Mapa świata na ścianę – pomysł na ciekawą dekorację pokoju

2022-01-05 18:41

Mapa świata na ścianie świetnie prezentuje się zarówno w salonie, jak i pokoju dziecka czy sypialni. Stanowi doskonały wybór dla osób, które kochają podróże, interesują się geografią albo po prostu szukają niebanalnego dekoru. Co więcej, mapy świata na ścianę są bardzo różne. Można na przykład upolować taką w stylu vintage.

Mapa świata na ścianę w różnych wersjach

Tak jak w atlasie świat na mapie może być odwzorowany w różny sposób. Przykładowo, będzie to polityczny podział państw z obszarami wyznaczonymi za pomocą odróżniających się kolorów. Inne opcje? Mapa ogólnogeograficzna z dość dobrą charakterystyką poszczególnych obszarów, geologiczna, glebowa, meteorologiczna, historyczna, zjawisk społeczno-demograficznych albo klimatyczna to kolejne przykłady, które nie wyczerpują bogactwa map do powieszenia lub przyklejenia na ścianie. Tradycyjne kolory stosowane w kartografii da się zresztą zastąpić takimi, które będą pasowały do danego wnętrza. Mapa czarno-biała czy niebieska to dobre przykłady.

Mapy na ścianę – do powieszenia lub przyklejenia

Tradycyjne mapy świata możemy znaleźć w sklepach turystycznych albo z artykułami naukowymi (w końcu bez mapy trudno przeprowadzić lekcję geografii czy historii!). Jeśli szukamy starych map, warto zaś zrobić wędrówkę po antykwariatach, gdzie da się upolować niezwykłe, wiekowe okazy (choć często za wysoką cenę).

Tańsza alternatywa to naklejki, a jeszcze lepiej fototapety z mapami. Te ostatnie można zamówić na wymiar, tak by mapa pokrywała całą ścianę.

..  Walizki i kufry do przechowywania zamiast mebli >>>

Fototapety z mapami świata

Fototapeta z mapą świata na ścianie ma tę ogromną zaletę, że można zamówić dekorację na wymiar, która pokryje całą ścianę albo wybrany fragment. To o tyle wyrazisty element we wnętrzu, że nie trzeba dobierać dodatkowych dekoracji ściennych. A jednocześnie całe pokój zyskuje charakter – reszta wyposażenia może być nawet minimalistyczna i bardzo prosta.

Mapy świata na ścianę polecamy zwłaszcza do większych pomieszczeń, a także otwartych przestrzeni nowoczesnych i w stylu loftowym. W małych i wąskich pokojach mogłyby bowiem nazbyt przytłaczać optycznie wnętrze. Efektowna mapa na ścianie świetnie odnajduje się zarówno w uporządkowanym stylistycznie wystroju, jak i bardziej eklektycznym.

Warto wiedzieć: zapaleni podróżnicy lubią kolekcjonować pamiątki ze swoich wojaży, a wielobarwna mapa znakomicie uzupełni wystrój z nimi w roli głównej.

Kolejna ciekawa propozycja do wnętrza to mapa świata w stylu vintage. Fototapety z takimi mapami również znajdziemy w ofercie wielu sklepów. Są oczywiście znacznie tańsze niż autentyczne wiekowe mapy dostępne głównie w antykwariatach. Warto jednak pamiętać, że mapa świata na ścianę w stylu vintage określi charakter wnętrza. Trudno będzie do niej dopasować chociażby elementy minimalistyczne – raczej należy kierować się w stronę klasyki, stylu prowansalskiego, loftowego oraz eklektycznego. Nie powinno być też większych problemów z włączeniem takiej dekoracji do wciąż modnych wnętrz skandynawskich.

..  Akcesoria do pakowania i przechowywania: wygoda w podróży >>>

Mapy świata na ścianę dla dzieci

Mapa świata na ścianie w pokoju dziecka ma walor zarówno dekoracyjny, jak i edukacyjny. Można ją dobrać odpowiednio do zainteresowań lokatora. Nie musi to być mapa polityczna bądź ogólnogeograficzna, lecz np. tylko z zarysem kontynentów, a dodatkowo z rysunkami zwierząt, które występują w danych rejonach świata. Zamiast zwierząt mogą się też pojawić rośliny albo inne ilustracje tematycznie związane z regionem. Solidna fototapeta z mapą ułatwi też prace porządkowe, bo łatwo z niej zmyć wszelkie zabrudzenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE