Sztuczne kwiaty – hit czy kit? Jak dekorować wnętrze sztucznymi kwiatami?

2018-09-21 18:39

Gorący w ostatnich sezonach trend urban jungle sprawił, że coraz chętniej dekorujemy wnętrza roślinami. Co ciekawe, sięgamy zarówno po żywe, jak i po sztuczne kwiaty, które nie wymagają opieki i troski, a też ładnie wyglądają. Radzimy, kiedy się sprawdzają we wnętrzu oraz jak umiejętnie dekorować pomieszczenia z ich wykorzystaniem.

Spis treści

  1. Czy warto mieć sztuczne kwiaty?
  2. Jakie sztuczne kwiaty wybrać?
  3. Jak dekorować wnętrze sztucznymi kwiatami?

Dostępne dziś w sklepach sztuczne kwiaty zupełnie różnią się od tych sprzed kilku dekad. Rozwój technologii sprawił, że tworzywo, z którego są produkowane, bardzo dobrze imituje strukturę prawdziwych roślin. Tak więc obecnie sztuczne kwiaty są niemal idealną kopią żywych. Czasem trzeba się przyjrzeć z bliska, a nawet dotknąć takiej dekoracji, by przekonać się, że jest to produkt z fabryki, a nie ze szkółki roślin ozdobnych.

Czy warto mieć sztuczne kwiaty?

Wielu jest przeciwników takich dekoracji. Pojawiają się opinie, że tylko żywe rośliny są cenne, bo oprócz urody mają też inne zalety – oczyszczają powietrze, pochłaniają promieniowanie emitowane z urządzeń elektronicznych, a opieka nad nimi sprawia wiele przyjemności. Jednak są osoby, które nie mogą lub nie chcą mieć w domu żywych roślin. Najczęstszymi przyczynami takiej sytuacji są:

Alergia – często w gabinetach lekarzy alergologów usłyszymy, że w domu nie powinniśmy trzymać roślin, ponieważ na glebie w doniczkach rozwijają się niebezpieczne grzyby. Również kwiaty cięte mogą uczulać, więc i z takiej dekoracji warto zrezygnować.

Brak czasu – to już stało się faktem, żyjemy w ciągłym pędzie, coraz trudniej jest nam wygospodarować czas na dodatkowe obowiązki. W takim wypadku lepiej zrezygnować z żywych kwiatów, które niepodlewane mogą zwyczajnie uschnąć.

Brak „ręki do kwiatów” – bardzo często słyszymy, jak ktoś mówi: „ nie mam ręki do kwiatów”. Trudno wytłumaczyć, dlaczego tak jest, ale z pewnością takie zjawisko istnieje. Nawet gdy taka osoba bardzo pragnie mieć kwiaty w domu, te zwyczajnie... niszczeją.

..  Miniogródek w szkle – zrób to sam! >>>

Częste wyjazdy – trudno opiekować się roślinami, gdy większość czasu spędza się na wyjazdach – delegacjach lub wakacjach.

Brak warunków do rozwoju roślin – zwłaszcza odpowiedniego naświetlenia. Każda roślina do życia potrzebuje światła, więc jeśli wnętrze, np. łazienka, przedpokój lub kuchnia, pozbawione są okna, trudno trzymać w nim kwiaty.

Brak chęci – bywa też tak, że zwyczajnie nie lubimy pracy przy kwiatach, ciągłego podlewania, usuwania chorych lub suchych liści, przesadzania. Po co więc zmuszać się do czegoś, co nie sprawia nam przyjemności?

Nawet jeśli zaliczamy się do osób, które nie mogą lub nie chcą mieć żywych roślin w domu, możemy zielenią dekorować wnętrze, wybierając sztuczne kwiaty doniczkowe i te do wazonu.

..  Poznaj rośliny, które oczyszczają powietrze >>>

Jakie sztuczne kwiaty wybrać?

Oferta w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych jest ogromna. Dostaniemy sztuczne kwiaty do wazonu, które zastąpią cięte. Coraz modniejsze są sztuczne kwiaty do wysokich wazonów, stawianych na podłodze. Najpopularniejsze to gałązki kwitnącej magnolii, ogromne liście monstery czy sztuczne trawy. Pięknie też wyglądają sztuczne kwiaty w doniczkach. Doniczki dostępne są w różnych stylach: od bogato zdobionych przez wiklinowe kosze po betonowe pojemniki. Wśród roślin doniczkowych popularnością cieszą się dekoracje imitujące sukulenty, kaktusy, bluszcze i palmy. Nowym trendem jest zamykanie roślin (również żywych) w szkle. Do takiej dekoracji sztuczne kwiaty nadają się idealnie, bo nie trzeba ich podlewać i zapewniać im dostępu powietrza, a w dodatku taka dekoracja będzie zawsze wyglądała tak samo ładnie jak na początku – „rośliny” się przecież nie rozrosną. Inna modną dekoracją ze sztucznych roślin są zielone ściany. Tworzy się je z roślin imitujących różne gatunki – bluszcz, mech czy storczyki.

..  Jak zrobić kwiaty z bibuły? DIY krok po kroku >>>

Jak dekorować wnętrze sztucznymi kwiatami?

Sztuczne kwiaty stwarzają większe możliwości niż ich żywe odpowiedniki. Nie musimy im zapewniać światła czy martwić się, że zaszkodzi im przeciąg lub częste przestawianie. Dlatego można je ustawić niemal wszędzie, nawet powiesić wysoko nad sufitem. Doniczki ze sztucznymi kwiatami ożywią łazienkę, w której zazwyczaj ze względu na brak okna nie trzymamy żywych roślin. Miłośnicy DIY mogą z główek sztucznych kwiatów zrobić dekoracje, na przykład wianki. Natomiast gdy w domu mamy żywe storczyki, po ich przekwitnięciu do doniczki włóżmy sztuczną łodyżkę z kwiatem storczyka – z daleka z pewnością zmyli gości, którzy uznają, że roślina jest prawdziwa. Piękną dekoracją ściany w przedpokoju mogą stać się panele ze sztucznym bluszczem. Można je też wykorzystać na balkonie, by odgrodzić się od sąsiada lub zapewnić sobie zacieniony kącik.

Jak widać, sztuczne kwiaty nie muszą być kitem, a w niektórych sytuacjach mogą okazać się hitem, więc zanim z góry założymy, że nie ich nie lubimy, spróbujmy się przekonać do takiej dekoracji.

DIY. Naszyjnik w stylu etno – naturalna dekoracja ściany. Zrób to sam krok po kroku
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE