Dziwny trend z atrapami książek coraz popularniejszy. Powód zaskakuje

2023-05-11 15:15

Biblioteczka wypełniona po brzegi książkami to dla wielu powód dla dumy i świetny sposób na dekorację wnętrz. Jak się okazuje, coraz częściej wolimy kupować atrapy książek niż zapełniać regały prawdziwymi książkami, które przeczytaliśmy. Ten wzbudzający niemałe kontrowersje trend w aranżacji wnętrz przybrał na sile w czasie pandemii.

ksiązki
Autor: getty images

Atrapy książek w dekoracji wnętrz

Dlaczego zamiast prawdziwych książek wolimy dekorować swoje salony i gabinety atrapami w pięknych obwolutach? Trudno określić jedną, nadrzędną przyczynę, ale wiele przemawia za tym, że dużą rolę w popularności tego trendu odgrywa… psychologia.

Dekorowanie półek atrapami książek to nic nowego. Trend przybrał jednak na sile w ciągu ostatnich trzech lat, a więc w czasie pandemii koronawirusa. Zmuszeni pozostać w domach, większość z nas przeniosła się do świata wirtualnego.

W dobie wywiadów online, wideokonferencji i spotkań biznesowych na „Zoomie” wiele osób potrzebowało stworzyć dogodne tło do internetowych interakcji. Atrapy książek sprawdziły się w tej roli wyśmienicie. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że większość z nas interpretuje obecność książek u kogoś w domu jako oznakę inteligencji, oczytania i rzetelności tej osoby. Eksperci, którzy wypowiadają się do kamery, gdy mają za sobą półkę z książkami od razu wydają się godni zaufania i wiarygodni.

Co tu dużo mówić – książki, nawet gdy są atrapami (a online nikt tego przecież nie sprawdzi) mogą sprawić, że zyskamy w oczach innych.

ksiażki
Autor: getty images

Nie oznacza to, że trzymając na półce atrapy książek zamiast ich prawdziwych odpowiedników, jesteśmy w rzeczywistości mało inteligentni lub stronimy od czytania. Obecnie ogromną popularnością cieszą się czytniki ebooków, które mogą pomieścić nawet kilkaset tytułów. Możemy więc dużo czytać, nie kupując fizycznych książek.

Atrapy książek są też często wykorzystywane do zapełniania najwyższych półek w domowych regałach. Raczej rzadko tam sięgamy, więc by w pełni zaaranżować przestrzeń i uniknąć gromadzenia się tam kurzu, wiele osób decyduje się na książkowe atrapy.

Do wyboru, do koloru

W sklepach od lat można spotkać atrapy książek w najróżniejszej formie. Popularnością cieszą się zarówno nowoczesne, kolorowe okładki, jak i stylowe, stare obwoluty.

Co ciekawe, online możemy kupić całe rzędy kartonowych atrap i ustawić je na półkach. Niektóre sklepy oferują też usługi aranżacji całych biblioteczek atrapami imitującymi stare, skórzane okładki książek.

Atrapy książek to nie tylko puste pudełka. W sklepach możemy znaleźć sejfy lub skrytki w kształcie książek. Popularne są również pudełka na drobiazgi, a także segregatory z zewnątrz do złudzenia przypominające książki. Co kto lubi!

Źródło: rp.pl