Wynajem mieszkań coraz droższy. Problem ze znalezieniem lokum mają nie tylko studenci

2022-08-03 11:33
Pastelowe mieszkanie w Warszawie
Autor: Pion Poziom

Drastyczny wzrost cen najmu mieszkań w ciągu ostatnich miesięcy sprawił, że problem ze znalezieniem taniego lokum mają nie tylko studenci, ale również osoby pracujące.

Drogie mieszkania na wynajem

Rosnące ceny wynajmu w ciągu ostatnich kilku miesięcy (wzrost nawet o kilkaset złotych) sprawiły, że studenci szukający stancji na kolejny rok akademicki, coraz częściej rozważają mieszkanie w akademiku.

- Do Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zgłasza się dużo osób chcących dowiedzieć się o procedurach związanych z wnioskowaniem o miejsce w domach studenta. (…) Warto zaznaczyć, że częściej, niż w poprzednich latach, występują pytania o +tanie lokalizacje+, jeśli ktoś decyduje się na poszukiwanie mieszkania – powiedział w rozmowie z PAP Kamil Bonas, przewodniczący samorządu studentów UW.

Powodów, dla których wynajem mieszkań tak podrożał jest kilka. Przede wszystkim winna jest inflacja i obecna sytuacja gospodarcza. Wszystko drożeje w zawrotnym tempie.

Podnoszone są również opłaty za kredyty hipoteczne – a to skutkuje między innymi tym, że właściciele mieszkań na wynajem, by nie stracić źródła dochodu, podnoszą czynsze.

Ceny gazu czy energii elektrycznej też szybują w górę – zwłaszcza prądu, za który według prognoz na 2023 możemy zapłacić nawet 90% więcej!

Nie bez znaczenia jest też sytuacja polityczna i napływ uchodźców z Ukrainy do Polski (w tym także studentów), którzy też muszą gdzieś zamieszkać.

To wszystko sprawia, że znalezienie komfortowego miejsca do mieszkania może być utrudnione – i jak przyznają specjaliści z branży nieruchomości – do porządku dziennego mogą wrócić tzw. „castingi” urządzane przez właścicieli mieszkań.

Czy można liczyć na spadek cen wynajmu?

Trudno jest przewidzieć na sto procent, jak będzie rozwijać się sytuacja w Polsce i na świecie – zarówno gospodarcza, jak i polityczna.

Optymistyczną wizję nadchodzących miesięcy rysuje Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. W rozmowie z tygodnikiem „W Sieci” poinformował, że wszystko wskazuje na to, że po wakacjach inflacja w Polsce zacznie spadać, a w 2023 roku osiągnie jednocyfrową wartość.

To dobra wiadomość. Ale czy wystarczy, by obniżyć koszty wynajmu do tych sprzed kilku miesięcy czy roku? Czas pokaże.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE