Nowoczesne dekoracje okien - modny wystroj okien w salonie

2018-03-20 15:59

Chcesz odmienić wnętrze i ciekawie podkreślić jego styl? Postaw na nowoczesną dekorację okna. Zmiana wystroju okna to dobry i szybki sposób na odświeżenie wnętrza. A jakie aranżacje okien są modne? Zobacz ładne zasłony, rolety i panele.

Nowoczesna dekoracja okien w salonie niczym nie przypomina tych dawnych, z suto marszczonymi firanami i ciężkimi zasłonami. Zmieniają się same okna - w modzie są przeszklenia o znacznie większych powierzchniach, często bez podziałów, wpuszczające wiele światła i jednocześnie optycznie powiększające przestrzeń salonu. Nowoczesny wystrój okna potrafi wzbogacić salon o efektowne widoki otoczenia. Dekorację okna o dużej powierzchni ułatwiają efektowne rolety rzymskie, które zastępują zasłony. Wykonane z lekkich zwiewnych tkanin rolety subtelnie filtrują światło, tworząc specyficzny klimat salonu. W nowoczesnych wnętrzach minimalistycznych są jedyną dekoracją okna.

..  Firanki do sypialni i salonu – jakie wybrać? >>>

Nowoczesna dekoracja okien: rolety rzymskie

Świetne dekoracje okien tworzą rolety rzymskie. Podciągane rolety, czyli rzymskie, są pewnego rodzaju odmianą rolet wolno wiszących. Materiał nie jest nawijany do kasety w tradycyjny sposób. Jest poprzedzielany równolegle biegnącymi listewkami. Odstępy między nimi wynoszą po 10-20 cm. Podczas podciągania listewki unoszą się po kolei w górę i materiał składa się w harmonijkę.

Rolety rzymskie jako dekoracja okien bardzo ładnie prezentują się na dużych powierzchniach. Mogą osłaniać przeszklenia o rozmiarach dochodzących nawet do 4x4 m. Są więc nieodłącznym elementem aranżacji salonu wyposażonego w szerokie okna panoramiczne. Jest to też jeden z nielicznych sposobów na dekoracje okien o nietypowych kształtach. Zwiewna tkanina lekko filtruje światło naturalne, wprowadzając do wnętrza efekt nastrojowych światłocieni. Lekko podpięta, podciągnięta do góry roleta sprawia wrażenie naturalnie upiętej tkaniny w dekoracji okna.

Bezprzewodowy napęd do zasłon
Somfy Movelite White Star

Autor: Somfy, materiały prasowe

Somfy Movelite White Star

Bezprzewodowy napęd Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy pozwala sterować zasłonami w wygodny sposób: za pomocą pilota, nadajnika naściennego czy po połączeniu z centralą smart home TaHoma również z aplikacji w smartfonie lub głosowo. Pojedynczy napęd może obsługiwać karnisz elektryczny prosty o długości do sześciu metrów i tkaninę o wadze do 35 kg. Zasłony mogą być odsuwane na sposób boczny lub teatralny. Rozwiązanie Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy to gwarancja całkowitego zasłonięcia okna bez prześwitów oraz perfekcyjnego wyglądu zasłony w każdym momencie. Sam karnisz można zamontować do ściany lub do sufitu. W zależności od zastosowanych akcesoriów zasłony można upiąć na różne sposoby – np. plisowane lub harmonijkowe. Napęd zasilany jest z akumulatora, więc przy montażu nie ma potrzeby doprowadzenia zasilania czy kucia ścian. W zależności od częstotliwości użytkowania pojemność akumulatora pozwala sterować zasłonami nawet do sześciu miesięcy bez ładowania.

Nowoczesny wystrój okna w żywych kolorach

Dekoracja okna jasnymi roletami rzymskimi wykonanymi ze zwiewnych półprzezroczystych tkanin nie wyczerpuje możliwości tego rodzaju osłon. Białą tkaninę można z powodzeniem zastąpić kolorową, równie lekką i zwiewną. Kolory i wzory dobieramy wówczas do aranżacji wnętrza. Gdy będzie dobrana tak, aby kontrastowała ze ścianą, pamietajmy, że zwinięta roleta zatrzymana w górnej części okna będzie bardzo wyrazistym akcentem wnętrza. Trzeba też uważać, aby tkanina nie była zbyt gruba - nie będzie się wówczas dobrze układała, a zwinięta w górnej części okna może wyglądać zbyt ciężko.

..  Modne zasłony – co jest na topie? Poradnik i zdjęcia! >>>

Aranżacja okna w mocnym kolorze, wyrazistym wzórze i z drapowanego materiału przykuwa uwagę. Takie dekoracje okna najlepiej wyglądają w dużych wnętrzach (w małych sprawdzają się tylko wtedy, gdy pokój urządzony jest prosto i w jasnej tonacji). Dekoracje okien z tkaniny w pionowe wzory optycznie podnoszą sufit, a w poprzeczne poszerzają wnętrze. Ciemna zasłona pomniejsza okno, ale dodaje pokojowi głębi. Najbezpieczniejsze barwy do aranżacji okna to biel, beże, szarości. Ciekawym rozwiązaniem są zasłony dwuwarstwowe, zróżnicowane kolorystycznie (odsłaniasz jaśniejszą lub ciemniejszą w zależności od nastroju). Robiąc dekoracje okien, nie oszczędzaj na materiale. Lepiej, by zasłona spływała na podłogę, niż była za krótka.

Poznaj plisy!
Plisy – dekoracyjne żaluzje do dużych przeszkleń

Autor: mat. prasowe Anwis

Dzięki plisom przesłonisz dowolnie wybrany fragment okna, zarówno od góry, jak i od dołu. Sterować nimi możesz za pomocą uchwytów zlokalizowanych na górnej i dolnej rynnie sterującej, za pośrednictwem mechanizmu sznurkowego lub koralikowego, a także sprężynowego lub elektrycznego.

Plisy pozwalają na zastosowanie dwóch tkanin w jednym systemie. Szeroka gama materiałów, transparentnych, półprzezroczystych i zaciemniających, pozwoli precyzyjnie dopasować osłonę do funkcji pomieszczenia.

Żaluzje plisowane umożliwiają dekorowanie zarówno okien standardowych, jak i tych o nietypowych kształtach (trapezy, trójkąty, wielokąty, półkola) lub niestandardowym rozmieszczeniu. Zwinięte zajmują niewielką powierzchnię szyby. Dzięki temu wnętrze może być widne i odpowiednio nasłonecznione, niezależnie od gramatury wybranego materiału.

Więcej w specjalnym serwisie stylikomfort.urzadzamy.pl

Wybieramy tkaniny do dekoracji okna

Wystrój okien zależy od tkanin jakie wybierzemy na zasłony, firany i rolety. Dekoracje okienne z naturalnego włókna mniej się elektryzują niż te z materiału syntetycznego. Zasłony z naturalnych materiałów są też łatwe do szycia, bardziej wytrzymałe i eleganckie. Tkanina gruba i o gęstym splocie chroni pokój przed słońcem oraz zimnem. Przepuszczająca światło służy głównie dekoracji okna.

Nowoczesne dekoracje okna w duchu ekologii

Według naukowców z niemieckiego Instytutu Fizyki Budowlanej Fraunhofer dzięki odpowiedniemu ustawieniu rolet, plis czy żaluzji regulujemy ciepło w domu, oszczędzamy energię. Latem, opuszczając rolety na dzień, chronimy pokój przed nadmiernym przenikaniem ciepła, a podnosząc na noc, pozwalamy powietrzu wychłodzić wnętrze. Zbędne staje się użycie klimatyzatora (co daje oszczędność do 250 W/m² energii). Zimą przy uniesionych roletach słońce stojące nisko nad ziemią intensywnie nagrzewa wnętrza. Gdy zasłaniamy okna na noc, między szybą a roletą tworzy się powietrzna poduszka, która zapobiega szybkiemu uciekaniu ciepła.

Pomysły na dekoracje okien - GALERIE ZDJĘĆ

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021