W duchu zero waste, albo z rozmachem. 9 pomysłów na kwiatowe kompozycje

2022-09-07 11:08

Prezentujemy dekoracje z tulipanów, hiacyntów, żonkili, amarylisów i innych roślin cebulowych. Cięte i z korzonkami. Do wyboru, ku radości.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

WAŻNE STOŁKI

Kwiaty nie zawsze muszą stać na stole. Hokery czy taborety też mogą być ładnym miejscem ekspozycji roślin. Na wyższych stołkach dobrze się prezentują bukiety w smukłych wazonach, a na niższych – pojedyncze rośliny w małych pojemnikach. W aranżacji na zdj. wzbogacono kompozycję florystyczną o sznurki i notesy, dopasowano je kolorystycznie do kwiatów. Cieszą oko, niestety to kocie też. Pewnie zaraz zacznie się zabawa.

Kwiaty cebulowe
Autor: Jeannine Govaers/iBulb

NIC DO UKRYCIA

Korzenie hiacyntów czy szafirków również zasługują na uwagę. Umożliwia ją uprawa hydroponiczna – w specjalnych szklanych wazonach, utrzymujących cebulki ponad wodą. Jeszcze lepszy efekt dekoracyjny gwarantuje kolorowe, np. niebieskie, szkło.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

URODA RECYKLINGU

Plastikowe kubki lub butelki, zamiast wędrować do kosza na śmieci, sprawdzą się w roli wazoników. Wystarczy je pomalować (butelki ewentualnie przyciąć) i zrobić dwa otwory, przez które przeciągnie się sznurek. Gotowe niech zawisną na uchwytach komody w salonie.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

OBWÓD ZAMKNIĘTY

Stolik kawowy lub taca to świetne miejsce na stworzenie kilkuelementowej kompozycji. Najważniejszy jest w niej oczywiście wazon z bukietem (na zdj. tulipany, szafirki, żonkile), do którego dobrano świece (zielone jak łodygi) oraz świeczniki (w tonacji płatków kwiatów).

Kwiaty cebulowe
Autor: Wouter Koppen/ibulb.org

SPOTKANIE TOWARZYSKIE

Jak witać wiosnę, to z przytupem! Duży pękaty wazon aż „prosi” o bukiet w rozmiarze XL. W naczyniu o kulistym kształcie łatwiej układa się kwiaty, kompozycja wydaje się też większa. Jej stabilność oraz objętość poprawi „stelaż” z gałęzi krzewów, np. forsycji, wierzby, dereni.

Kwiaty cebulowe
Autor: Jeannine Govaers/ibulb.org

PAPIER NA PRZYJAŹŃ

Hiacynty lubią rosnąć w grupie, dzięki temu wzajemnie podpierają sobie ciężkie główki. Nie przepadają z kolei za nadmiarem wody. Ich plastikowe osłonki można owinąć dekoracyjnym papierem i przewiązać wstążkami. Dwa plusy tego zabiegu? Piękny wygląd i kontrola wilgotności.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

ATRAKCJE ZA PŁOTEM

Szklana misa, a w niej pierwsze wiosenne kwiaty? Ślicznie, ale tym razem chcemy więcej. Stawiamy na oryginalność, W naczyniu sadzimy szachownice, na ziemi kładziemy kilka wydmuszek jaj dzikich ptaków. Misę przewiązujemy sznurkiem, za który wtykamy kawałki kory.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

BOHO W ROZKWICIE

Plecione kosze i misy doskonale wpisują się w radosny, ciepły klimat. Wstaw w nie donice z kwiatami (pamiętając o spodkach lub osłonkach). To wystarczy. Będzie zjawiskowo. Jeśli nie masz kosza, owiń doniczki jasną tkaniną z naturalnego materiału i ozdób chwostami.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

PO SZCZEBLACH

Bambusowa czy klasyczna drewniana? Każda drabina – oparta o ścianę – błyskawicznie zamieni się w kwietnik. Możesz powiesić na niej donice balkonowe albo zwykłe, w makramach. Nie zapomnij, rzecz jasna, o kwiatkach. Dodatkowa dekoracja: modne korale z drewna.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

MAŁA WIELKA SPRAWA

Minitulipany i hiacynty efektownie wyglądają zarówno solo, jak i w towarzystwie. W drugim przypadku dobrze jest posadzić je w doniczkach utrzymanych w podobnej stylistyce. W roli oryginalnych osłonek sprawdzą się nawet puszki lub słoiki – oklejone z zewnątrz kolorowym samoprzylepnym papierem, wzorzystymi taśmami albo owinięte włóczką lub pomalowane farbami.

Kwiaty cebulowe
Autor: Wouter Koppen/ibulb.org
Pięknie, ale co dalej?

Gdy posadzone w ziemi hiacynty czy żonkile przekwitną, nie wyrzucaj ich. Przygotuj na następny sezon lub przekaż komuś, kto się nimi zajmie, wsadzi do gruntu. Obetnij kwiatostan, a łodygę wtedy, gdy ta zżółknie. Nadal podlewaj. Po kilku tygodniach stopniowo ograniczaj wodę, aż liście uschną. Zanieś cebulki w chłodne miejsce, np. do piwnicy. Gdy pod koniec zimy zaczną się budzić do życia, przesadź do większej donicy, postaw w jasnym miejscu, powoli zacznij podlewać.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE