Modne kolory na jesień 2015: Panton Colour Institute typuje na jesień kolory… Ziemi!

2015-08-04 18:29 Monika Czerwińska-Konarska

Czy wiecie skąd się biorą modne kolory ścian? A kto decyduje które kolory dodatków dekoracyjnych będą hitem w tym sezonie? I jak najlepiej łączyć kolory? Czy jest to kwestia przypadku, czy ktoś za tym stoi? Oczywiście, że to drugie! I tym „kimś” jest Panton Colour Institute. To tam się rodzą trendy. Specjaliści z Instytutu Pantona określają, które kolory będą nam towarzyszyły w najbliższym czasie w modzie i w aranżacjach wnętrz. Oczywiście robią to perfekcyjnie, tak że łączenie kolorów nie sprawia nam trudności. Kolory proponowane sezonowo oczywiście idealnie łączą się z kolorem roku według Panton Colour Institute, czyli w tym roku z kolorem Marsala.

Nowy sezon zawsze przynosi ze sobą kilka nowych kolorów ścian i dodatków dekoracyjnych. Tak jest i tym razem. Jesień 2015 według Panton Colour Institute oznacza ni mniej ni więcej tylko: „wracamy na Ziemię”! Czyli prym będą wiodły neutralne kolory naturalne, kolory Ziemi. Możemy właściwie zaryzykować stwierdzenie, że jesienią przenosimy do domu kolory z zewnątrz, na przykład z ogrodu. Jednak nie obawiajmy się, że jesień będzie smutna i ponura, bowiem naturalne kolory łączą się z pastelami, na przykład z orchideą i morelą. Czyli wspominamy lata 60te i 70te!.

Zobacz także: eleganckie kolory neutralne


Kolory ścian: neutralne odcienie szałwii i burzowego nieba

Desert Sage (16-0110) i Stormy Weather (18-4214) to kolory idealnie odwzorowujące kolory neutralne. Bo kolory neutralne to nie tylko kolor szary i beż. Kolory neutralne mają zdolność tworzenia tła. Są bezpieczne i ponadczasowe. Mimo, że Desert Sage, czyli zielonkawoszara szałwia i Stormy Weather - odcień przez niektórych określany jako kolor szarego nieba lub pochmurny dzień uznawane są za kolory androgyniczne, są po prostu kolorami ponadczasowymi, pociągającymi za sobą jakość i luksus. Przeciwwagą dla szarego, sztormowego nieba będzie kolor Dąb Buff (Oak Buff 16-1144) będący jak promyk słońca po sztormowej pogodzie. Dąb Buff swoim złocistym odcieniem koloru żółtego daje poczucie komfortu i zadbania. Znakomicie odnajdzie się w dodatkach dekoracyjnych spajających Desert Sage i Stormy Weather. Takie neutralne i wyjątkowe eleganckie kolory ziemi sprawdzą się w salonie, sypialni i gabinecie. Nie bez przyczyny są to kolory ścian najczęściej wybierane w wyrafinowanym stylu nowojorskim. Neutralne, chłodne kolory ścian wyjątkowo dobrze współgrają z drewnianymi parkietami z orzecha amerykańskiego, merbau czy dębu i jesionu. Kropką nad nad „i” takiego zestawienia kolorystycznego są białe listwy przypodłogowe i stolarka drzwiowa.

Zobacz więcej: modne dodatki dekoracyjne

 

Dodatki dekoracyjne: Marsala i turkus z Zatoki Biskajskiej

Oliwkowozielone kolory ścian czyli wspomniany Desert Sage i Dried Herb (17-0627) stają się wyjątkowo wyrafinowane i jeszcze bardziej eleganckie w połączeniu z czerwonobrązową, winną Marsalą  (18-1438) – kolorem roku 2015 według Panton Colour Institute i „bujnym” turkusowym Biscay Bay (18-4726). Turkus, w pierwszej chwili wydaje się być kolorem zimnym, a jest tak naprawdę kolorem orzeźwiającym, przywodzącym na myśl tropikalne morze – kojarzące się z wolnym czasem podczas upalnych wakacji. Czyli kojarzy się miło i przyjemnie. Ewidentnym ukłonem w stronę lat 60tych i 70tych jest Kadmowy Oranż ( Cadmium Orange 15-1340), wywołujący nastrój optymizmu i radości. Kadmowy Oranż tworzy wyrafinowaną parę z Kaszmirową Różą (Cashmere Rose 16-2215) – kolorem miękkim i złożonym, wyjątkowo eleganckim. Tak naprawdę łatwo sobie wyobrazić poduszki i pled w tych kolorach na sofie, zasłony i rolety, nie koniecznie stanowiące pary na tle neutralnych ścian lub kolorową zastawę stołową. Ilość dodatków dekoracyjnych w tych kolorach może być nieograniczona. Bawmy się kolorami ścian i dodatków dekoracyjnych, nawet jesienią. Kto powiedział, że jedynymi słusznymi  neutralnymi kolorami ściankolory szary, beżowy i biały? Okazuje się, że neutralne też mogą być kolory niebieski i zielony! A dodatki dekoracyjne zmieniajmy w zależności pory roku i okoliczności. I nie chodzi tu o inwestowanie w drogie rzeczy, chodzi o to by aranżacje wnętrz zmieniały się razem z nami, z naszymi upodobaniami i nastrojem. Bo jak wszyscy wiemy: diabeł tkwi w szczególe!