Dekoracje świąteczne: ozdoby świąteczne do wnętrz w stylu skandynawskim

2018-12-19 16:04 Sonia Łukomska

Styl skandynawski to estetyka, do której nie pasują ociekające złotem, zbytkowne ozdoby świąteczne. Styl ten opiera się przede wszystkim na prostocie i umiłowaniu naturalności i takie też powinny być dekoracje na święta w tchnących Skandynawią wnętrzach. Oto galeria przykładowych ozdób świątecznych, które doskonale wpiszą się w aranżację w stylu skandynawskim!

Przede wszystkim styl skandynawski charakteryzuje się prostotą – zarówno form i kształtów, jak i kolorów – dominują w nim biele, rozbielone szarości i inne, zazwyczaj zimne barwy. Dodajmy do tego obecność naturalnych materiałów (drewno, wiklina, kamień, metal, len, wełna), a otrzymamy tchnącą Skandynawią aranżację, do której zdecydowanie nie będą pasować tradycyjne bogate, złoto-czerwone ozdoby świąteczne. Czym więc przystroić na święta wnętrze w stylu skandynawskim?

Święta w stylu skandynawskim: naturalność, minimalistyczne formy i kolorystyka

Wybierając ozdoby świąteczne do aranżacji w stylu skandynawskim kierujmy się podstawowymi zasadami urządzania tego typu wnętrz. Fundamentalna zasada to „im mniej, tym lepiej”, zarówno jeśli chodzi o ilość ozdób, jak i ich stylistykę – niech będą proste i niewydumane. Unikajmy intensywnych kolorów (przede wszystkim złota, czerwieni, fioletów, różu i innych barw, których nie spotkamy na co dzień w skandynawskiej aranżacji) i sztucznych materiałów. Wieńce, stroiki i innego rodzaju ozdoby niech zrobione będą z iglastych gałązek, kawałków kory, orzechów i szyszek, w roli bombek wystąpić mogą własnoręcznie wypieczone pierniczki, wełniane skarpety świąteczne lub papierowe ozdoby. Choinka może być ascetyczna – zupełnie bez ozdób – lub oprószona białą farbą i przystrojona samymi lampkami. Możesz także postawić na alternatywne drzewko bożonarodzeniowe w formie surowej gałęzi z drewnianymi bombkami. Jeśli zależy ci na tradycyjnych, kupnych ozdobach świątecznych, postaw na biel, szarość i srebro oraz kolory chmurnego nieba.