ARANŻACJE OKIEN: jak udrapować FIRANKI i zasłony ZDJĘCIA

2013-08-26 14:23

Aranżacja okna wymaga wyczucia stylu i odrobiny smaku. Pokazujemy, jak ładnie udrapować FIRANKI i zasłony, aby okno zachwycalo dekoracją. Aranżacje okien: pomysły i zdjęcia.

Okna na wiosnę
Autor: Krzysztof Zasuwik Okna na wiosnę

Spis treści

  1. Aranżacja okna: moda zasłonowa
  2. Aranżacja okna: firanki i prostota mile widziana
  3. Aranżacja okna: kompozycje kolorystyczne

Tkaniny w aranżacji okien - firanki i zasłony - to sprawdzony i praktyczny sposób na ładną dekorację okna. Bogactwo dostępnych deseni może jednak przyprawić o ból głowy. Jak dopasować aranżacje okien do wystroju wnętrza? Co robić, gdy podobają się nam zarówno paski, jak i kwiatki, a kratki również wyglądają uroczo?

Aranżacja okna: moda zasłonowa

Dla niezdecydowanych mamy dobrą wiadomość: w jednej aranżacji okiennej można połączyć materiały o różnych wzorach. Ten modny trend zagwarantuje oprawie okna ciekawy wyraz, pod warunkiem jednak przestrzegania jedności gamy kolorystycznej oraz prostoty upięcia. Trzeba też pamiętać, by resztę wystroju pomieszczenia dopasować do dekoracji okna. Wzorzyste tkaniny można wykorzystać nie tylko na zasłony. Niech pojawią się dodatkowo we wnętrzu w roli akcentu, np. jako obicie fotela albo poduszki.

Projektując aranżację okna, najpierw zwróćmy uwagę na to, co jest... za oknem. Jeżeli roztacza się z niego piękna panorama na park, las czy dachy starówki (a nie musimy się przejmować wścibskimi spojrzeniami), to nie warto zasłaniać jej firankami. Lepsze w tym przypadku będą same, rozsuwane w ciągu dnia, zasłony. Możemy też dodać do nich żaluzje lub proste rolety opuszczane dopiero wtedy, gdy zapadnie zmrok.

Okna na wiosnę
Autor: Krzysztof Zasuwik Tkanina na roletę Alfhild, zasłona Alfhild, Ikea

Aranżacja okna: firanki i prostota mile widziana

W nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentują się zasłony i firany powieszone na pojedynczym drążku i opadające w prostych fałdach. Możemy je uzupełnić dobraną kolorystycznie roletą. Draperie pasują do wystroju w stylu retro. Trzeba jednak pamiętać, że ciężkie, wymyślnie upięte tkaniny optycznie zmniejszają pomieszczenie i mogą je przytłoczyć. Nadają się też wyłącznie do dużych, wysokich okien. Jasna i lekka dekoracja okna optycznie powiększy pokój, a także dodatkowo go rozświetli.

Aranżacja okna: kompozycje kolorystyczne

Pozbawiony konkurencji deseni kolor staje się głównym bohaterem całej aranżacji. Gładkie tkaniny stanowią duże płaszczyzny barwne i jako takie potrafią być bardzo dekoracyjne. Pozwalają również na większą swobodę w wystroju wnętrza niż wzorzyste, ponieważ nie dominują, lecz grają rolę tła. Gdy nie rozpraszają nas wzory, łatwiej też jest skupić uwagę na urodzie faktur i malarskich efektach światłocienia. Możemy zapatrzyć się we własne okno i docenić połyskliwe piękno atłasu, lśnienie tafty, delikatność przejrzystego woalu...

Źródło: M jak mieszkanie

Nasi Partnerzy polecają