Wynajem mieszkań coraz droższy. Problem ze znalezieniem lokum mają nie tylko studenci

2022-08-03 11:33

Drastyczny wzrost cen najmu mieszkań w ciągu ostatnich miesięcy sprawił, że problem ze znalezieniem taniego lokum mają nie tylko studenci, ale również osoby pracujące.

Pastelowe mieszkanie w Warszawie
Autor: Pion Poziom

Drogie mieszkania na wynajem

Rosnące ceny wynajmu w ciągu ostatnich kilku miesięcy (wzrost nawet o kilkaset złotych) sprawiły, że studenci szukający stancji na kolejny rok akademicki, coraz częściej rozważają mieszkanie w akademiku.

- Do Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zgłasza się dużo osób chcących dowiedzieć się o procedurach związanych z wnioskowaniem o miejsce w domach studenta. (…) Warto zaznaczyć, że częściej, niż w poprzednich latach, występują pytania o +tanie lokalizacje+, jeśli ktoś decyduje się na poszukiwanie mieszkania – powiedział w rozmowie z PAP Kamil Bonas, przewodniczący samorządu studentów UW.

Powodów, dla których wynajem mieszkań tak podrożał jest kilka. Przede wszystkim winna jest inflacja i obecna sytuacja gospodarcza. Wszystko drożeje w zawrotnym tempie.

Podnoszone są również opłaty za kredyty hipoteczne – a to skutkuje między innymi tym, że właściciele mieszkań na wynajem, by nie stracić źródła dochodu, podnoszą czynsze.

Ceny gazu czy energii elektrycznej też szybują w górę – zwłaszcza prądu, za który według prognoz na 2023 możemy zapłacić nawet 90% więcej!

Nie bez znaczenia jest też sytuacja polityczna i napływ uchodźców z Ukrainy do Polski (w tym także studentów), którzy też muszą gdzieś zamieszkać.

To wszystko sprawia, że znalezienie komfortowego miejsca do mieszkania może być utrudnione – i jak przyznają specjaliści z branży nieruchomości – do porządku dziennego mogą wrócić tzw. „castingi” urządzane przez właścicieli mieszkań.

Czy można liczyć na spadek cen wynajmu?

Trudno jest przewidzieć na sto procent, jak będzie rozwijać się sytuacja w Polsce i na świecie – zarówno gospodarcza, jak i polityczna.

Optymistyczną wizję nadchodzących miesięcy rysuje Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. W rozmowie z tygodnikiem „W Sieci” poinformował, że wszystko wskazuje na to, że po wakacjach inflacja w Polsce zacznie spadać, a w 2023 roku osiągnie jednocyfrową wartość.

To dobra wiadomość. Ale czy wystarczy, by obniżyć koszty wynajmu do tych sprzed kilku miesięcy czy roku? Czas pokaże.

Nasi Partnerzy polecają