Projekty DIY – piękne osłonki i organizery z opakowań typu tetrapak

2024-04-10 11:41

Staramy się żyć w duchu zero waste – mówią Kamila i Maria, autorki ekobloga Żyj pięknie. – Z nami dowiesz się, jak ciekawie przetwarzać rzeczy pozornie bezużyteczne, jak sprytnie segregować śmieci i zrobić kosmetyki eko. W tym odcinku – osłonki i pojemniki z opakowań typu tetrapak.

DIY – osłonki i organizery z opakowań typu tetrapak – Kamila i Maria z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Takie piękne osłonki i pojemniki zrobisz z opakowań tetrapak – mówią Kamila Markiewicz-Lubańska (z lewej), plastyczka, malarka i fotografka, oraz Maria Szymańska, stylistka i… królowa DIY. – Zobacz instrukcję krok po kroku – to łatwa robota!

DIY – osłonki i organizery z opakowań typu tetrapak – instrukcja wykonania

Spis treści

  1. DIY – osłonki i organizery z opakowań typu tetrapak – instrukcja wykonania
  2. Wspólne pasje
  3. Żyjcie w duchu zero waste
  4. Praca w studiu

Wspólne pasje

Kamila Markiewicz-Lubańska jest plastyczką i malarką, od wielu lat zajmującą się zawodowo fotografią. Maria Szymańska to stylistka, utalentowana manualnie artystka tworzącą ubiory oraz dekoracje i projekty DIY. Dziewczyny razem tworzą dodatki do wnętrz, promują życie w harmonii z przyrodą, prowadzą różne warsztaty, wydają książki, robią sesje wnętrzarskie i kto wie, co jeszcze! – Najważniejsze, że bardzo się lubimy i wzajemnie inspirujemy – mówią.

Razem tworzymy zgrany team, świetnie się uzupełniamy i mamy podobne poczucie estetyki. Obie jesteśmy żonami i mamami, więc i na tym polu dobrze się dogadujemy.

 DIY – osłonki i organizery z opakowań typu tetrapak
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Opakowania wykończone folią aluminiową, np. po sokach, mleku itp., są bardzo wytrzymałe. To zaleta, ale i wada, bo wyrzucone byle gdzie przez wiele lat nie uleglą rozłożeniu. Jeśli więc musimy je wyrzucić, to do odpowiedniego kontenera, by zostały poddane recyklingowi. Lepiej jednak twóczo podejść do tematu i... dać im nowe życie.

Żyjcie w duchu zero waste

Kamila i Marysia w codziennym życiu segregują śmieci, starają się ograniczyć liczbę jednorazowych opakowań i unikają produktów wytworzonych ze szkodą dla środowiska. – Naprawiamy stare ubrania (przeszywając, haftując, przerabiając), „nowe” kupujemy w second handach, buty nosimy do szewca – mówią.

Radzimy też, jak gotować, by nie marnować żywności na naszym drugim blogu Absolutniedobre.pl. Naszym oczkiem w głowie jest jednak kreatywne przetwarzanie potencjalnych śmieci – np. opakowań kartonowych wykończonych folią aluminiową.

 DIY – osłonki i organizery z opakowań typu tetrapak
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska W pomysłowo przetworzonych „tetrapakach” można przechowywać nożyczki, długopisy, kredki, nici, tasiemki, sznurki, koraliki, pędzle do makijażu, drobne zabawki czy narzędzia, przyprawy, torebki foliowe itd. Ich funkcję można podkreślić, odpowiednio je malując, dając ozdobny napis czy naklejkę.

Praca w studiu

Kamila i Maria regularnie spotykają się w studiu fotograficznym Kamili, które jest ich pracownią. Tam powstają tutoriale, zdjęcia i filmy wideo. Jedna umie lepiej to, druga – tamto, jedna ma lepszy nastrój, druga – gorszy, jedna ma pomysł, a u drugiej akurat posucha… Wspierają się, dopingują i inspirują! Dzięki temu powstał blog Zyjpieknie.pl, na którym zobaczysz, jak zrobić myjkę do naczyń z podartego T-shirtu, waciki do demakijażu ze starego szlafroka, co może powstać z tekturowych talerzyków albo jak stworzyć ze starej firanki wielorazowy worek na zakupy lub na resztki mydła. Na warsztatach zaś starają się przekazać swoją miłość do sztuki oraz pokazać, że każdy może wspaniale spędzić czas, a przy tym rozbudzić swoją kreatywność. Te i inne działania możecie śledzić na profilach: Facebook.com/ZyjPieknie i Instagram.com/_zyj_pieknie_ oraz na YouTubie: Żyj pięknie.