3 pomysły na kalendarz adwentowy z gwiazdą betlejemską. DIY krok po kroku. ZDJĘCIA

2021-11-30 13:02

Grudzień jednoznacznie kojarzy nam się ze świętami. Początek tego miesiąca to ekscytujący czas, w którym czekamy na zbliżające się wielkimi krokami chwile radości. Długie, chłodne wieczory mogą umilić nam w tym okresie kalendarze adwentowe, które cieszą się dużą popularnością. Kochają je nie tylko dzieci – wszyscy uwielbiamy przecież niespodzianki! Mogą to być ulubione słodkości, zabawki choinkowe albo wydrukowane na karteczkach cytaty, które skłonią do refleksji.

Spis treści

  1. Pomysł na kalendarz z tasiemkami
  2. Pomysł ze wstążką i sznurkiem
  3. Dekoracja pełna niespodzianek
  4. Jak zrobić kalendarz adwentowy z gwiazdą betlejemską?

Warto poświęcić kilka chwil na stworzenie ozdoby do domu, która nie tylko zaskakuje efektownym wykonaniem, ale również skrywa niespodzianki dla domowników. Praca nad nimi bez wątpienia przyniesie nam równie dużo radości, co obdarowanym. Idealnym towarzystwem dla pomysłowo zapakowanych paczuszek jest kojarzony z zimą kwiat – gwiazda betlejemska. Taka ozdoba wprowadzi nas i naszych najbliższych w świąteczny klimat. Małe paczuszki pomogą nam jeszcze lepiej doceniać każdą chwilę i cieszyć się z małych przyjemności.

Pomysł na kalendarz z tasiemkami

Do wykonania kalendarza adwentowego mogą nam posłużyć różne zaskakujące elementy wystroju, np. wieszak na odzież. Im bardziej zaskakujący będzie stelaż, na którym umieścimy paczuszki, tym większa niespodzianka. Kreatywne podejście do tematu jest jak najbardziej w cenie. Nasz kalendarz możemy potraktować symbolicznie i - tak jak na przykładzie - przygotować podarunki dla domowników na cztery adwentowe niedziele. O kolejności rozpakowywania upominków informują drewniane tabliczki z numerem poszczególnych niedziel.

Zapakowane w szary papier paczuszki zostały zawieszone na kontrastowych, czarno-białych tasiemkach o długości ok. 0,5 m. Każdy pakunek zdobi intensywnie czerwona gwiazda betlejemska wraz z liśćmi eukaliptusa. Od góry kompozycję dopełnia wianek z tym samym roślinnym elementem. Aranżacja urzeka wyważonym połączeniem mocnego koloru i dekoracyjności z tym, co surowe i piękne w swojej prostocie. Dzięki temu kompozycja przykuwa wzrok, nie tworząc jednocześnie efektu zbędnego przepychu.

W trosce o świeżość ciętych kwiatów, warto zastosować prosty zabieg, który pozwoli cieszyć się dekoracją znacznie dłużej – nawet do dwóch tygodni. Ściętą pod kątem łodygę umieszczamy w wodzie o temperaturze bliskiej 60 stopni Celsjusza na ok. 5 sekund, po czym wkładamy ją do zimnej wody. W ten sposób zahamujemy wyciek znajdującego się w łodygach gwiazdy betlejemskiej mlecznego płynu, a kwiaty zachowają świeży wygląd.

Pomysł ze wstążką i sznurkiem

Kolejny przykład kalendarza adwentowego to dekoracja z niespodzianką na każdy dzień miesiąca. Do przywiązania 24 paczuszek wykorzystano tutaj stary, drewniany kwietnik w musztardowym odcieniu. Umieszczone na różnych wysokościach prezenty zdobi papier pakowy. Dla urozmaicenia, część upominków zawieszono na sznurkach, a część na delikatnie różowych wstążeczkach.

Dni miesiąca zostały zapisane na gotowych naklejkach, co pozwoliło skrócić nieco pracę nad kalendarzem. Kolejność ułożenia paczek jest przypadkowa – obdarowani będą musieli odszukać odpowiednią cyfrę w gąszczu prezentów. Dwie gwiazdy betlejemskie w pięknym, łososiowo-żółtym odcieniu stanowią świetny akcent kolorystyczny na tle delikatnego beżu, a ciekawe, kamionkowe doniczki dobrze korespondują z fakturą starego kwietnika.

Dekoracja pełna niespodzianek

Miłośników bogato zdobionych dekoracji zachwyci pełna drobnych niespodzianek kompozycja z łososiową gwiazdą betlejemską. Dostojnie prezentująca się roślina wraz z małymi, błyszczącymi paczuszkami to przedsmak świątecznego drzewka, które wkrótce zagości w naszych domach.

Wkrótce rozpoczniemy wielkie, adwentowe odliczanie, więc już teraz warto zaopatrzyć się w niezbędne do wykonania ozdób akcesoria. Potrzebne będą: wianek ze słomy, wstążka z organzy oraz wstążka satynowa, filcowy lub wełniany sznurek, kordonek, tekturowe rolki (24 sztuki) o długości ok. 10 cm, papier prezentowy, marker, brystol, niewielkich rozmiarów piła z małymi ząbkami, nożyczki dekoracyjne, woreczek, dziurkacz, dekoracyjna doniczka oraz inne materiały do dekoracji, takie jak suszone owoce, gwiazdki, śnieżynki czy bombki – to, co nam w duszy gra. Nie zapomnijmy także o drobnych upominkach, które umieścimy wewnątrz tekturowych rolek.

KROK 1: Na początku ozdabiamy słomiany wianek – owijamy go satynową wstążką, następnie dodajemy warstwę z błyszczącej organzy, a w ostatnim kroku - gruby, filcowy lub wełniany sznurek. Tym sposobem otrzymujemy zróżnicowany fakturowo, bogato zdobiony okrąg, który nakładamy na doniczkę.

KROK 2: Przygotowujemy 24 tekturowe rolki, w których umieścimy później drobne upominki lub słodycze na każdy dzień miesiąca. Elementy powinny być dosyć sztywne i mieć długość ok. 8-10 cm. Do przycięcia przydatna będzie niewielka piła. Rolki wypełniamy przygotowanymi wcześniej prezentami i pakujemy w dekoracyjny papier, tworząc kształt cukierka. Oba końce związujemy kordonkiem, zostawiając zapas nitki potrzebny do zawieszenia ozdoby.

KROK 3: Sięgamy po kolorowy brystol i za pomocą dekoracyjnych nożyczek wycinamy 24 kółka. Następnie wykonujemy otwory dziurkaczem i wpisujemy cyfrę na każdy dzień – od 1 do 24. Gotowe karteczki przywiązujemy do poszczególnych prezentów za pomocą pozostawionej wcześniej dłuższej nitki. Wieniec możemy dodatkowo upiększyć innymi ozdobami, które umieścimy w sąsiedztwie mini paczuszek. Mogą to być suszone owoce, gwiazdki, szyszki lub inne dekoracyjne elementy.

KROK 4: Nasza kompozycja jest prawie gotowa, brakuje jedynie zwieńczającej wszystko gwiazdy betlejemskiej. Doniczkę z otworami, w której znajduje się kwiat wkładamy do woreczka, zabezpieczając ją w ten sposób przed przeciekaniem. W razie potrzeby możemy również umieścić na dnie doniczki dekoracyjnej pomięty papier, który będzie zapobiegał przed ewentualnym zapadaniem się kwiatka i odpowiednio go umiejscowi.

Jak zrobić kalendarz adwentowy z gwiazdą betlejemską?