W duchu zero waste, albo z rozmachem. 9 pomysłów na kwiatowe kompozycje

2022-09-07 11:08

Prezentujemy dekoracje z tulipanów, hiacyntów, żonkili, amarylisów i innych roślin cebulowych. Cięte i z korzonkami. Do wyboru, ku radości.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

WAŻNE STOŁKI

Kwiaty nie zawsze muszą stać na stole. Hokery czy taborety też mogą być ładnym miejscem ekspozycji roślin. Na wyższych stołkach dobrze się prezentują bukiety w smukłych wazonach, a na niższych – pojedyncze rośliny w małych pojemnikach. W aranżacji na zdj. wzbogacono kompozycję florystyczną o sznurki i notesy, dopasowano je kolorystycznie do kwiatów. Cieszą oko, niestety to kocie też. Pewnie zaraz zacznie się zabawa.

Kwiaty cebulowe
Autor: Jeannine Govaers/iBulb

NIC DO UKRYCIA

Korzenie hiacyntów czy szafirków również zasługują na uwagę. Umożliwia ją uprawa hydroponiczna – w specjalnych szklanych wazonach, utrzymujących cebulki ponad wodą. Jeszcze lepszy efekt dekoracyjny gwarantuje kolorowe, np. niebieskie, szkło.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

URODA RECYKLINGU

Plastikowe kubki lub butelki, zamiast wędrować do kosza na śmieci, sprawdzą się w roli wazoników. Wystarczy je pomalować (butelki ewentualnie przyciąć) i zrobić dwa otwory, przez które przeciągnie się sznurek. Gotowe niech zawisną na uchwytach komody w salonie.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

OBWÓD ZAMKNIĘTY

Stolik kawowy lub taca to świetne miejsce na stworzenie kilkuelementowej kompozycji. Najważniejszy jest w niej oczywiście wazon z bukietem (na zdj. tulipany, szafirki, żonkile), do którego dobrano świece (zielone jak łodygi) oraz świeczniki (w tonacji płatków kwiatów).

Kwiaty cebulowe
Autor: Wouter Koppen/ibulb.org

SPOTKANIE TOWARZYSKIE

Jak witać wiosnę, to z przytupem! Duży pękaty wazon aż „prosi” o bukiet w rozmiarze XL. W naczyniu o kulistym kształcie łatwiej układa się kwiaty, kompozycja wydaje się też większa. Jej stabilność oraz objętość poprawi „stelaż” z gałęzi krzewów, np. forsycji, wierzby, dereni.

Kwiaty cebulowe
Autor: Jeannine Govaers/ibulb.org

PAPIER NA PRZYJAŹŃ

Hiacynty lubią rosnąć w grupie, dzięki temu wzajemnie podpierają sobie ciężkie główki. Nie przepadają z kolei za nadmiarem wody. Ich plastikowe osłonki można owinąć dekoracyjnym papierem i przewiązać wstążkami. Dwa plusy tego zabiegu? Piękny wygląd i kontrola wilgotności.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

ATRAKCJE ZA PŁOTEM

Szklana misa, a w niej pierwsze wiosenne kwiaty? Ślicznie, ale tym razem chcemy więcej. Stawiamy na oryginalność, W naczyniu sadzimy szachownice, na ziemi kładziemy kilka wydmuszek jaj dzikich ptaków. Misę przewiązujemy sznurkiem, za który wtykamy kawałki kory.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

BOHO W ROZKWICIE

Plecione kosze i misy doskonale wpisują się w radosny, ciepły klimat. Wstaw w nie donice z kwiatami (pamiętając o spodkach lub osłonkach). To wystarczy. Będzie zjawiskowo. Jeśli nie masz kosza, owiń doniczki jasną tkaniną z naturalnego materiału i ozdób chwostami.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

PO SZCZEBLACH

Bambusowa czy klasyczna drewniana? Każda drabina – oparta o ścianę – błyskawicznie zamieni się w kwietnik. Możesz powiesić na niej donice balkonowe albo zwykłe, w makramach. Nie zapomnij, rzecz jasna, o kwiatkach. Dodatkowa dekoracja: modne korale z drewna.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

MAŁA WIELKA SPRAWA

Minitulipany i hiacynty efektownie wyglądają zarówno solo, jak i w towarzystwie. W drugim przypadku dobrze jest posadzić je w doniczkach utrzymanych w podobnej stylistyce. W roli oryginalnych osłonek sprawdzą się nawet puszki lub słoiki – oklejone z zewnątrz kolorowym samoprzylepnym papierem, wzorzystymi taśmami albo owinięte włóczką lub pomalowane farbami.

Kwiaty cebulowe
Autor: Wouter Koppen/ibulb.org
Pięknie, ale co dalej?

Gdy posadzone w ziemi hiacynty czy żonkile przekwitną, nie wyrzucaj ich. Przygotuj na następny sezon lub przekaż komuś, kto się nimi zajmie, wsadzi do gruntu. Obetnij kwiatostan, a łodygę wtedy, gdy ta zżółknie. Nadal podlewaj. Po kilku tygodniach stopniowo ograniczaj wodę, aż liście uschną. Zanieś cebulki w chłodne miejsce, np. do piwnicy. Gdy pod koniec zimy zaczną się budzić do życia, przesadź do większej donicy, postaw w jasnym miejscu, powoli zacznij podlewać.