Dekoracje świąteczne na stół wigilijny. Jak ozdobić stół na wigilię?

2023-12-18 19:01

Jak udekorować stół na wigilię? Aby w tym roku nikomu nie zabrakło pomysłu na świąteczne nakrycie stołu, przedstawiamy 16 propozycji. Pełnych blasku, roślin, niecodziennych dekoracji świątecznych na stół wigilijny. Wszystkie zjawiskowe i gotowe do przyjęć w twoim domu.

Spis treści

 1. Jak ozdobić wigilijny stół?
 2. Jakie kwiaty do dekoracji stołu?
 3. Ozdoby na stół wigilijny - gałązki, zielone rośliny
 4. Świąteczny stół w wersji eko
 5. Elegancki stół wigilijny
 6. Zobacz też: Stroiki bożonarodzeniowe, stroiki świąteczne na stół
Świąteczna dekoracja: osłonka na gwiazdę betlejemską

Jak ozdobić wigilijny stół?

 • Do dekoracji stołu doskonale nadają się: owoce głogu, jarzębiny, ostrokrzewu, a także granaty i jabłka, suszone plastry pomarańczy, orzechy, a nawet pieczywo chrupkie.
 • Śnieżnobiały obrus w każdej chwili może przegrać starcie z czerwonym barszczem. Warto więc zawczasu przygotować barwny bieżnik, ze wzorami pasującymi do świąt.
 • Figurki zwierząt to nawiązanie do natury i świata baśni. Najpiękniej prezentują się w odcieniach srebra i złota.
 • Oczywiście świece. W blasku świec szkło grawerowane lub ze strukturalnymi wzorami pięknie załamuje i odbija światło. Przyciemniamy lampy, zapalamy świeczki i… tworzymy miły nastrój!
 • Serwetka wskakuje na talerz, narzuca na siebie gałązkę choinki i dekorację świąteczną. Dzięki temu nawet zwykły biały talerz wygląda odświętnie.
 • Patery lub półmiski z transparentnego szkła wnoszą na stół lekkość i dobrze eksponują serwowane na nich dania. Postawione na drewnianej tacy lub wzorzystej tkaninie, zyskują ciekawszą fakturę.

Jakie kwiaty do dekoracji stołu?

Kwitnące właśnie teraz hippeastrum pięknie kontrastuje z choinką i mroźną aurą za oknem. Bez względu na to, czy rośnie w donicy, czy też stoi w wazonie z wodą, warto wyeksponować je na stole. Przycięte kwiaty możesz także wpiąć do świątecznego wianka, ozdobić nimi krzesła lub serwetki przy talerzach.

Hiacynty oraz tulipany również nie muszą czekać do Wielkanocy. Wstaw je w większej liczbie do szklanego wazonu. Są w ziemi? Przykryj ją mchem i drobnymi bombkami.

Poinsecja, zwaną gwiazdą betlejemską, to królowa polskich stołów wigilijnych. Zwykle kupujemy w kolorze czerwonym, ale my polecamy kwiaty w odcieniach łososiowym, różowym lub białym. Prezentują się subtelniej. W ozdobnych doniczkach, szkle, wpięte w serwetki.

Stół świąteczny, Boże Narodzenie
Autor: serwis prasowy marki Stars for Europe

Ozdoby na stół wigilijny - gałązki, zielone rośliny

Jak udekorować stół wigilijny zielonymi roślinami? Wykorzystaj gałązki asparagusa i eukaliptusa.  Rozjaśnią je złote bombki oraz delikatny sznur lampek LED. Warto też wyjść naprzeciw schematom i ułożyć pośrodku stołu kompozycję z gałązek eukaliptusa, oliwki, wierzby, irgi czy derenia. Możesz też wykorzystać zastawę stołową w motywy florystyczne.

Stół świąteczny, Boże Narodzenie
Autor: serwis prasowy marki Rosenthal

Świąteczny stół w wersji eko

Aby nie wyszło zbyt surowo, połącz styl rustykalny z odrobiną luksusu. Pierwszy z nich obrazują wianki, płócienne serwetki i kamionkowe naczynia o nieregularnych kształtach. Drugi – marmurowe podkładki z miedzianym rantem. Trzymamy się ciepłej, naturalnej palety barw ziemi.

Inny pomysł, włóż do zwykłych słoików ulubione liście, gałęzie lub białe świece i zalej je wodą. Do wieczek słojów przymocuj długie świeczki. Możesz też użyć gotowych świeczników, ma jej w swojej ofercie np. marka Ib Laursen.

Stół świąteczny, Boże Narodzenie
Autor: serwis prasowy marki IB Laursen

Elegancki stół wigilijny

Na takim stole liczą się drobiazgi: szyszka na winietki, motyw marmuru na bombce ze szkła, złote paski na talerzach i kieliszkach, nawiązania do stylu art déco.

Bardzo elegancko wyglądają połączenia ciemnych kolorów ze złotem. Zestawienia złota i szmaragdu, złota i zieleni lub granatu są bardzo modne. Elegancko prezentuje się też biel połączona ze srebrnymi dekoracjami, taki zestaw jest bardziej subtelny.

Kieliszek do wody lub czerwonego wina, a nawet zwykła szklanka, mogą zagrać role świeczników. Musisz im jednak trochę pomóc… Przygotuj mały stroik (z choinki i minibombki), przykryj go odwróconym do góry dnem kieliszkiem, na wierzchu postaw tealight.

Zobacz też: Stroiki bożonarodzeniowe, stroiki świąteczne na stół