Tapety świąteczne: szybka zmiana wystroju na Boże Narodzenie

2019-12-01 16:34

Tapety świąteczne zwykle pobieramy... na telefon albo komputer. Tymczasem oferta tych klasycznych, czyli ściennych, jest imponująca. Tapeta świąteczna stanowi przy tym doskonały sposób na błyskawiczną metamorfozę wnętrza. Jeśli umiejętnie dobierzemy motyw albo wzór, posłuży przez kilka miesięcy, a nawet cały rok.

Tapeta świąteczna – dekoracja ścienna na Boże Narodzenie

Typowa tapeta świąteczna to niejako przedłużenie dekoracji bożonarodzeniowych, a właściwie doskonałe dla nich tło. Do wyboru mamy m.in. fototapety z olśniewającymi kompozycjami w klimacie świątecznym. Wystarczy w pobliżu ustawić choinkę – nie potrzeba większej ilości ozdób. Jeśli fototapeta świąteczna wydaje się zbyt wyrazista, możemy też zdecydować się na delikatne ornamenty, zbliżone do tych, które pojawiają się na papierze prezentowym. Zależnie od tego, czy stroimy dom w stylu klasycznym, nowoczesnym albo skandynawskim, tym samym kluczem powinniśmy dobierać tapetę świąteczną. Pamiętajmy, że wystarczy przykleić ją tylko na jednej ścianie. W większej ilości mogłaby bowiem optycznie przytłoczyć pomieszczenie.

Tapety świąteczne nadają ton całemu wystrojowi, tak więc kolory i motywy dekoracyjne, które się na nich pojawiają, powinny być powtórzone w innych ozdobach – zwłaszcza tych choinkowych.

..  Tradycja choinki świątecznej – skąd się wywodzi? >>>

Tapety świąteczne – zimowe widoki

Miłośnicy narciarstwa, zimowych pejzaży, ośnieżonych szczytów czy lasu przyprószonego białym puchem powinni zainteresować się fototapetami, które przedstawiają nastrojowe widoki. W ten sposób zadbamy też o wystrój sezonowy – zgodnie z porą roku. Taka zimowa tapeta będzie wspaniałym tłem zarówno dla klasycznych, jak i nowoczesnych dekoracji świątecznych. Nic nie stoi na przeszkodzie także temu, by zdobiła wnętrze przez cały rok.

..  Bombki z papieru – jak wykorzystać starą gazetę? Zrób to sam! >>>

Tapety przez cały rok?

Jeśli wykażemy się sprytem, możemy korzystać z dobrodziejstw tapety świątecznej przez cały rok. Wystarczy zdecydować się na motyw dekoracyjny bez odniesień wprost do Bożego Narodzenia, ale kolorystycznie i nastrojowo pasujący do zaplanowanych ozdób. Dobre przykłady stanowią kratka, zielone listki, ptaki, a także gwiazdki, chmurki czy aniołki.

..  Lampki choinkowe nie tylko na święta! Pomysły dekoratorskie >>>

Tapety świąteczne – czy warto?

Tapeta na Boże Narodzenie może służyć przez kilka tygodni, całą zimę albo nawet przez cały rok. Sami już musimy ocenić, czy opłaca się nam sezonowo zmieniać wystrój pasujący do wybranej tapety. Warto jednak pamiętać, że mało jest ozdób, które tak wyraźnie wprowadzą do wnętrza bożonarodzeniowy klimat jak właśnie tapeta świąteczna. Poza tym za jej pomocą możemy sprytnie zamaskować ewentualne niedoskonałości ściany czy trudne do usunięcia plamy. A to ważny aspekt, zwłaszcza gdy na Boże Narodzenie zjeżdża się wielu gości.

Więcej pomysłów na dekoracje świąteczne – GALERIE ZDJĘĆ