Warszawski Plac Zawiszy w końcu się zazieleni. W tym miejscu od lat tworzy się "wyspa ciepła"

2023-01-17 9:41

Warszawski Plac Zawiszy ma jeden z najbardziej skomplikowanych układów drogowych w stolicy. Nie mówiąc już o dominującym w tej części miasta betonie i asfalcie. Ma się to jednak wkrótce zmienić, ponieważ Rada Miasta Warszawy przyjęła plan przebudowy Placu Zawiszy. W końcu będzie zielono.

plac zawiszy
Autor: wikipedia.org, mat. facebook.com/ochocianie

Nowy Plac Zawiszy w Warszawie

Projekt przebudowy Placu Zawiszy i jego okolic przyjęty przez stołeczne władze przewiduje m.in. zmiany w układzie jezdni i stworzenie parku linearnego. W tym miejscu ma powstać również wieżowiec o wysokości 130 m.

Jak dokładnie warszawskie władze planują poprawić Plac Zawiszy? W komunikacie opublikowanym po sesji Rady Miasta możemy przeczytać m.in., że na Placu Zawiszy ma powstać nowy odcinek południowej jezdni Alei Jerozolimskich.

Zmieni się również końcowy przebieg ul. Grójeckiej, który po „odgięciu” połączy się z nową jezdnią Alei Jerozolimskich. To pozwoli „odkorkować” tę część miasta i znacznie usprawni węzeł komunikacyjny.

Wizualizacja nowego Placu Zawiszy w Warszawie
Autor: mat. facebook.com/Ochocianie Wizualizacja nowego Placu Zawiszy w Warszawie

Taki zabieg uwolni ok. 1 ha gruntu, który obecnie zajęty jest przez asfalt i beton. Na tym terenie powstanie park linearny.

- W bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego hotelu Sobieski będzie można stworzyć zieloną przestrzeń. Będzie to miejsce bardzo potrzebne na Ochocie, bo plac Zawiszy jest jednym z miejsc w mieście, gdzie tworzy się wyspa ciepła, która z powodu małej ilości zieleni jest bardzo uciążliwa. Stworzenie miejsca zieleni jest w tym miejscu bardzo potrzebne – mówi rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Wizualizacja nowego Placu Zawiszy w Warszawie
Autor: mat. facebook.com/Ochocianie Wizualizacja nowego Placu Zawiszy w Warszawie

Kontrowersyjny wieżowiec

Plan przebudowy Placu Zawiszy spotkał się w dużej mierze z pozytywnymi opiniami warszawiaków. W końcu chodzi o poprawę komunikacji i pojawienie się kolejnych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej.

Niestety, nie wszystkim spodobał się pomysł budowy w tej części miasta wieżowca Ghelamco o wysokości 130 m. Według mieszkańców Ochoty budynek nie będzie pasował do okolicznej zabudowy, która ma przeciętnie 40 m wysokości.

ghelamco
Autor: materiały prasowe Wieżowiec Ghelamco przy Placu Zawiszy, wizualizacja

Według Rady Miasta wysokościowiec ma uzasadnienie kompozycyjne. Budynek będzie akcentować osie widokowe przy skrzyżowaniu ważnych ulic w skali dzielnicy i całego miasta.

- Wieżowiec też budzi kontrowersje, ale wcześniej były również wydawane warunki zabudowy, które właśnie w tym kierunku szły, żeby taka zabudowa była tutaj możliwa. Zresztą niedaleko mamy stojący już wieżowiec, a nieopodal Wolę, która rozbudowuje się w bardzo podobny sposób. Będzie to takie miejsce, gdzie tego rodzaju budynki funkcjonują i myślę, że nikomu to nie będzie przeszkadzało. Centrum miasta to jest miejsce, gdzie takie wysokościowce się pojawiają – podsumowała rzeczniczka Ratusza.

Wieżowiec Ghelamco nie będzie sam. Jego sąsiadami będą m.in. Atlas Tower (wys. 116 m) i Hotel Sobieski (często pojawiający się w rankingu najbrzydszych budynków Warszawy). Niedaleko znajduje się też Varso Tower, a więc najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej (310 m). 

Źródło:

  • PAP
  • wiezowce.pl
  • NOIZZ