Trendy na lato 2017: żaluzje drewniane do wnętrz nowoczesnych i klasycznych

2017-07-01 8:00

W tegorocznych trendach widać wyraźny zwrot w stronę przyrody. Nic zatem dziwnego, że we wnętrzach pojawiają się elementy z naturalnego drewna. W ten styl harmonijnie wpisują się żaluzje drewniane i bambusowe, czyli piękne oraz praktyczne osłony okienne.

Modne żaluzje
Autor: mat. prasowe Anwis

Spis treści

  1. Naturalne i solidne materiały
  2. Żaluzje na sznurkach lub taśmach
  3. Montaż żaluzji
  4. Korzyści ze sterowania

Zarówno trendy w kolekcjach mody, jak i wnętrzarskie mają w tym roku mnóstwo punktów wspólnych. Dotyczy to nie tylko samych materiałów, kolorów, wzorów, faktur, lecz także ich zestawień. Prostota i ergonomia idą zaś w parze z inspiracjami czerpanymi ze świata natury. Powraca się również do rzemiosła i tradycyjnych technik wytwarzania przedmiotów. Dlatego jeśli chcemy iść z duchem czasów, we wnętrzach nie może również zabraknąć drewna. Najmodniejsze jest to o surowym wykończeniu, w naturalnym odcieniu i z widocznymi słojami. Warto więc zwrócić uwagę na żaluzje drewniane (m.in. kolekcja Colonial) oraz żaluzje bambusowe firmy ANWIS.

Żaluzje drewniane Retro wyróżniają się efektownym i eleganckim designem. Zastosowany typ mechanizmu i stylowe wykończenie nawiązują do żaluzji z początku XX wieku, dzięki czemu wprowadzają do wnętrza klasyczny klimat. Z kolei żaluzje drewniane z kolekcji Unique i Modern są utrzymane w różnych odcieniach bieli, chłodnych błękitach, gołębich szarościach, ale też pojawia się mocny kolorystyczny akcent – czerń. Modele z tych linii doskonale się wpisują w modne wnętrza w stylu skandynawskim, gdzie ceni się oszczędne formy, łagodną kolorystykę, funkcjonalność oraz wyposażenie z naturalnych materiałów.

Naturalne i solidne materiały

Żaluzje firmy ANWIS powstają z pieczołowicie wyselekcjonowanych materiałów. Drewniane lamelki wytwarza się z gatunków drzew egzotycznych: basswood i abachi. Są one nie tylko wytrzymałe i stabilne wymiarowo, ale przede wszystkim lekkie. Specjalny sposób wycinania umożliwia wykonanie z jednego kawałka prostych i bardzo długich lameli. Wykańcza się je lakierem wysokiej jakości, który podkreśla piękną strukturę drewna.

Żaluzje bambusowe są zaś wykonane ze sprasowanych pędów tej tropikalnej trawy. Jej właściwości sprawiają, że lamelki są odporne na działanie wilgoci, dlatego doskonale sprawdzą się w łazience czy kuchni. Bambusowe lamele są cieńsze niż drewniane, dzięki czemu po podciągnięciu do góry zajmują mniej miejsca.

Żaluzje na sznurkach lub taśmach

Żaluzje poziome firmy ANWIS są zbudowane z rynny dolnej i górnej z mechanizmem sterującym oraz poziomych listewek (lamelek) o szerokości 25 mm, 50 mm lub 70 mm, które wypełniają przestrzeń pomiędzy nimi. Najczęściej lamelki są podwieszone do rynny górnej za pomocą mało widocznej drabinki sznurkowej. W przypadku lamel 50 mm mamy również do wyboru tzw. drabinkę taśmową, która jest dodatkowym elementem dekoracyjnym żaluzji. Odpowiednie dobranie koloru taśm do wystroju wnętrza pozwala uzyskać niepowtarzalny efekt i nadać pomieszczeniu indywidualny charakter.

Dodatkowo żaluzje drewniane mogą być wyposażone w pionowe linki (zwane prowadzeniem linkowym). Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy oknach uchylnych. Linki utrzymują lamelki blisko szyby i zapobiegają odchylaniu się żaluzji przy otwieraniu skrzydeł okiennych.

Modne żaluzje
Autor: mat. prasowe Anwis Białe żaluzje w klasycznym salonie

Montaż żaluzji

Żaluzje poziome firmy ANWIS można montować na listwie przyszybowej w świetle okna, do ściany lub sufitu. O tym, który ze sposobów montażu będzie najkorzystniejszy, decyduje typ żaluzji drewnianej, wielkość okna i sposób jego otwierania.

Żaluzje o szerokości lameli 25 mm zwykle mocuje się na oknie do listwy przyszybowej – w świetle szyby lub na skrzydle okna. Dzięki specjalnym uchwytom żaluzje poziome ANWIS mogą być montowane na oknie w tzw. wersji bezinwazyjnej.

Żaluzje drewniane z lamelami o szerokości 50 mm najczęściej montuje się nad wnęką okienną, mocując rynnę górną do ściany lub sufitu. W dekoracyjnych żaluzjach jest ona dodatkowo osłaniana drewnianą maskownicą.

Korzyści ze sterowania

Spośród wszystkich rodzajów osłon wewnętrznych żaluzje poziome stanowią najlepszą ochronę przed słońcem, skutecznie konkurując z energochłonnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi. To, ile zyskamy, zależy od sposobu sterowania.

Standardowo żaluzje podnosi się i opuszcza ręcznie za pomocą sznurka, łańcuszka (koralików) lub korby (rozwiązanie polecane do żaluzji o dużych gabarytach), a kąt nachylenia lamel ustawia się osobnymi sznurkami lub patykiem.

Wygodną opcją jest elektryczne sterowanie żaluzjami, uruchamiane pilotem lub programem komputerowym. Przy jego zastosowaniu można zyskać jeszcze lepszy komfort cieplny w pomieszczeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.anwis.pl