Wraz z architektem RADZIMY jak urządzić POKÓJ DZIECIĘCY

2013-07-09 16:05

Pokój małego dziecka to zaproszenie do świata fantazji. Spraw zatem, aby pokój dziecięcy był pomysłowy i funkcjonalny. Zobacz jak urządzić pokój dziecka, dzielony z rodzeństwem i w każdym wieku.

Pokó dziecka
Autor: Marcin Czechowicz

Spis treści

  1. Rodzeństwo razem, czyli jak urządzić wspólny pokój dziecięcy
  2. Wyposażenie pokoju dziecka: meble i dekoracje 
  3. Kolory w pokoju dziecięcym: rady wnętrzarskie

Pokój dziecka jest sypialnią, miejscem pracy, przechowywania i zabawy. Już pogodzenie tych funkcji na kilkunastu metrach kwadratowych nie jest łatwe, a przecież dzieci i ich potrzeby stale się zmieniają – wnętrze, jego układ przestrzenny, wyposażenie i wystrój muszą za nimi nadążyć. Poznaj nciekawe propozycje na pokój dziecięcy

Rodzeństwo razem, czyli jak urządzić wspólny pokój dziecięcy

Każde dziecko ma prawo do własnego miejsca w domu. Takiego, które gwarantuje mu bezpieczeństwo, prywatność i w którym dziecko będzie mogło eksperymentować w sferze estetycznej. Są sprawdzone pomysły podziału pokoju między rodzeństwem. Najprostsze i najbardziej funkcjonalne to wolno stojący regał lub przesuwana ściana – drzwi, a nawet kotara czy roleta zamocowana na suficie. Jeśli wysokość mieszkania na to pozwala, dobrym rozwiązaniem jest antresola ze spaniem na górze i miejscem do pracy oraz zabawy na dole albo podest z łóżkiem, pod którym znajdą się szuflady na zabawki oraz odzież. Strefę każdego dziecka można też wydzielić kolorem, malując czy tapetując inaczej ściany, a nawet sufit. Uwaga, większość dzieci nie widzi nic złego we wspólnym pokoju z bratem czy siostrą! Przeciwnie, nie czują się same, mają się z kim bawić i dzielić sekretami przed snem. Podział pokoju dziecięcego musi być jednak jednoznaczny i przestrzegany. Każde dziecko powinno też mieć jednakowy dostęp do światła dziennego.

Wyposażenie pokoju dziecka: meble i dekoracje 

Wyposażając pokój dziecięcy, można wybrać jedną z dwóch możliwości. Kupić meble odpowiednie do jego wieku i potrzeb, a gdy z nich wyrośnie, wymienić je na nowe lub zainwestować w takie, które, będą rosnąć wraz z dzieckiem. Najlepsze jest rozwiązanie pośrednie, czyli stworzenia prostej i neutralnej bazy (wbudowane meble, oświetlenie ogólne), którą wypełniamy zmieniającymi się co kilka lat meblami ruchomymi i dodatkami (łóżko, stolik, biurko, krzesło). Rodzice z zacięciem dekoratorskim i o zdolnościach manualnych mogą stworzyć niepowtarzalne wyposażanie pokoju dziecka, odnawiając i przerabiając meble używane. W dziecięcym pokoju dobrze sprawdzają się też proste, tanie, wręcz tymczasowe pomysły dekoratorskie. Sznurek na dziecięce malunki, wycinanki i wszelakie skarby rozpięty na ścianie, kotara z wzorzystej tkaniny zasłaniająca łóżko (dla królewny, która chwilowo zapragnęła skryć się w niedostępnej wieży), naklejki (te wielokrotnego użytku nie zostawiają śladów na ścianie czy meblach, tapety do kolorowania, galeria prac dziecka na listwie-półce, na której możemy je łatwo zmieniać. Hitem ostatnich lat są farby magnetyczne i tablicowe na ścianach, frontach mebli, drzwiach. Pozwalają dziecku na nieskrępowaną twórczość i przyczepianie swoich prac za pomocą magnesów. Jeśli chcemy mieć i jedno, i drugie, powierzchnię najpierw trzeba pomalować farbą magnetyczną, a dopiero potem tablicową. Można kupić także aplikacje tablicowe – naklejki zastępujące tablicę, po której można pisać kredą.

Kolory w pokoju dziecięcym: rady wnętrzarskie

Jeśli pozostawilimy pokój dziecięcy w śnieżnej bieli, wbrew pozorom będzie kolorowe. To dziecko wniesie do niego barwy wraz ze swoimi ubrankami, zabawkami i malunkami. Dlatego ogranicz liczbę kolorów do dwóch-trzech. Im mniejszy pokój, tym konsekwencja jest bardziej pożądana. Maluchy w wieku do trzech lat nie widzą pastelowych kolorów.. Niemowlę, niezależnie od płci, lubi kolory zdecydowane i kontrastowe zestawienia. Dlatego projektanci wyposażenia pokoi dziecięcych i zabawek stawiają na kolory nasycone i mocne zestawienia: czarny – żółty, biel z błękitami, fioletem, czernią. Wybierając kolory do pokoi dzieci starszych, najlepiej je zapytać, jaki kolor lubią.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE