Co zamiast choinki? Dekoracje świąteczne do małego mieszkania

2018-11-23 12:58

Jaka dekoracja najbardziej kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia? Oczywiście choinka. Kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie świąt bez drzewka (żywego lub sztucznego), ozdobionego bombkami, łańcuchami, kolorowymi lampkami. Dziś – zwłaszcza w małych mieszkaniach – chętnie stawiamy na alternatywne wersje choinki. Podpowiadamy, co wybrać zamiast choinki.

Świąteczną atmosferę do domu wprowadzamy za pomocą dekoracji. Prym wśród nich wiedzie choinka, niekoniecznie tradycyjna. Rezygnujemy z drzewek z różnych powodów – mamy za mało miejsca na wstawienie choinki, prawdziwe drzewko będzie zbyt interesujące dla raczkującego dziecka/niesfornego kota/ciekawskiego psa, wyjeżdżamy na całe święta z domu itp. Na szczęście choinkę można zastąpić.

Dekoracja ścienna zamiast choinki

Kiedy świąteczne dekoracje pojawiają się we wnętrzu, wraz z nimi pojawia się bożonarodzeniowy klimat. Moc tych dekoracji warto więc wykorzystać, nawet kiedy nie mamy miejsca na choinkę z prawdziwego zdarzenia. Można rozmieścić ozdoby w różnych miejscach w mieszkaniu lub postawić na jedną dekoracyjną „instalację”, która będzie wyraźnym nawiązaniem do świątecznego drzewka. Jak to zrobić? Przede wszystkim użyć lampek choinkowych, które doskonale nadają się do tego, aby ułożyć z nich pożądany kształt. Kontur choinki ułożony z lampek wystarczy zawiesić na ścianie przy pomocy taśmy klejącej (można użyć tzw. washi tape – ozdobnej taśmy ze świątecznym motywem). Pole wewnątrz kształtu może zostać puste (choinka bez ozdób w wersji minimalistycznej) lub wypełnione bombkami czy innymi dekoracjami. Taka płaska choinka nie musi być przymocowana bezpośrednio do ściany. Dobrym pomysłem jest przygotowanie tego typu dekoracji na desce, dykcie czy nawet grubym papierze – po pierwsze: elementy da się przymocować trwale, za pomocą gwoździ, takera (zszywacza) czy pistoletu klejącego na gorąco, po drugie – dekorację łatwo w całości spakować i schować, aby użyć jej w kolejnym sezonie.
Ścienny „zamiennik” choinki może mieć również formę plakatu lub naklejki – szeroka oferta tego typu dekoracji jest dostępna w sklepach z wyposażeniem wnętrz i dodatkami do domu.

.. Dekoracje z lampek choinkowych – 8 pomysłów >>>

Dom przystrojony na święta

Choinkę można zastąpić wszelkiego rodzaju stroikami. Najbardziej tradycyjne są te zrobione na bazie żywych gałązek (np. jodły czy świerku), przystrojone bombkami lub innymi dekoracjami nawiązującymi do świąt. Popularne są także dekoracje, których bazą jest sucha gałązka (naturalna lub pomalowana), wstawiona do wazonu i ozdobiona choinkowymi zawieszkami. Tego typu dekoracja sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Świąteczny stroik można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy.

.. 30 pomysłów na wykonanie stroików bożonarodzeniowych! >>>

Nietypowa choinka w wersji mini

Bogatą ofertę ozdób uzupełniają niewielkie sztuczne choinki i dekoracje w kształcie świątecznych drzewek. Nietrudno zrobić je własnoręcznie – wystarczy odrobina inwencji twórczej i wyobraźni (lub sprawne poszukiwanie inspiracji w internecie). Sztuczną choinkę można zrobić z surowego makaronu, tektury, szczotki do mycia butelek, szyszek, gałązek, kamyków oraz wielu innych przedmiotów, którym można nadać stożkowaty kształt drzewka. Samodzielne przygotowywanie dekoracji zamiast choinki to także sposób na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Nawet jeśli ozdoby nie będą wyglądały równie atrakcyjnie, co te na sklepowych półkach, satysfakcja z ich wykonania na pewno będzie bardzo przyjemna.