Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie w stylu skandynawskim?

2017-10-25 13:53

Dekoracje bożonarodzeniowe co roku pojawiają się w naszych  domach. Są nieodłącznym elementem wystroju. Część z nas, jako stały element tradycji  zawsze wyjmuje tę samą szopkę, inni co roku starają się ozdobić dom na nowo. Jedno jest pewne: dekoracje bożonarodzeniowe powinny pasować do wystroju wnętrz.  Jak udekorować dom na Boże Narodzenie w stylu skandynawskim?

Dekorację domu na Boże Narodzenie zaczynamy zazwyczaj od rozstawienia lampionów i świeczników. Pierwsze z nich pojawiają się w domach już nawet w listopadzie. Przyjemnie rozświetlają coraz dłuższe jesienne wieczory. Później, już w grudniu, układamy na sofach poduszki z motywami świątecznymi – reniferami, gwiazdkami, oraz ciepłe, miękkie pledy gładkie lub w szkocką kratę. W donicach kwitną gwiazdy betlejemskie i amarylisy. Im bliżej świąt tym więcej pojawia się dekoracji ze świeżych roślin – wianki z jemioły i gałązek jodłowych. Ostatnio zrobiły się modne dekoracje z szyszek i mchu oraz gałęzi modrzewiowych. Te ostatnie idealnie pasują do aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim.

Lampy w kształcie ażurowych gwiazd

Dekoracyjne, drewniane lampy w kształcie gwiazdki wieszamy najczęściej na ramie okiennej lub na ścianie. Możemy je również postawić na parapecie lub komodzie. Wyposażone w modne żarówki Edisona lub paski ledowe nie są dodatkowym źródłem światła, jedynie delikatnie i przyjemnie rozświetlają długie wieczory i wskazują drogę do domu.

Czytaj też: Dekoracje świąteczne ze światełek choinkowych

 

Dekoracje na Boże Narodzenia
Autor: materiały prasowe Westwing.pl

Bombki ułożone luzem na parapetach i stolikach kawowych albo na paterach

Czy bombki zawsze muszą wisieć na choince? Nie. Bardzo ładnie wyglądają, zwłaszcza te gładkie, ułożone po porostu na stoliku kawowym lub na paterach czy półmiskach. Możesz włożyć bombki do dużych szklanych lampionów lub umieścić je w ażurowej podstawie stolika kawowego.

Dekoracje z lampek choinkowych fantazyjnie ułożonych w kształcie choinki

Lampki choinkowe sprawdzają się również powieszone na ścianie, karniszu, ramie lustra lub obrazu. Możesz lampki choinkowe ułożyć w kształcie choinki, bombki, gwiazdy lub renifera. Dekoracyjnymi światełkami możesz też owinąć jeden z przedmiotów znajdujących się we wnętrzu – na przykład… drabinę.

Dekoracje na Boże Narodzenie
Autor: materiały prasowe IKEA

Naturalna dekoracja - gałęzie drzew

Jedną z podstawowych składowych stylu skandynawskiego są  materiały naturalne. Dlatego podczas Bożego Narodzenia chętnie dekorujemy dom prawdziwymi gałęziami drzew iglastych i szyszkami. Wieszamy je nad stołem lub wstawiamy do wazonów – tu świetnie sprawdzą się pozbawione zimą igieł gałęzie modrzewia z małymi, niezwykle dekoracyjnymi szyszkami.

Czytaj też: DIY: dekoracje świąteczne z materiałów naturalnych w stylu skandynawskim

Dekoracje adwentowe w stylu skandynawskim

Najbardziej charakterystyczną dekoracją adwentową jest wieniec z czterema świecami. Tradycyjnie – okrągły wianek z gałęzi drzew iglastych lub jemioły. W wersji nowoczesnej lub minimalistycznej świece ustawiamy obok siebie - w rytmie, w ładnych świecznikach, wazonach, naczyniach itp.