Aranżacja wnętrz: 13 pomysłów na modne pikowania we wnętrzu

2015-09-22 16:58 Anna Rychlewicz

Modne pikowania to coraz częściej wykorzystywany trend w aranżacji wnętrz. Motyw pikowania pojawia się na różnych płaszczyznach i w różnych odsłonach. Pikowane meble, zagłówki łóżka, czy tapicerowana ściana z efektem pikowania – wszystko to nadaje aranżacji wnętrz oryginalnego charakteru, świadcząc o wyszukanym i wysublimowanym stylu. Prezentujemy 13 pomysłów na modne pikowania w aranżacji wnętrz.

Pikowany zagłówek łóżka czy ludwikowskie meble, które dumnie „noszą" stylowe pikowania. Pikowana ława czy tapicerowana ściana, której uroku dodają symetryczne „przebicia" estetycznymi pinezkami czy guzikami. Pikowanie, które bywa utożsamiane z królewskimi wnętrzami rezydencji czy antycznymi aranżacjami, coraz częściej wchodzi na salony – i nie tylko – w stylu nowoczesnym.

Pikowanie w aranżacji wnętrz

Pikowany zagłówek łóżka to już klasyka. Motyw ten wzbogaci i wizualnie odmienni najprostsze w wyrazie łóżko, nadając całości wyjątkowego stylu i charakteru. Pikowany zagłówek „pociągnięty" na całą wysokość wnętrza, w wyraźny sposób zaznaczy najważniejszą strefę we wnętrzu. Jednak „w pikowaniu" bezapelacyjnie zwyciężają tapicerowane meble. Ten sposób zdobienia tapicerki, w naturalny sposób podkreśla formę mebla, nadając jej ostatecznemu wyrazowi wyjątkowego sznytu. Motyw ten, choć kojarzy się głównie z elegancją i klasyką, z upodobaniem zadamawia się także w przestrzeniach nowoczesnych.

Zdobienie mebli tapicerowanych: pikowanie

Pikowanie to jedna z metod zdobienia mebli tapicerowanych, która może pochwalić się długą tradycją. W przypadku pikowania mebli, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju tkaniny obiciowej. Pamiętajmy, że po charakterystycznym przeszyciu, nie wszystkie materiały zaprezentują się dobrze. W przypadku niektórych tkanin, pikowanie jest wręcz niemożliwe.

Sprawdź też: pikowany zagłówek do sypialni ZRÓB TO SAM

Najlepiej natomiast sprawdzą się welury, aksamity i miękkie szenile, czyli tkaniny miękkie i elastyczne. Do pikowania mebli najczęściej stosuje się zwyczajne guziki, estetyczne pinezki, czy designerskie kryształki. Akcentów tych unika się jednak w pikowaniu siedzisk, ponieważ zdecydowanie zmniejszyłyby one komfort siedzenia. Motyw pikowania najlepiej zaprezentuje się na gładkich tkaninach, pozbawionych wzorów i deseni.