Oświetlenie nocne w domu: korytarzy, z czujnikiem ruchu, łazienki. Porady i zdjęcia

2024-05-17 20:11

Szukasz sposobu na stworzenie przyjemnej atmosfery i bezpiecznego poruszania się w mieszkaniu po zmroku? Taki komfort zapewni oświetlenie nocne. Jak oświetlić korytarz, schody, łazienkę? Doradzimy, jakie są rodzaje oświetlenia nocnego i jak wybrać lampy z czujnikiem ruchu.

Spis treści

  1. Oświetlenie nocne LED - rodzaje
  2. Oświetlenie nocne korytarzy
  3. Oświetlenie nocne schodów
  4. Oświetlenie nocne łazienki
  5. Oświetlenie nocne. Zdjęcia

Ile razy zdarzyło ci się po ciemku potknąć o pozostawione buty w przedpokoju lub szukać po omacku włącznika światła? Żeby sprawnie poruszać się po mieszkaniu w nocy i nie zapalać górnego światła, zamontuj oświetlenie nocne. Pełni ono nie tylko funkcję praktyczną, ale też pomaga stworzyć przyjemną atmosferę o zmierzchu.

Oświetlenie nocne jest też niezwykle istotne dla dzieci, które często w nocny szukają drogi do sypialni rodziców. Delikatnie rozproszone światło, na pewno wpłynie na ich poziom bezpieczeństwa.

Inną zaletą oświetlenia nocnego LED, które uruchamiane jest za pomocą czujników ruchu, jest jego oszczędność.

Oświetlenie nocne LED - rodzaje

  • taśmy LED - montowane są bezpośrednio na ścianie, przy podłodze, przy suficie, na schodach, zapewniając równomierne oświetlenie. Niska emisja ciepła i energooszczędność sprawiają, że są idealne do użytku nocnego.
  • lampki LED do gniazdka - wygodne w użyciu, tanie, mają też dodatkowe funkcje, takie jak regulacja jasności, czujniki ruchu czy automatyczny wyłącznik po ustalonym czasie.
  • oświetlenie z wbudowanym czujnikiem ruchu  - włącza się automatycznie po wykryciu ruchu, co jest szczególnie przydatne w nocy. Zapewnia to nie tylko komfort, ale także oszczędność energii. Ciekawym rozwiązaniem są mobilne lampki z czujnikiem ruchu, jak. np. niewielka, okrągła lampka nocna marki Yeelight, która mieści się w dłoni.
  • oświetlenie z czujnikiem zmierzchu - światło włącza się, kiedy robi się ciemno i gaśnie, kiedy zaczyna świtać.
  • lampki nocne na baterie z timerem - te poręczne niewielkie lampki świecą nieprzerwanie przez 6 godzin, same się włączają i wyłączają.

Oświetlenie nocne korytarzy

Unikaj intensywnych źródeł światła, które mogą razić w oczy. Zaleca się unikanie oświetlenia o silnym niebieskim odcieniu, ponieważ zakłóca ono produkcję melatoniny (hormonu promującego sen), lepiej wybrać ciepłe, przyjemne oświetlenie.

Do oświetlenia korytarza można wybrać taśmy LED montowane na dolnej krawędzi mebli lub na listwie przypodłogowej - oświetlą przestrzeń w sposób równomierny i subtelny. Dodatkowo, taśmy LED są energooszczędne i łatwe w instalacji. Dobrze sprawdzą się też lampy z czujnikiem ruchu, i te wkładane do gniazdka.

Oświetlenie nocne schodów

Oprócz lampek z czujnikiem ruchu montowanych na ścianie przy schodach, ciekawym rozwiązaniem jest system, w którym punkty świetlne uruchamiane są kolejno, razem z pokonywaniem poszczególnych stopni, następnie się wygaszają. Najnowsze systemy mogą uruchamiać się jednocześnie od góry i od dołu, jeśli na schody wchodzą jednocześnie dwie osoby z dwóch stron. Do oświetlenia schodów używa się też taśm LED, które można umieścić pod poręczą i pod stopniami schodów - kierujemy je do wewnątrz.

Oświetlenie nocne łazienki

Taśmy LED pod szafkami łazienkowymi, we wnękach, przy suficie i oczywiście za lustrem zapewnią subtelne podświetlenie, które nie tylko oświetli przestrzeń, ale także doda jej nowoczesnego wyglądu. Ich jasne światło pozwoli na swobodne poruszanie się po łazience bez konieczności włączania głównego światła.

Niektóre toalety (np. toaleta myjąca Aqua Clean marki Geberit) wyposażone są w dyskretne, automatycznie aktywowane światło. To subtelne oświetlenie jest wystarczająco jasne, aby wskazywać drogę w nocy i jest aktywowane za pomocą czujnika zbliżeniowego. Ustawienia światła obejmują siedem różnych kolorów i pięć poziomów jasności.

W oświetlenie wyposażone też bywają przyciski spłukujące - moduł utomatycznie włącza światło LED w nocy, aby wskazać drogę do toalety. Czujnik zbliżeniowy kontroluje światło i zapewnia jego automatyczne włączanie i wyłączanie. Czas świecenia i intensywność tego światła można również dostosować i regulować za pomocą aplikacji.

Do nocnego oświetlenia łazienki można też wykorzystać lampę z funkcją ściemniania - można ją zamontować w różnych praktycznych miejscach w łazience. 

Oświetlenie nocne. Zdjęcia

Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany