Ozdoby bożonarodzeniowe do ogrodu i na zewnątrz domu: pomysły oraz inspiracje

2020-06-25 12:00
Oświetlenie świąteczne w ogrodzie
Autor: Thinkstockphotos.com Oświetlenie świąteczne w ogrodzie można śmiało rozmieścić nie tylko na choince, lecz także na innych drzewkach i krzewach.

Dekorowanie ogrodu i otoczenia domu na Boże Narodzenie to zwyczaj, który cieszy się popularnością zwłaszcza w Ameryce. Jednak także Polacy się do niego przekonują. Dekoracje bożonarodzeniowe do ogrodu oraz na zewnątrz domu kreują wspaniały świąteczny klimat, który zachwyca gości, ale też domowników wprawia w radosny nastrój. Oto pomysły i inspiracje na dekoracje świąteczne zewnętrzne.

Choinka w ogrodzie, oświetlenie świąteczne zewnętrzne, latarenki, stroiki, autorskie kompozycje na stolikach i meblach ogrodowych - pomysłów na to, by poczuć magię świąt, jest wiele. Sprawdź, jak udekorować dom i ogród na Boże Narodzenie krok po kroku. Polecamy różnorodne ozdoby świąteczne do ogrodu i na zewnątrz domu.

Ozdoby bożonarodzeniowe na zewnątrz domu: choinka do ogrodu

Najprostsza sytuacja jest wtedy, gdy w ogrodzie rośnie prawdziwe zielone drzewko: świerk czy jodła. Ciekawie przystroić na Boże Narodzenie można też tuję albo sosnę. Nie trzeba wydawać sporo środków na dekoracje – wystarczą dobrej jakości lampki choinkowe do wykorzystania na zewnątrz, bombki, szyszki albo suszone owoce: jabłka, dzika róża, głóg, jarzębina.

Ozdoby świąteczne do ogrodu z owoców i naturalnych materiałów święcą triumfy w ostatnim czasie. Warto pomyśleć o Bożym Narodzeniu już na etapie planowania ogrodu. Drzewko choinkowe powinno być dobrze wyeksponowane. W sąsiedztwie najlepiej unikać wysokich roślin. Kilkadziesiąt centymetrów wokół można np. obsiać dekoracyjną trawą.

Sprawdź też: Jak zrobić dekorację świąteczną z lodu >>>

Jeśli jednak chcemy, by w ogrodzie stanęła sztuczna choinka, zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Powinien on dobrze znosić niskie temperatury, zmienne warunki pogodowe, a także śnieg oraz zimowy mroźny wiatr.

Sztuczne choinki do ogrodu łudząco przypominają te prawdziwe. Miłośnicy nietuzinkowych rozwiązań mogą zaś zdecydować się na choinkę metalową. Oczywiście taka do ogrodu musi być dobrze zabezpieczona przed korozją.

Oświetlenie świąteczne zewnętrzne - idealne dekoracje bożonarodzeniowe do ogrodu

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy wybrane lampki choinkowe przeznaczone są do stosowania na zewnątrz. Powinny być odporne zarówno na niskie temperatury, jak i na wilgoć. Ważnym parametrem jest szczelność – zwłaszcza gromadzący się śnieg mógłby szybko spowodować awarię lampek. Należy wybierać lampki o klasie szczelności co najmniej IP44 (czyli odporność na przenikanie ciał stałych oraz kropli deszczu pod każdym kątem). Ich oprawki powinny być dobrze izolowane, najlepiej gumą. Decydując się na oświetlenie świąteczne zewnętrzne, warto najpierw oszacować potrzebną długość przewodu. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek podczas dekorowania ogrodu i elewacji domu. Kolejny ważny aspekt to forma lampek. Do wyboru są m.in.:

Girlandy świetlne i kurtyny: drobne światełka pionowa zwisające np. z dachu. Duża kompozycja girland tworzy ciekawą kurtynę świetlną.

Sople: dekoracyjne oświetlenie świąteczne w formie sopli dodaje elewacji zimowego uroku.

Autorskie kompozycje: najpierw zaopatrujemy się w metalowe stelaże, które pokrywamy lampkami LED. W ten sposób można mieć w ogrodzie zaprzęg świętego Mikołaja z saniami czy uroczą gromadę reniferów.

Największą popularnością cieszy się oświetlenie świąteczne LED. Lampki są trwałe i energooszczędne, dlatego popisowe oświetlenie domu i ogrodu będzie przyjazne dla budżetu. Warto zwrócić uwagę na tzw. węże LED-owe, które można ciekawie formować. Pamiętajmy, by nie przesadzać z wielością kolorów. Wystarczą maksymalnie dwa-trzy.

Ozdoby świąteczne do ogrodu: lampiony, latarenki i kompozycje stołowe

Jeśli w ogrodzie, na balkonie czy na tarasie zimują meble wypoczynkowe, warto wykorzystać je do stworzenia niebanalnych dekoracji świątecznych. Najprościej zrobić to na stoliku kawowym. Już jedna latarenka ze świeczką w towarzystwie kilku szyszek wspaniale udekoruje strefę wokół domu. Warto pamiętać, by wykorzystywać dekoracje bożonarodzeniowe do ogrodu odporne na niskie temperatury i wilgoć: jeśli metalowe, to zabezpieczone przed korozją, a drewniane – dobrze zimpregnowane. Doskonale sprawdzają się też późnojesienne i zimowe dary natury, czyli szyszki, gałązki, owoce (jabłka, głóg, jarzębina, kalina, dzika róża, polska miechunka) albo wcześniej zasuszone kwiaty. Dekoracje świąteczne z szyszek są bardzo łatwe do zrobienia, ponadto nie trzeba się martwić, że nie poradą sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi na zewnątrz.

Lampiony i latarenki do ogrodu przyjmują intrygujące formy. Miłośnicy klasyki powinni wybierać modele metalowe, inspirowane latarniami gazowymi. Dostępne są też urocze domki, kościółki czy latarenki w formie mikołajów albo zwierzaków. Zamknięte latarenki są o tyle lepsze od świeczników czy otwartych lampionów, że świeczce umieszczonej w środku nie grozi ani wilgoć, ani zdmuchnięcie przez wiatr.

Pomysły na dekoracje świąteczne nie tylko do ogrodu - GALERIE ZDJĘĆ

Dekoracje świąteczne mogą się pojawić zarówno we wnętrzach, jak i w strefie wokół domu. Niech bożonarodzeniowy nastrój zagości wszędzie, gdzie się da!