Sylwester w domu: dekoracje, dodatki, aranżacja stołu. Co przygotować do jedzenia?

2018-12-21 18:42

Czy sylwester w domu to dobry pomysł? Jasne, że tak. Wystarczy dużo błyszczących i święcących dekoracji, do tego pyszne przekąski, ozdoby z jedzenia na stół i impreza karnawałowa gotowa. Wykorzystaj lampki choinkowe, które idealnie sprawdzą się jako dekoracja stołu oraz domu. A zatem do dzieła!

Jak urządzić sylwestra w domu, by było pięknie, oryginalnie, pysznie, a następnego nie czekało zbyt dużo sprzątania? To proste – zadbajmy o łatwe do instalowania dekoracje do domu, na przykład w postaci dodatkowych lampek choinkowych rozświetlających wnętrze i kreujących przyjemny nastrój. Ważną zaletą takiej dekoracji jest to, że pozostaje bezpieczna nawet podczas bardzo szalonych tańców.

Zadbajmy też o pyszne jedzenie – warto mieć temat przewodni: kuchnia włoska, meksykańska itp. Ważne, by przekąski i dania ciepłe można było łatwo i szybko zjeść (bez skomplikowanego zestawu sztućców), a także by nie zmuszały nas do spędzenia sylwestra w kuchni. Aby uniknąć zmywania stosu brudnych naczyń, poszukajmy w sklepach jednorazowych talerzy (najlepiej papierowych – dbamy o środowisko!) i sztućców do złudzenia przypominających te tradycyjne.

Nie przegap: SYLWESTER dekoracje: jak udekorować dom na sylwestra. ZDJĘCIA z propozycjami >>>

Sylwester w domu: jakie wybrać dekoracje?

Sylwester w domu to przede wszystkim błyszczące i święcące dekoracje. Ponieważ impreza odbywa się niemalże zaraz po świętach, wciąż mamy choinkę – ważną dekorację podczas ostatniego dnia roku. Przydadzą się też świeczniki i lampiony bożonarodzeniowe, które przeważnie jeszcze stoją w domu. Do takiej bazy wystarczy dodać detale. Warto porozwieszać dodatkowe lampki choinkowe, i to dosłownie wszędzie, gdzie się da: na ramach obrazów i luster, meblach, żyrandolach. Podczas imprezy sylwestrowej najczęściej i tak nie zapalamy głównego oświetlenia. Światełka choinkowe możemy też umieścić w wazonach na stole i w przedpokoju na podłodze, tak by oświetlały drogę do łazienki. Jeśli wykorzystamy oświetlenie LED-owe, koszty iluminacji nie będą duże.

Urządzając sylwester w domu, nie powinniśmy pominąć kolorowych balonów – niezwykle popularnej, a przy okazji taniej ozdoby. Nie musimy ich jednak przywiązywać do żyrandola (rozwiązanie popularne przed laty). Rozrzucone na blatach, a nawet podłodze przyjemnie udekorują dom, nadając mu imprezowy charakter.

Nasz pomysł: świetnie sprawdzają się balony napełnione helem i puszczone luzem – zatrzymują się wtedy pod sufitem. Warto udekorować je zwisającymi wstążeczkami, które ładnie ozdobią „górę” pokoju.

Jest jednak dekoracja domu, którą lepiej schować – chodzi mianowicie o dywany. Unikniemy w ten sposób trudnych do usunięcia plam i ewentualnych wypadków spowodowanych zaczepieniem się. W prosty sposób stworzymy przy okazji wygodne miejsce do tańczenia.

Sylwester w domu: wyjątkowa dekoracja stołu

Dekoracja stołu na sylwestra zależy od tego, czy imprezę organizujemy w formie koktajlowej, a jedzenie to szwedzki bufet, czy też urządzamy wykwintną kolację, goście zaś siedzą przy stole. Każda z tych form rządzi się innymi prawami. Jeśli jest to szwedzki bufet, na stole ustawiamy talerze z przekąskami, które są dosłownie na jeden kęs lub można je jeść tylko za pomocą widelca. Wtedy pomiędzy talerzami na stole możemy rozłożyć lampki choinkowe lub ustawić świeczniki. Sprawdźmy jednak wcześniej, czy sięgając po jedzenie, nie będziemy parzyli sobie rąk. Wtedy lepiej przenieść świeczniki w taki rejon stołu, w którym nie będą przeszkadzały. Kiedy dostęp do stołu jest możliwy z każdej strony, świeczniki ustawmy na środku, a jeśli stół jednym bokiem przylega do ściany, niech znajdą się przy niej.

Jako dekoracja stołu podczas sylwestra dobrze również sprawdzają się żywe rośliny. Podczas zimy mogą to być niewielkie kwiaty doniczkowe, na przykład śliczne i pachnące hiacynty lub dostojne storczyki. Jeśli natomiast na sylwestra podajemy wykwintną kolację, i świece, i rośliny nie mogą przeszkadzać przy sięganiu po potrawy ani zasłaniać gości po drugiej stronie stołu.

Oprócz lampek, świec i roślin na stole możemy ułożyć wyjątkowo duże i błyszczące bombki oraz sztuczne kamyczki wyglądające jak klejnoty.

Zobacz też: Efektowna dekoracja stołu na sylwestra >>>

Co do jedzenia na sylwestra w domu?

Sylwester w domu jest zazwyczaj imprezą składkową. Dzięki temu gospodarz nie musi się martwić o całe menu podawane podczas najdłuższej nocy w roku. Pamiętajmy tylko o tym, że jeśli impreza sylwestrowa będzie w formie koktajlowej, przekąski powinny być niekłopotliwe do jedzenia - na tyle małe, by były na jeden kęs lub dało się je zjeść tylko widelcem. Zawsze więc świetnie sprawdzają się sałatki, koreczki, zrolowane naleśniki krojone w plastry, tartaletki i minikanapeczki. Danie ciepłe także powinno być możliwe do zjedzenia jedną ręką. To bardzo ułatwia gościom ucztowanie, łatwiej też uniknąć trudnych do usunięcia plam.

Jeśli jednak zamierzamy siedzieć przy stole, przygotujmy dania, które nie będą wymagały od nas ciągłego przebywania w kuchni. Nikt nie chce spędzić tam większości nocy!