycle – tzn. ograniczaj, wykorzystuj ponownie, przetwarzaj. Wystarczy prześledzić naszą fotoinstrukcję krok po kroku, by potem samodzielnie (albo przy wsparciu nastoletnich pomocników) wykonać wdzięczną stalową lampę.

Sytuacja ekologiczna nie pozostawia nam wyboru. Filozofia zero waste, czyli radykalne ograniczanie generowanych śmieci, z wolnego wyboru stała się wręcz koniecznością. Nie wolno nam marnować zasobów, musimy twórczo z nich korzystać. Przestawić się ze swobodnej konsumpcji na samoograniczanie nie jest łatwo. Proponujemy więc wprawkę – łatwą do wykonania lampkę z puszki, starego wieszaka lub kawałka drutu i paru drobiazgów, które z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy w piwnicy, w głębi pawlacza albo w komórce. 

.. Czytaj też: Drewniane lampiony na balkon DIY – zrób to sam krok po kroku >>

DIY: Lampka z puszki. Jakich materiałów potrzebujesz?

Do wykonania lampki nocnej z puszki potrzebne będą:

 • Stara puszka
 • Papier ozdobny lub tapeta
 • Druciany wieszak bądź drut
 • Kabel, wtyczka, przełącznik, gniazdko na żarówkę
 • Śruby (wraz z nakrętkami i podkładkami)

DIY: Lampka z puszki. Jakich narzędzi potrzebujesz?

Nie obędziesz się bez tych narzędzi:

 • Pistolet do kleju
 • Wiertarko-wkrętarka
 • Wiertło 8 mm do wywiercenia otworów do przymocowania podstawki
 • Otwornica
 • Kombinerki lub szczypce
 • Ołówek
 • Nożyczki
 • Rękawiczki ochronne

DIY: Lampka z puszki. Jak ją wykonać?

Wykonanie lampki prześledzisz krok po kroku w galerii u góry artykułu. Proces przebiega następująco:

Krok 1. Pośrodku denka puszki wywierć otwór, przez który przejdzie kabel zasilający żarówkę.

Krok 2. W ściance puszki ok. 3 cm od obwodu dna wyznacz dwa przeciwległe punkty. Postaraj się, by znalazły się na osi przekątnej. Upewnij się, że są wyznaczone równo, a następnie ostrożnie wywierć w tych punktach otwory.

Krok 3. Przyłóż do puszki oprawę, a następnie odrysuj średnicę gwintu. Otwornicą powiększ wywiercony otwór tak, by w denku mogła zostać zamontowana (przykręcona) oprawa żarówki.

Krok 4. Zmierz starannie wysokość puszki od górnego do dolnego rantu – pomiędzy grubszymi pierścieniami na styku wieczka i denka ze ścianką. Zmierz także obwód puszki. W oparciu o te pomiary wytnij prostokątny kawałek tapety lub papieru do oklejenia puszki. Uwaga, do obwodu puszki należy dodać 1-cm. zapas na łączenie brzegów tapety.

Krok 5. Gorącym klejem z pistoletu przyklej pas tapety do puszki.

Krok 6. Wieszak lub drut uformuj tak, aby powstała metalowa nóżka dla lampy. Opieraj się na prezentowanym zdjęciu. Następnie przez oczka ukształtowane na końcach drutu przeprowadź śruby i przymocuj nóżkę do klosza lampy. Teraz trzeba tylko wkręcić żarówkę ledową (nie nagrzewa się!) i lampa gotowa.

.. Czytaj też: Co zrobić z resztek SKLEJKI? 5 inspirujących pomysłów do domu >>

.. Czytaj też: Co zrobić z resztek DREWNA? 5 inspirujących pomysłów do domu >>

 

Lampa z puszki
Autor: Ryobi, materiały prasowe Wykonanie lampy według prezentowanej przez nas instrukcji jest dziecinnie proste... jednak młodzi ludzie powinni pracować pod czujnym okiem dorosłych. Elektronarzędzia to nie zabawki!