Projekt DIY – baw się z dzieckiem: kreatywne zabawki z rolek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych

2024-04-24 15:56

Rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych zwykle trafiają do kosza. Kamila i Maria z Zyjpieknie.pl mówią: Zbieraj je, by potem razem z dzieckiem wykorzystać do twórczych zajęć. Możecie z nich zrobić świetne zabawki! To nie będą trwałe rzeczy, ale wyczarowując tekturowe liski, koniki czy autka, pociecha poćwiczy zdolności manualne i kreatywność, a przy okazji wzmocnisz ekologiczną świadomość dziecka.

Zero waste to idea godna pochwały. Chrońmy planetę dla przyszłych pokoleń! Zobacz, jak prowadzić dom, nie marnując niemal niczego i minimalizując ilość odpadów.

DIY – zabawki z tekturowych rolek po papierze toaletowym
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Zamiast kupować tysięczne autko czy lalkę, razem z dzieckiem popracujmy nad wspaniałymi wspomnieniami, tworząc np. tekturową menażerię – mówią ekopasjonatki z Zyjpieknie.pl. – Zrealizujcie również kilka innych szalonych projektów DIY, oczywiście koniecznie w duchu eko – warto wcześnie wpajać maluchom poszanowanie dla przyrody, żeby wyrosły na fajnych, świadomych dorosłych.

Spis treści

 1. Wspólne projekty DIY z dzieckiem – poznaj zalety
 2.  Problem śmieci – uczulajmy na niego dzieci
 3. Projekt DIY – zabawki z tekturowych rolek
 4. Zabawki z tekturowych rolek – zanim zabierz się z dzieckiem do pracy

Wspólne projekty DIY z dzieckiem – poznaj zalety

Kreatywne zajęcia, którym się oddacie wraz z dzieckiem, mają same plusy. Może to być każdy ich rodzaj, np. lepiej figurek z plasteliny, malowanie obrazków, robienie wycinanek itp. Kamila Markiewicz-Lubańska i Maria Szymańska, czyli dwie ekopasjonatki prowadzące blog Żyj pięknie oraz profile na Facebooku i Instagramie o tych samych nazwach proponują tym razem robienie zabawek z tekturowych rolek.

Wato wiedzieć, że im więcej wycinania, lepienia, malowania, naciągania koralików na nitkę oraz tak zwanego „robienia czegoś z niczego”, tym lepiej, bo prace ręczne:

 • Rozwijają kreatywność dziecka, jego spostrzegawczość i samodzielność, uczą m.in. twórczego myślenia i sztuki rozwiązywania problemów, a także współpracy i wyrabiają poczucie estetyki.
 • Są świetną okazją do spędzenia czasu z dzieckiem, rozmów, poznawania siebie i swoich upodobań w kameralnych warunkach, dających poczucie ważności i wzajemną uważność.
 • To znakomite ćwiczenie poprawiające sprawność motoryczną dłoni oraz koordynację oko—ręka.
 • Są też idealnym momentem, zwłaszcza przy projektach zero waste, do rozmowy o ekologii, w tym znaczenia ograniczania ilości śmieci do minimum oraz dawania drugiego życia różnym rzeczom, zanim trafią na śmietnik. Zobacz w galerii poniżej, co można zrobić z prozaicznych rolek po papierze toaletowym!

Uszkodzone talerze mogą stać się wspaniałą dekoracją! Zobacz, jak twórczo wykorzystać te pęknięte, wyszczerbione i porysowane!

 Problem śmieci – uczulajmy na niego dzieci

– Z każdym dniem rośnie góra śmieci na świecie – mówią Maria i Kamila z Żyj pięknie. – Wspólna kreatywna praca z dzieckiem to dobry moment, by problem śmieci uświadomić maluchowi w sposób dostosowany do jego wieku, prostymi słowami. Należy mówić, że ilość odpadów rośnie, a świat w nich tonie. Że ich obecność źle wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt, niszczy przyrodę, a ich zagospodarowanie staje się problematyczne. Trzeba więc zająć się recyklingiem już w naszych domach, a nawet wcześniej – dokonując wyborów w sklepie. Warto rozmawiać na ten temat z maluchami, wiemy to z własnego doświadczenia. Wbrew pozorom dzieci bardzo szybko to łapią!

Projekt DIY – zabawki z tekturowych rolek

– Proponujemy wykonanie ładnych i prostych zabawek czy dekoracji z rolkami po papierze lub ręcznikach w roli głównej – mówią Kamila i Marysia. – Dlaczego z tekturowych tutek? To oczywiście pretekst, by zwrócić uwagę na problem recyklingu tektury. O ile gazety i inny papier są przyjmowane przez punkty skupu i są one poddawane przeróbce, o tyle na tekturę nie ma chętnych (część skupów nie przyjmuje jej nawet za darmo!), a jej recykling jest kosztowny. Wrzucanie więc jej do kontenerów domowych z napisem „papier” nie rozwiązuje problemu. Przy tej zabawie więc warto z dzieckiem w przystępny sposób porozmawiać na ten temat i zwrócić uwagę na znaczenie odpowiedzialności konsumenckiej. Przy okazji zaś miło i twórczo spędzicie razem czas.

Zabawki z tekturowych rolek – zanim zabierz się z dzieckiem do pracy

 • Oprócz rolek po papierze toaletowym można wykorzystać również te po ręcznikach papierowych – są nie tylko dłuższe, ale i nieco grubsze. Wykonane z nich zabawki i inne konstrukcje będą większe i mogą się okazać stabilniejsze.
 • W razie potrzeby długie rolki można po prostu pociąć na krótsze odcinki – najlepszy będzie nóż do tapet.
 • Zebranie „góry” kartonowych rolek zajmie trochę czasu. Do chwili podjęcia działań warsztatowych przechowuj je w otwartym pojemniku w suchym miejscu (jeżeli karton złapie wilgoć, będą do niczego).
 • Naszykuj farby, flamastry, sznurki, koraliki, guziki itp. – przydadzą się przy tworzeniu zwierzaków, autek, ozdób i kto wie, czego jeszcze. Zachęć dziecko, by samo poszukało dodatków i materiałów według własnego uznania i pomysłu.
 • Rolki po papierze lub papierowych ręcznikach oraz inne kartony można malować farbami plakatowymi, akrylowymi lub akwarelami (tu ostrożniej). My polecamy ozdabianie ich farbami kredowymi (szczególnie lubimy markę Annie Sloan Chalk Paint) – łatwo się je nakłada, świetnie kryją i szybko schną.
 • Rolki można także oklejać (najlepszy będzie klej uniwersalny) kawałkami tkanin, włóczek czy pasmanterii oraz kolorowymi papierami – wszystko zależy od wyobraźni.
 Kamila Markiewicz-Lubańska i Maria Szymańska z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Takie piękne osłonki i pojemniki zrobisz z opakowań tetrapak – mówią Kamila Markiewicz-Lubańska (z lewej), plastyczka, malarka i fotografka, oraz Maria Szymańska, stylistka i… królowa DIY. – Zobacz instrukcję krok po kroku – to łatwa robota!

Chcesz wiedzieć, jak kreatywnie wykorzystać kartony po soku, mleku itp. opakowania typu tetrapak? Zajrzyj do specjalnego tutorialu przygotowanego przez Kamilę i Marię.