#zostanwdomu 13 pomysłów na pożyteczne spędzenie czasu

2020-03-17 12:53

W związku z zagrożeniem koronawirusem wszyscy musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia i spędzać mnóstwo czasu w domu. Jak pożytecznie to wykorzystać? Z pomocą przychodzą różne ciekawe aktywności oferowane przez internet, ale nie tylko. Możemy również zająć się mieszkaniem, poświęcić chwilę na rzeczy, które wydają się zaniedbane, poszukać nowego hobby. Mamy dla was gotowe podpowiedzi!

#zostanwdomu 13 pomysłów na pożyteczne spędzenie czasu
Autor: GettyImages

1. Czas na generalne porządki!

Skoro dużo czasu będziemy spędzać w domu, warto zadbać o czystość w swoim otoczeniu – i to nie tylko ze względu na zagrażające nam patogeny. Porządek wokół ma bowiem dobry wpływ na nastrój, co wielokrotnie podkreślają chociażby psychologowie. Również praca zdalna będzie o wiele przyjemniejsza, jeśli będzie się odbywać w przyjaznym, harmonijnym otoczeniu. Najlepiej pomyśleć o generalnych porządkach – umyć okna, odkurzyć lampy, oczyścić kratki wentylacyjne, posprzątać za lodówką, pralką, kanapą. Ponieważ idzie wiosna, taki refreszing mieszkania stanie się dużą korzyścią!

.. Jak posprzątać dom? Dobre rady, proste sposoby >>>

2. Zajmij się komputerem

Chodzi zarówno o zawartość dysków, jak i ogólny dobrostan sprzętu. To dobry moment na wyczyszczenie monitora, a zwłaszcza klawiatury, na której zbiera się sporo bakterii. Warto też usunąć z komputera zbędne pliki – przejrzeć pulpit, posegregować dokumenty i zdjęcia. Przy okazji możemy się zabezpieczyć na wypadek awarii, zgrywając najcenniejsze dane na zewnętrzny dysk albo do chmury oraz przygotowując backup systemu.

.. Jak czyścić komputer – ekran, monitor, klawiaturę? >>>

3. Uporządkuj garderobę

A może by tak przejrzeć zawartość szafy? Dodatkowy czas w domu przeznaczmy na posegregowanie ubrań, schowanie tych sezonowych (idzie wiosna!), a także pozbycie się tych już niepotrzebnych. Mimo niesprzyjających okoliczności warto już pomyśleć o ciepłych miesiącach – i stosownych strojach.

4. Przejrzyj dokumenty

Umowy, rachunki, faktury, paragony, inne ważne dokumenty – to wszystko lubi się zbierać i… poniewierać w różnych miejscach w całym domu. Zwykle brakuje czasu, by zapanować nad papierami, a zwłaszcza odpowiednio je posegregować. Pierwszym krokiem niech będzie organizacja i rozdzielenie wszystkiego. Drugim – umieszczenie w teczkach, segregatorach, pojemnikach. Przy okazji możemy się pozbyć dokumentów, które już nie są do niczego potrzebne, a tylko zajmują cenne miejsce.

5. Zadbaj o kondycję

W zdrowym ciele zdrowy duch – a i samo zdrowe ciało odgrywa ważną dziś rolę, bo zapewnia lepszą odporność. Starajmy się więc codziennie znaleźć czas na odrobinę ćwiczeń. Pomocne mogą być transmisje online – np. wspólne lekcje jogi o określonej godzinie. Wiele cennych tutoriali znajdziemy również w wideoserwisach internetowych.

.. Domowa siłownia – jak ją urządzić? >>>

6. Domowe zapasy pod lupą

Zagrożenie epidemiczne sprawiło, że wiele osób ruszyło szturmem na sklepy – po to by zgromadzić zapasy na wypadek większych trudności i obostrzeń. Bez względu na to, czy domowa spiżarnia się powiększyła, czy pozostała taka sama, dobrze jest przejrzeć jej zawartość. W szafkach mogą bowiem się znaleźć chociażby produkty, które są dawno po terminie przydatności do spożycia, a więc powinny trafić do kosza. Ponadto z tego, co mamy w zanadrzu, możemy na bieżąco przygotowywać smaczne dania. Nic się nie zmarnuje, a my dobrze wykorzystamy kuchenne zasoby.

7. Sięgnij po książki

Przejrzyjmy domową bibliotekę – z pewnością czekają tam pozycje, na których przeczytanie nie było wcześniej czasu. Do lektury warto wykorzystać także nowe technologie. Mamy do dyspozycji e-booki, a jeśli wolimy czegoś posłuchać – audiobooki oraz podcasty. Oferta tych ostatnich stale się rozrasta.

8. Nadrób zaległości w serialach

Wciągający serial stanowi dobrą metodę na to, by nieco zapomnieć o problemach codzienności. Mnóstwo ciekawych propozycji czeka w serwisach VOD, takich jak Netflix, HBO Go, Player.pl czy Ipla. Warto też uważnie przejrzeć programy stacji telewizyjnych.

9. Kino domowe

Seriale potrafią zabrać sporo czasu, ale dobrą alternatywę dla nich stanowią filmy. Tych sporo znajdziemy w ofercie stacji telewizyjnych, a także wspomnianych już serwisów VOD. A może teatr? Co prawda na żywo nie ma teraz takich możliwości, jednak spektakle do obejrzenia znajdziemy zarówno w telewizji, jak i online. Warto poszukać czegoś ciekawego!

10. Hygge w czterech ścianach

Duńska filozofia hygge opiera się na spokoju, leniwym relaksie, trosce o drobne przyjemności. Wszystko to stanowi dobre remedium na stres związany z wirusem. Pomyślmy więc o błogiej chwili dla siebie – pod ciepłym kocem, przy blasku świec, z ulubionymi ciasteczkami i kubkiem gorącej herbaty.

.. Hygge w domu. Jak korzystać z duńskiej filozofii szczęścia? >>>

11. Domowe SPA

Najprostsza będzie długa, relaksująca kąpiel – z pachnącymi olejkami, przy świecach, dlaczego by nie z książką? Troska o dobrostan własnego ciała pozwoli nieco zapomnieć o ogólnym napięciu, dostarczy przyjemności i radości. Niewiele trzeba, by przekształcić swoją łazienkę czy pokój dzienny w domowy salon SPA!

.. Domowe SPA krok po kroku >>>

12. Edukacja online

Ta forma nauki pozostała uczniom i studentom, ale także osoby już po zakończeniu tradycyjnej edukacji mogą znaleźć interesujące kursy online. Może czas nauczyć się nowego języka albo podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Co więcej, wiele kursów przez internet dostępnych jest za darmo!

13. Muzea w internecie

Placówki kulturalne są na razie zamknięte, dlatego miłośnicy muzeów i galerii mają trudny czas. Na szczęście także w tym zakresie można wykorzystać zasoby internetowe. Wiele cenionych muzeów z całego świata zaprasza bowiem do zwiedzania swoich obiektów online. Taki wirtualny spacer stanowi twórcze spędzenie czasu w dobie #zostanwdomu. Przykładowe muzea, które dają taką możliwość, to paryski Luwr, British Museum w Londynie, amsterdamskie Rijksmuseum, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, florencka Galeria Uffizi czy rodzime Muzeum Powstania Warszawskiego.