Bożonarodzeniowa dekoracja wnętrz: amarylisy w doniczkach i cięte w świątecznej dekoracji!

2015-11-26 16:12 Magdalena Michalak

Amarylisy to rośliny cebulowe o wyjątkowo dekoracyjnych, dużych kwiatach, które z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia niebanalnej bożonarodzeniowej dekoracji. Zobacz zdjęcia amarylisów w świątecznych kompozycjach.

Amarylisy to pięknie kwitnące rośliny cebulowe, które znakomicie nadają się do domowej uprawy w doniczkach. W okresie jesienno-zimowym kwiaciarnie, markety i sklepy ogrodnicze przygotowują bogatą ofertę amarylisów w doniczkach. Wśród nich królują te o czerwonych kwiatach, choć w sprzedaży spotkamy również amarylisy białe, łososiowe, różowe, żółtawe, pomarańczowe czy burgundowe, a także o płatkach wielobarwnych (najczęściej paskowanych). Na jednym pędzie kwiatostanowym jest od dwóch do sześciu kwiatów. Poszczególne kwiaty nie rozwijają się jednocześnie, ale sukcesywnie – jeden po drugim. Dzięki temu czas kwitnienia jest znacznie dłuższy.

Jak kupować amarylisy w doniczkach?

Wybierajmy zawsze zdrowe rośliny, bez oznak chorób i żerowania szkodników. Pęd kwiatostanowy powinien być mocny i wyprostowany, a kwiaty nie mogą być zwiędnięte. Najlepiej kupić roślinę z jednym rozwiniętym kwiatem – wtedy dłużej będzie zdobić nasze wnętrze.

WIĘCEJ: Dekoracje na Boże Narodzenie z Gwiazdą Betlejemską >>>

Amarylisy jako bożonarodzeniowe dekoracje wnętrz

Efektowne kwiaty amarylisa znakomicie nadają się do przygotowania dekoracji na Boże Narodzenie. Najczęściej wykorzystuje się do świątecznych kompozycji amarylisy o kwiatach w czerwonym kolorze, bo ta barwa w zestawieniu z zielenią choinki stanowi postawę bożonarodzeniowych ozdób roślinnych. Nie musimy jednak ulegać temu kanonowi. Stwórzmy świąteczne dekoracje z amarylisów różowych, białych czy łososiowych. Wszystko zależy od naszej fantazji. Najprostszą dekorację z amarylisa zrobimy wstawiając kwitnącą roślinę do ozdobnej osłonki dopasowanej kolorystycznie barwy kwiatów. Warto jednak dodać dekoracyjne detale, takie jak piórka, koraliki, kryształki, bombki, wstążki, szyszki, by nasza dekoracja nabrała świątecznego charakteru. Piękne kompozycje można wyczarować także z ciętych amarylisów. Wystarczy fantazyjnie je ozdobić i wstawić do odpowiedniego naczynia czy wazonu wypełnionego wodą. Zobaczcie zdjęcia amarylisów w bożonarodzeniowych dekoracjach.

ZOBACZ: Lampion wodny z gałązek KROK PO KROKU >>>