Wystrój wnętrz: parawaning czyli powrót parawanów do wnętrz! INSPIRACJE!

2015-08-21 16:55 Monika Czerwińska-Konarska

Parawany wracają do aranżacji wnętrz. Przypomnieliśmy sobie o tych dodatkach dekoracyjnych na fali plażowego parawaningu.  Parawany pasują do wystroju wnętrz w stylu nie tylko klasycznym czy romantycznym ale i w stylu nowoczesnym  oraz eko.

Modne ostatnio zjawisko, czyli parawaning dotyczy nie tylko plaży ale także wnętrz. Przecież pierwsze parawany stawialiśmy w sypialniach. Parawany najbardziej przydają się nam w aranżacjach salonów, w sypialniach oraz na balkonach i tarasach. Parawany zawsze oddzielają to co chcemy ukryć przed wzrokiem innych osób. Parawany w stylu nowoczesnym mogą być wykonane z włókien naturalnych, obite tkaninami lub dekorowane tapetami.

Zobacz też: modne dodatki dekoracyjne do wnętrz

 

Wystrój wnętrz: po co nam parawan?

No właśnie po co nam parawan? Zadaniem parawanu jest dyskretne, mobilne i czasowe oddzielanie części pomieszczenia lub dzielenie dużego wnętrza na dwa mniejsze. Dlatego kiedyś parawany najczęściej były stosowane w sypialniach – wydzielały miejsce do przebrania się lub do toalety. Parawany zapewniają intymność wtedy kiedy nie chcemy być oglądani, a znajdujemy się w pomieszczeniu ogólnodostępnym. Teraz ranga parawanu jest już znacznie mniejsza. Oddziela bowiem optycznie raczej miejsce do pracy lub hobby lub salon od otwartego przedpokoju. W sypialniach pełni zdecydowanie funkcję dodatku dekoracyjnego. Jednak cały czas parawany powinny być mobilne – łatwe do złożenia i wyniesienia wtedy kiedy nie są potrzebne. Czasem jednak nie mamy stelaża, na którym rozpina się obicie. Możemy wtedy rozwiesić doraźnie ładną tkaninę pomiędzy ścianami, meblami, lub na ruchomych stojakach na ubrania.

Zobacz też: wybieramy modne tapety

 

Wystrój wnętrz: jak dopasować parawan do aranżacji wnętrza?

Skoro teraz parawan pełni w połowie funkcję dekoracyjną powinien być albo idealnie skoordynowany z wnętrzem albo być z zupełnie innej „bajki”. Do wnętrz w stylu nowoczesnym, nowoczesnej klasyki, klasycznym lub glamour możemy stworzyć parawan własnoręcznie lub zlecić to fachowcowi z powierzonych materiałów. Firmy zajmujące się sprzedażą tkanin obiciowych, na zasłony i tapet posiadają kolekcje skoordynowanych kolorystycznie i wzorniczo tkanin i tapet. Możemy więc wybrać tkaninę lub tapetę z identycznym wzorem, który jest na ścianie tylko w mniejszej skali. Możemy wybrać tapetę lub tkaninę na zasadzie negatywu i pozytywu, dopasować kratę do pasów itp. Kombinacji jest tyle ile dostępnych materiałów. Do wnętrza w stylu nowoczesnym lub eko możemy wybrać parawan z bambusa lub rattanu. Pięknie uzupełnia i podkreślą aranżację wnętrza. Możemy również wstawić do wnętrza parawan w kompletnie innym stylu. Będzie jednak wtedy dominował.