Choinka z drewnianych skrzynek: zrób to sam

2015-12-03 17:11 architekt Aleksandra Kaszubska

W zrób to sam recyklingowy pomysł na choinkę zrobioną z drewnianych skrzynek. Na taką drewnianą choinkę potrzeba sporo miejsca, więc raczej pasuje do dużych wnętrz, dobrze się sprawdzi jako dekoracja w kawiarni, knajpce, czy biurze. Alternatywa dla tradycyjnej choinki: instrukcja jak zrobić.

W cyklu zób to sam proponujemy wykonanie ciekawej konstrukcji ze skrzynek drewnianych - choinki i półek na prezenty w jednym! Taka dekoracja świąteczna sprawdzi się idealnie w minimalistycznych, sporych wnętrzach. A zatem do dzieła!

Choinka ze skrzynek: potrzebne materiały

Do zrobienia choinki ze skrzynel będziemy potrzebować następujących materiałów:

  • Surowa skrzynka drewniana, do kupienia w wielu sklepach, np. IKEA (im większe, tym większa nasza choinka), 12 sztuk - cena ok. 40 zł/ szt.
  • Biała emalia do drewna - cena ok. 31, 90 zł/ 0,75 l
  • Taśma malarska - cena ok. 3 zł/ szt.
  • Pędzel - cena ok. 8,50 zł/opakowanie
  • Młotek
  • Gwoździe do drewna, 1,6x16 mm – cena ok. 4,30 zł/opakowanie
  • Lampki choinkowe – cena ok. 25-120 zł w zależności od rodzaju
  • Papierowe ozdoby, typu gwiazdki- do zrobienia samemu
  • Pinezki - cena ok. 3,20 zł/komplet
  • Prezenty :)

Choinka ze skrzynek: instrukcja krok po kroku

KROK 1.
W pierwszej kolejności, musimy zaopatrzyć się w skrzynki drewniane. Możemy je kupić np. w IKEA, ale można też wybrać skrzynki z odzysku - mogą się różnić odcieniem, doda to całości naturalnego i ciekawego wyglądu. Potrzebujemy 12 sztuk skrzynek. Pamiętajmy, że skrzynki powinny być jednakowych wymiarów - oczywiście im większe, tym większa nasza choinka.

Zobacz też: jak zrobić regał z drewnianych skrzynek >>>

KROK 2.
W następnej kolejności, ustawiamy nasze skrzynki jedna na drugiej, po trzy w rzędzie - będziemy mieć cztery „piętra”.

KROK 3.
Teraz czas zamocować skrzynki jedna do drugiej. Użyjemy do tego niewielkich gwoździ - wbijamy je na wszystkich stykach skrzynek, we wszystkich czterech narożnikach każdej z nich. Ważne jest, aby całość była dobrze zmontowana. 

KROK 4.
Teraz przesuńmy naszą konstrukcję do ściany, tak aby ją oprzeć. Dna skrzynek powinny znajdować się od naszej, dostępnej strony. Robimy to w celu zapewnienia stabilności naszej konstrukcji podczas malowania.

KROK 5.
Za pomocą taśmy malarskiej, tworzymy kontury choinki - możemy posiłkować się przykładowym rysunkiem z galerii. Taśmę należy nalepić dokładnie, dociskając jej brzegi na całej długości. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku zaniedbania tego, nasza choinka nie będzie miała równych brzegów.

KROK 6.
Teraz przystępujemy do malowania powierzchni ograniczonej taśmą. Malujemy każdą deseczkę osobno. Dobrze jest wykorzystać do tego niewielki pędzel. Czekamy, aż całość wyschnie.

KROK 7.
Teraz możemy ustawić naszą choinkę w miejscu docelowym. Warto jest umieścić ją tak, żeby zapewnić do niej dostęp z obu stron. Pamiętajmy, że w pobliżu powinno znajdować się gniazdko, jeśli planujemy ozdobić naszą choinkę lampkami.

KROK 8.
A teraz sama przyjemność! Dekorujemy choinkę lampkami i papierowymi ozdobami. Mocujemy je za pomocą pinezek. Możemy zainspirować się zdjęciem z naszej galerii. Aby zachować zgrzebną stylistykę narzuconą przez wygląd skrzynek, warto jest wykorzystać ozdoby zrobione własnoręcznie z papieru - białego oraz zwykłego pakowego. Ale decyzja należy do Was!

KROK 9.
Przyjemności ciąg dalszy - z tyłu choinki, na powstałych ze skrzynek półkach, układamy prezenty. Warto jest pomyśleć o pasujących do całości opakowaniach. Wesołych Świąt!